Jarocin 2014: Jarociński Spichlerz Polskiego Rocka otwarty
To pierwsze takie muzeum w Polsce. Jarociński Spichlerz Polskiego Rocka w całości poświęcony jest historii muzyki, która wywarła niemały wpływ na kilka pokoleń. Muzeum opowiada historię rocka w naszym kraju - od początków "bigbitu" po brzmienia z lat 90.
W muzeum można zobaczyć m.in. gotycką sukienkę znanej z zespołu Closterkeller wokalistki Anji Orthodox. Swoją błazeńską czapkę przekazał Spichlerzowi Tomasz Budzyński, wokalista takich kapel jak Siekiera, Armia, 2Tm2,3; a Andrzej Nowak z TSA podarował pierwszą gitarę, na której uczył się grać.
Spichlerz pomieścił w sumie kilka tysięcy eksponatów - płyt, kaset, starych odtwarzaczy audio, plakatów z koncertów, gazet muzycznych, festiwalowych karnetów, a nawet glanów.
Muzeum położone jest w centrum Jarocina - miasta w Wielkopolsce, w którym od lat odbywa się festiwal muzyki rockowej. Niekonwencjonalne muzeum zostało otwarte w przeddzień Jarocin Festiwal 2014, a dla zwiedzających dostępne jest od piątku 18 lipca.
"Sercem Spichlerza jest strefa poświęcona Festiwalowi. Wyprodukowaliśmy m.in. cykl filmów dokumentujących jego historię. Są na nich wcześniej niepokazywane materiały" - powiedziała PAP Life Julia Rzepka, koordynatorka Spichlerza.
Atrakcją dla bywalców Jarocina będzie stara kładka z dworca PKP, którą przechodziło się na rockowe koncerty - jej fragment zamontowano w spichlerzu razem z kolejową tabliczką "Jarocin".
Spichlerz zebrał również kolekcję ponad 6 tys. zdjęć dokumentujących jarocińskie rockowiska. Wśród nich są prace Chrisa Niedenthala, fotografa, który zasłynął dzięki zdjęciu ze stanu wojennego przedstawiającemu opancerzony transporter stojący na tle kina z afiszem filmu "Czas Apokalipsy".
"Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, ale odwiedzający miasto turyści i fani rocka nie mieli dotąd miejsca, gdzie mogliby poznać historię imprezy, która ma niezaprzeczalny wpływ na Polską muzykę rockową" - dodała PAP Life Julia Rzepka.
Spichlerz nie jest izbą pamięci, a multimedialnym muzeum podzielonym na 14 stref. Pierwsza z nich zaczyna się w 1959 roku i opowiada o początkach "bigbitu", muzycznego stylu, który poprzedził w Polsce rocka. Pozostałe strefy poświęcone są kolejnym okresom w historii muzyki i ważnym wydarzeniom takim jak Wielkopolskie Rytmy Młodych - to z nich wyrósł jarociński festiwal.
Ponadto w muzeum można zobaczyć teksty piosenek zespołów występujących na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku ze śladami naniesionych na nich poprawek cenzury. Adnotacje cenzora pojawiły się przy utworach taki legend rocka jak: T.Love, Siekiera, Izrael, czy Moskwa.
Julia Rzepka przyznała PAP Life, że jest to pionierski projekt: "W Polsce nie ma takiego drugiego miejsca" - dodała.
W przyszłości na parterze Spichlerza powstanie gospoda muzyczna z barem, w której - według założeń autorów pomysłu - odbywać się będą mogły koncerty młodych kapel. "Dzięki temu Spichlerz będzie mógł aktywnie uczestniczyć w tworzeniu współczesnej sceny i nie będzie skansenem, a miejscem, w którym tętni życie muzyczne" - wyjaśniła Julia Rzepka.
W czasie trwającego od 18-20 lipca Jarocin Festiwal 2014 Spichlerz będzie czynny od godziny 12:00-21:00. Poza festiwalem muzeum jest otwarte od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00, a w weekendy od 14:00-18:00.
Historia jarocińskiego festiwalu sięga lat 70. i organizowanych wówczas Wielkopolskich Rytmów Młodych. Początkowo była to mała i lokalna impreza. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa z Andrzejem Zauchą. Od 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji i był jedynym dużym festiwalem, który odbył się w stanie wojennym. Od 1983 roku zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych, a koncerty przeniesiono z amfiteatru na stadion miejski. Po reaktywacji w 2005 r. Jarocin Festiwal odbywa się nieprzerwanie.