Jarocin 2014: Matisyahu i kolejne gwiazdy
Znamy już kolejnych wykonawców, których występy będzie można zobaczyć w tym roku na Jarocin Festiwal (18-20 lipca). Będą to: Matisyahu, The Real McKenzies, Projekt Punk (Farben Lehre plus goście), Maleo Reggae Rockers, The Analogs i Kabanos.
Matisyahu to amerykański wokalista, który w swojej twórczości łączy reggae, rock i hip hop z żydowskim folklorem. Karierę zaczynał na początku XXI wieku - w 2004 roku wydał debiutancki album "Shake Off The Dust... Arise", z którego pochodzi jeden z jego najpopularniejszych singli - "King Without A Crown". W kolejnych latach ukazały się płyty "Youth" (2006 r.), "Light" (2009 r.) i "Spark Seeker" (2012 r.). Każdorazowo Matisyahu zbiera bardzo dobre recenzje, niejednokrotnie też był wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość - m.in. w 2006 roku, kiedy został ogłoszony przez magazyn "Billboard" topowym artystą reggae.
The Real McKenzies to punkowa grupa z Vancouver, powstała w 1992 roku. W swojej twórczości muzycy łączą punk rock, rock'n'roll, hard folk i elementy celtyckie. Na koncie mają już dziewięć albumów i niezliczoną ilość koncertów, w tym występy u boku Rancid, NOFX, Flogging Molly, Misfits czy Pennywise. Ich ostatnia płyta - "Westwinds" - zebrała bardzo dobre recenzje, a zespół w ramach jej promocji koncertował w Ameryce Północnej i Europie.
Projekt Punk to inicjatywa muzyków Farben Lehre. W 2013 roku ukazała się płyta pod tym tytułem, na której znalazły się klasyczne utwory polskiego punk rocka. Nie zabrakło "Wariata" Rejestracji, "Nie chcę jeszcze umierać" WC czy "Niezwyciężonego" Armii. Na scenie do muzyków Farben Lehre dołączą m.in. Budzy (Armia), Harcerz (The Analogs), Gutek (Indios Bravos), Smalec (Ga-Ga Zielone Żabki) i Młody (Zmaza).
Maleo Reggae Rockers to zespół Dariusza "Maleo" Malejonka, który powstał w 1997 roku. "ZaZuZi", czyli debiutancka płyta składu, ukazała się rok później. Połączenie reggae z elementami folkowymi przysporzyło Maleo Reggae Rockers wielu fanów. Popularnością cieszyły się także kolejne albumy - "Reggaemova" i "Addis Abeba" nominowane były do Fryderyków.
Sam Maleo udziela się również poza zespołem, czego przykładem może być projekt "Panny wyklęte", w którego realizację zaangażowały się również m.in. Kasia Kowalska, Ania Brachaczek, Halina Mlynkova czy siostry Przybysz. Dyskografię Maleo Reggae Rockers zamyka "Revolution" (2013 r.). Pod koniec lutego, na Ukrainie, zespół nakręcił teledysk do tytułowego utworu "Revolution/Na krawędzi". Materiał został zarejestrowany w trakcie występu zespołu na Majdanie.
The Analogs to szczecińska grupa punk rockowa, powstała w połowie lat 90. Zespół uważa się za prekursorów nurtu street punk na polskiej scenie. Muzycy debiutowali w 1996 roku albumem "Oi! Młodzież", a do ich najbardziej znanych utworów należą dziś "Strzelby z Brixton" (cover The Clash), "Era Techno" czy "Blask szminki". W 2013 roku ukazał się album "Pełnoletnia Oi! Młodzież", wydany z okazji 18-lecia zespołu.
Kabanos to zespół rockowo-metalowy, który pierwsze utwory rejestrował w latach 90. na podkładach m.in. System Of A Down, Limp Bizkit, Nirvany i Faith No More, często okraszanych cytatami z polskich filmów. Pierwszą płytę Kabanos wydał dopiero w 2007 roku, ale był to już w pełni autorski materiał. Ostatnia płyta Kabanosa - "Na pudle" ukazała się w 2012 roku.
Przypomnijmy, że wcześniej potwierdzono udział w festiwalu takich zespołów jak Anathema, Enej, Czesław Śpiewa, Dezerter (gra "Undeground Out Of Poland") czy Only Crime.