Reklama

Reklama

Piotr Rubik, Józef Skrzek, bracia Golec, Darek Malejonek i inni. Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych"

W niedzielę 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kolbuszowej odbędzie się Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych". Psalmy pojednania i pokoju wykonają m.in. Piotr Rubik, Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Darek Malejonek oraz Symcha Keller.

W niedzielę 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kolbuszowej odbędzie się Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych". Psalmy pojednania i pokoju wykonają m.in. Piotr Rubik, Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Darek Malejonek oraz Symcha Keller.
Piotr Rubik będzie jedną z gwiazd Festiwalu Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych" /AKPA

Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych" organizowany jest w Kolbuszowej od 6 lat.

Tegoroczny program będzie składał się z części polskiej i żydowskiej.

"Podczas pierwszej wystąpią kantorzy żydowscy, podczas drugiej nastąpi premiera 'Psalmów Pokoju i Pojednania' w wykonaniu: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, Mirny Kbbeh, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, Zespołu Band i Chóru Sienna Gospel" - podano w informacji przekazanej PAP.

Reklama

Festiwal Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych" - kto wystąpi?

"Kompozytorzy najpierw stworzyli muzykę na bazie psalmów, a teksty do tych utworów napisali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Jerzy Łosiński. W ten sposób powstało 14 zupełnie nowych utworów na bazie Psalmów Dawidowych" - wyjaśnił Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK, fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która organizuje festiwal w Kolbuszowej.

Z powodu pandemii w tym roku w festiwalu nie wezmą udziału muzycy z Izraela. Muzykę żydowską wykonają polscy artyści Symcha Keller i Piotr Bunzler.

Koncert rozpocznie się 22 sierpnia o godz. 18.30 na Stadionie Miejskim w Kolbuszowej. Jak podkreślił Bogdan Romaniuk - to "przedsięwzięcie niesie z sobą przesłanie pokoju".

"Widzimy, ile wokół nas jest napięć, sytuacji trudnych, jak choćby w Syrii czy Afganistanie. One pokazują, że o ten pokój cały czas trzeba walczyć, zabiegać, o niego trzeba się modlić. Heroiczna postawa rodziny Ulmów jest dobrym przykładem, żeby też za ich pośrednictwem o ten pokój wołać" - powiedział Romaniuk.

Dodał, że inną ważną kwestią przyświecającą artystom występującym w niedzielę w Kolbuszowej jest ochrona rodziny i życia nienarodzonych. "Trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Jesteśmy przekonani, że będzie ona patronować rodzinom nie tylko w Polsce, ale i na świecie" - powiedział Romaniuk.

Koncert zainauguruje modlitwa o pokój w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby. W kościele wystawiony będzie Najświętszy Sakrament w monstrancji Królowej Pokoju z Medjugorje. Monstrancja autorstwa Mariusza Drapikowskiego peregrynuje obecnie po Polsce, a docelowo trafi do kaplicy pokoju w Medjugorje" - czytamy w komunikacie.

Koncert, który zostanie zaprezentowany w Kolbuszowej, 15 grudnia br. zabrzmi w Auditorium della Conciliazione w Rzymie.

Kim była rodzina Ulmów?

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała z inspiracji, jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. podkarpackie, dawniej lwowskie).

W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL