Vito Bambino

Vito Bambino
data urodzenia
27 kwietnia 1988
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Mateusz Dopieralski
3,5
Oceń
Głosy
25

Biografia

Vito Bambino: wiek, wzrost i początki kariery

Wzrost: 170 cm

Vito Bambino to Mateusz Wojciech Dopieralski. Artysta urodził się w Katowicach 27 kwietnia 1988 roku. Ma jednak podwójne obywatelstwo (poza polskim - również niemieckie). To nie tylko wokalista, ale także aktor, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Znany jest także z liderowania grupie Bitamina.

Vito Bambino urodził się w Polsce, jednak w wieku dwóch lat wyjechał wraz z rodziną do Niemiec i zamieszkał w Leverkusen. W domu rozmawiano jednak w ojczystym języku. W 2012 roku Vito został absolwentem niepublicznej szkoły Schule im Theater der Keller Köln w Kolonii. Jeśli chodzi o początki i rozwój ścieżki artystycznej Vito Bambino, koncerty i popularność w przemyśle muzycznym musiały zaczekać. Artysta debiutował na scenach niemieckiego teatru jako aktor. Sam za początek swojej muzycznej drogi uznaje natomiast rok 2003. 

W latach 2003-2009 wystąpił w spektaklach teatru Düsseldorfer Schauspielhaus: 

  • Niezwykle smutna księżniczka jako smutny głupiec, 
  • Amelka, Bóbr i Król na dachu jako bóbr, 
  • Nihil novi jako Kopernikus, 
  • Król Maciuś Pierwszy jako minister oraz 
  • Faust jako Mefisto. 

Pojawiał się też w przedstawieniach: Aladyn i cudowna lampa (2010) w Hessisches Landestheater w Marburgu, Śmierć Dantona (2010).

Vito Bambino: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Muzyczną popularność Vito Bambino zyskał dzięki utworowi "Dom", który wykonywał wspólnie z członkami zespołu Bitamina. Artysta prowadzi jednak również karierę solową. W dniu 24 września 2020 roku ukazał się debiutancki album Vito Bambino. Utwory na płycie pojawiają się pod wspólnym tytułem Poczekalnia. W 2023 roku wydał drugi album solowy pt. Pracownia.

W swojej karierze Vito współpracuje z wieloma innymi osobowościami artystycznymi i chętnie występuje jako gość. Nagrał utwory np. razem z Sanah. W 2023 w ramach supergrupy stworzonej na potrzeby festiwalu Męskie Granie wypromował singiel Supermoce. Vito Bambino pojawia się w utworze razem z Mrozem i Igo.

Vito Bambino: koncerty i dorobek artystyczny

Radiowi słuchacze znają Vita także z anteny Czwórki, gdzie prowadził w 2021 audycję muzyczną Tłusty czwartek. Również w 2021 roku uczestniczył w akcji promocyjnej "Wszystko mi mówi" Tymbarku. 

Stworzył teledysk do piosenki Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał Skaldów. Wykonał ją wspólnie z Sanah, zespołem Kwiat Jabłoni i Arturem Rojkiem. Natomiast w latach 2013-2019 nagrał 5 płyt z zespołem Bitamina.

Życie prywatne, rodzina i dzieci Vito Bambino

"Międzynarodowość" stale jest obecna również w życiu prywatnym Vito Bambino. Żona artysty, Agata Di Prima-Dopieralski jest częściowo Niemką, a częściowo Włoszką pochodzącą z Sycylii. Para ma syna, Amara. Jeśli chodzi o rodziców i rodzeństwo Vito Bambino, ojciec zmarł, a siostra wokalisty, Marta, zajmuje się stroną produkcyjną i organizacyjną festiwali poetyckich w Niemczech.

Artyści powiązani