Piotr Rubik, Józef Skrzek, bracia Golec, Darek Malejonek i inni. Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych"
W niedzielę 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kolbuszowej odbędzie się Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych". Psalmy pojednania i pokoju wykonają m.in. Piotr Rubik, Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Darek Malejonek oraz Symcha Keller.
Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych" organizowany jest w Kolbuszowej od 6 lat.
Tegoroczny program będzie składał się z części polskiej i żydowskiej.
"Podczas pierwszej wystąpią kantorzy żydowscy, podczas drugiej nastąpi premiera 'Psalmów Pokoju i Pojednania' w wykonaniu: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, Mirny Kbbeh, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, Zespołu Band i Chóru Sienna Gospel" - podano w informacji przekazanej PAP.
Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych" - kto wystąpi?
"Kompozytorzy najpierw stworzyli muzykę na bazie psalmów, a teksty do tych utworów napisali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Jerzy Łosiński. W ten sposób powstało 14 zupełnie nowych utworów na bazie Psalmów Dawidowych" - wyjaśnił Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK, fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która organizuje festiwal w Kolbuszowej.
Z powodu pandemii w tym roku w festiwalu nie wezmą udziału muzycy z Izraela. Muzykę żydowską wykonają polscy artyści Symcha Keller i Piotr Bunzler.
Piotr Rubik kończy 50 lat
Koncert rozpocznie się 22 sierpnia o godz. 18.30 na Stadionie Miejskim w Kolbuszowej. Jak podkreślił Bogdan Romaniuk - to "przedsięwzięcie niesie z sobą przesłanie pokoju".
"Widzimy, ile wokół nas jest napięć, sytuacji trudnych, jak choćby w Syrii czy Afganistanie. One pokazują, że o ten pokój cały czas trzeba walczyć, zabiegać, o niego trzeba się modlić. Heroiczna postawa rodziny Ulmów jest dobrym przykładem, żeby też za ich pośrednictwem o ten pokój wołać" - powiedział Romaniuk.
40 lat braci Golców
Łukasz i Paweł Golcowie 19 lutego świętują 40. urodziny! Swoją karierę zaczęli w 1998 roku i niemal od razu podbili serca polskich słuchaczy takimi utworami jak m.in. "Ściernisco", "Crazy Is My Life", "Słodycze" ,"Pędzą konie". Ich przebój cytował nawet George W. Bush w trakcie wizyty w Polsce. Jak bracia Golcowie wyglądali na początku swojej kariery muzycznej?
Dodał, że inną ważną kwestią przyświecającą artystom występującym w niedzielę w Kolbuszowej jest ochrona rodziny i życia nienarodzonych. "Trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Jesteśmy przekonani, że będzie ona patronować rodzinom nie tylko w Polsce, ale i na świecie" - powiedział Romaniuk.
Koncert zainauguruje modlitwa o pokój w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby. W kościele wystawiony będzie Najświętszy Sakrament w monstrancji Królowej Pokoju z Medjugorje. Monstrancja autorstwa Mariusza Drapikowskiego peregrynuje obecnie po Polsce, a docelowo trafi do kaplicy pokoju w Medjugorje" - czytamy w komunikacie.
Koncert, który zostanie zaprezentowany w Kolbuszowej, 15 grudnia br. zabrzmi w Auditorium della Conciliazione w Rzymie.
Kim była rodzina Ulmów?
Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała z inspiracji, jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. podkarpackie, dawniej lwowskie).
W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.