Eurowizja 2016: Będzie nawiązanie do problemu uchodźców

Organizatorzy tegorocznego konkursu Eurowizji chcą w trakcie finałowych koncertów zwrócić uwagę na problem uchodźców.

Mans Zlemerlow jest przekonany, że poruszenie problemu uchodźców na Eurowizji to dobry pomysł
Mans Zlemerlow jest przekonany, że poruszenie problemu uchodźców na Eurowizji to dobry pomysłMichael CampanellaGetty Images

Hasłem przewodnim 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbędzie się w Sztokholmie, brzmi "Come Together". Jak przyznają organizatorzy, w dzisiejszych czasach refleksja nad losem uchodźców jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

"Konieczne jest, aby obecnie zjednoczyć się i działać wspólnie i to właśnie chcemy pokazać na Eurowizji, gdzie większość krajów ma okazję się spotkać" - stwierdził Mans Zelmerlow, ubiegłoroczny zwycięzca Eurowizji i tegoroczny prowadzący całą imprezę.

"Chcemy zmusić do refleksji. Pominięcie tej kwestii jest zakopywaniem głowy w piasek" - dodał wokalista. Skrytykował on również politykę państw, w tym Szwecji, które zaostrzają kontrole na granicach - "Zamknęliśmy obecnie granicę i nie wiem czy jest do powód do dumy". Obecnie władze tego kraju mają zamiar deportować około 80 tys. osób.

Zelmerlow wspomniał również, że widzowie będą świadkami tanecznego spektaklu, mającego prowokować do myślenia i pokazać inny punkt widzenia.

Na temat planów wypowiedział się również producent finałowych koncertów - Sven Stojanovic.

"Chcemy skłonić ludzi do myślenia i zostawić ich z refleksją po zobaczeniu tego występu" - stwierdził.

W sprawie zabrała również głos druga prowadząca tegorocznej Eurowizji, Petra Mede:

"Wszyscy wiemy, jak ciężka jest obecnie sytuacja w Europie. Możemy zdradzić, że nie będzie to zwykły numer taneczny z tancerzami. Chcemy pokazać obraz tego, co dzieje się na kontynencie, ale będziemy chcieli przekazać również nadzieję.

Przypomnijmy, że Polskę w tym roku reprezentować będzie Michał Szpak z utworem "Color of Your Life".

Temat wypędzeni i uchodźców na Eurowizji przewinie się też w trakcie właściwego konkursu. Wokalistka Dżamala (Jamala), reprezentująca Ukrainę, wykona utwór "1944", opisujący los Tatarów krymskich podczas II wojny światowej. Występ chce zablokować Rosja. Ponadto o kryzysie ekonomicznym i kryzysie uchodźczym zaśpiewa Grek Dionisis Tsknis.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas