Po 15 latach wracają na Woodstock 2024. Jurek Owsiak potwierdza nowe gwiazdy Pol'and'Rock Festival
Oprac.: Michał Boroń
"Oj będzie się działo", "Czy to pora, żeby odkurzyć glany" - komentują internauci pod najnowszym ogłoszeniem z kolejnymi gwiazdami jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival. Kto pojawi się w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie) na imprezie Jurka Owsiaka?
Dotychczas poznaliśmy sześć zagranicznych gwiazd - w Czaplinku zagrają Amerykanie z metalcore'owej grupy Motionless in White (zobacz!), niemiecka formacja Electric Callboy (posłuchaj!), która łączy muzykę elektroniczną, pop i ciężkie, rockowe brzmienia, grający celtic-punk francuski zespół Celkilt, egzotyczny Myrath z Tunezji, Amerykanie z Less Than Jake oraz rodzinne trio z Meksyku - The Warning. Podczas Pol'and'Rock Festival zaprezentuje się także Kasia Kowalska.
Nowe ogłoszenia wywołały gorące emocje wśród internautów. Kto jeszcze wystąpi na imprezie dowodzonej przez Jurka Owsiaka?
Pol'and'Rock Festival 2024: Kiedy i gdzie odbędzie się dawny Woodstock? [DATA, MIEJSCE]
Po 15 latach na Pol'and'Rock powraca szwedzka grupa Clawfinger (sprawdź!), która do tej pory dwukrotnie grała na festiwalu, jeszcze pod nazwą Przystanek Woodstock - w 2008 r. i 2009 r., za drugim razem w roli laureatów Złotego Bączka, nagrody przyznawanej przez woodstockowiczów.
Działający od 1989 roku zespół był jednym z pionierów nurtu crossover, na który składały skandowane wokalizy, ostre, cięte brzmienia gitar i industrialne dźwięki klawiszy.
Rap-metalowy Clawfinger święcił największe triumfy w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, szczególnie za sprawą debiutanckiej płyty "Deaf Dumb Blind" (1993). O zespole usłyszał wówczas niemal cały świat ostrzejszego grania. Na płycie znalazły się przebojowe single "Nigger" (z antyrasistowskim tekstem), "The Truth", "Rosegrove" i "Warfair".
Podobnym sukcesem jak debiut okazała się także druga płyta "Use Your Brain" (1995), z przebojami "Pin Me Down", "Do What I Say" i "Tomorrow".
Najważniejsze nagrania z pierwszych trzech płyt znalazły się później na składance "Biggest & The Best". Ostatnim albumem Clawfinger pozostaje "Life Will Kill You" z 2007 roku.
W połowie 2013 r. Szwedzi ogłosili zakończenie działalności. Muzycy - podkreślający, że Clawfinger nie traktują obecnie jako główną pracę - po kilku latach przerwy wypuścili premierowe utwory "Save Our Souls" (2017), krytykujący ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, oraz "Tear You Down" (2019). Sporadycznie pojawiali się na okazjonalne występy na różnych festiwalach, a teraz zapowiedzieli swój powrót do Polski.
Liderami formacji są wokalista Zak Tell i klawiszowiec Jocke Skog, którzy razem pracowali w szpitalu w Sztokholmie. Od początku w składzie występował także gitarzysta Bard Torstensen. W 1992 r. dołączył do nich basista André Skaug, a najkrótszym stażem (od 2008 r.) cieszy się perkusista Micke Dahlén.
Na Dużej Scenie w Czaplinku zaprezentują się również Amerykanie z Sick Of It All. Działający od 1986 r. kwartet zaliczany jest do legend nowojorskiej sceny hard core. "Ich muzyka jest bardziej niż tylko dźwiękiem - to manifestacja uczuć i myśli, które wibrują w sercach ich fanów" - podkreślają organizatorzy.
Dotychczasowy dorobek zamyka płyta "Wake the Sleeping Dragon!" z listopada 2018 r.
W 2023 roku po raz drugi z rzędu Pol'and'Rock Festival odbył się w Czaplinku (lotnisko Broczyno) w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino. Zgodnie z deklaracjami sprzed roku to właśnie tu zorganizowana zostanie jubileuszowa, 30. edycja.
To wtedy Jurek Owsiak ze swoją ekipą zaprosił uczestników za rok - festiwal odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia. Wielu uczestników liczy, że jubileusz będzie huczny. Według szacunkowych obliczeń ubiegłoroczna edycja przyciągnęła kilkaset tysięcy fanów.
Zobacz również:
Co działo się podczas Pol'and'Rock Festival 2023?
W ubiegłym roku w Czaplinku wystąpili m.in. amerykańskie zespoły Biohazard i Spin Doctors, francuski producent Carpenter Brut, Napalm Death (legenda sceny grindcore z Wielkiej Brytanii), brytyjskie formacje Apollo 440 i While She Sleeps, walijski zespół Bullet For My Valentine, pochodzący z Szwajcarii zespół Saint City Orchestra, francuski Rise of the Northstar, The Scratch (obwołany jednym z najodważniejszych irlandzkich debiutów ostatnich lat), Steve 'n' Seagulls, Australijczycy z The Rumjacks, ukraińska grupa Luiku oraz Epica - holenderska gwiazda symfonicznego metalu.
Polskimi gwiazdami byli Brodka, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak oraz grupy LemON, Proletaryat, Lady Pank, Golden Life, Włochaty, Transgresja oraz laureaci Złotego Bączka: Kwiat Jabłoni i Pull The Wire. Festiwal zakończył tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem "Z tylu chmur".
W 2021 r. festiwal zorganizowany był na terenie byłego lotniska Makowice-Płoty (woj. zachodniopomorskie). Zgodnie z ówczesnymi obostrzeniami bawiło się wówczas 20 tys. osób.
Wcześniej (w latach 2004-2019) impreza odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. zorganizowano internetową odsłonę w warszawskim studiu pod szyldem Najpiękniejsza Domówka Świata. Poprzednie lokalizacje - jako Przystanek Woodstock - to Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim (1995), Szczecin (1996) i Żary (1997-1999, 2001-2003). W 2000 r. odbył się Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku (oficjalne wydarzenie zostało odwołane po protestach części mieszkańców miasteczka).