Reni Jusis

Reni Jusis fot. AKPA
data urodzenia
29 marca 1974
pochodzenie
Polska
3,5
Oceń
Głosy
242

Biografia

Reni Jusis — wiek, początki kariery i życie prywatne

Reni Jusis, a właściwie Renata Jusis, urodziła się 29 marca 1979 roku w Koninie. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w szkole muzycznej w Koszalinie, ucząc się gry na fortepianie. Ojciec Reni Jusis pochodzi z Wilna, a o swoich litewskich korzeniach artystka często wspomina w wywiadach.W 1998 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, broniąc tytułu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Jej muzyczna kariera nabrała tempa, gdy w trakcie wakacyjnego konkursu zauważył ją raper i producent Yaro. Artystka dołączyła do jego zespołu, a prywatnie muzycy zostali parą. Pierwszy solowy album Reni Jusis trafił do sprzedaży w 1998 roku.

Reni Jusis — najpopularniejsze utwory i dyskografia

Popularne piosenki tworzone przez Reni Jusis śpiewane są do dzisiaj, nie tylko przez słuchaczy starszego pokolenia. Utwór Zakręcona na stałe wszedł do historii polskiej muzyki. 

Najpopularniejsze utwory artystki: 
Reni Jusis — Zakręcona, Reni Jusis — Magnes,Reni Jusis — Ostatni raz, Reni Jusis — Ćma,Reni Jusis — Kiedyś Cię znajdę,Reni Jusis — Zombi świat.

Albumy studyjne Reni Jusis:
1998: Zakręcona, 1999: Era Renifera,2001: Elektrenika,2003: Trans Misja,2006: Magnes, 2009: Iluzjon cz. I, 2016: BANG!, 2018: Ćma, 2021: Je suis Reni.

2021 rok, to moment, w którym na scenę powróciła Reni Jusis. Francja zafascynowała ją na tyle, że stworzyła album Je suis Reni. Jak sama podkreślała, francuska kultura interesowała ją od czasów młodości, dlatego w końcu zdecydowała się nagrać płytę, na której odtwarza znane francuskie hity. Piosenkarka często odwiedza Francję ze względu na swoją siostrę, która od wielu lat zamieszkuje ten kraj.

Reni Jusis — koncerty i dorobek artystyczny

Reni Jusis od lat gromadzi grono wiernych fanów. Innowacyjne brzmienia sprawiają, że artystka zyskuje również nowych odbiorców. Jej twórczość doceniona została także przez samą branżę muzyczną. Wielokrotnie nominowana do nagrody Fryderyki, ma na swoim koncie kilka zdobytych statuetek:1998: Fryderyk w kategorii Piosenka roku, Fonograficzny debiut, Album roku rap & hip hop,2003: Fryderyk w kategorii Album roku muzyka klubowa,2006: Fryderyk w kategorii Album roku muzyka klubowa, 2017: Fryderyk w kategorii Album roku elektronika.

Życie prywatne i dzieci Reni Jusis

Muzyczna popularność sprawiła, że zainteresowanie mediów wzrosło względem artystki, którą jest Reni Jusis. Dzieci, związki, miejsce zamieszkania — to wszystko stało się tematem licznych artykułów w mediach i rozmów fanów. W 2008 roku Reni Jusis poślubiła wokalistę Tomka Makowieckiego, z którym ma dwoje dzieci — syna Teofila i córką Gaję. Para rozstała się w 2019 roku. 
Reni Jusis: Azja Express i przygoda z telewizyjnym show 
W 2023 roku wyemitowany został program Azja Express z udziałem Reni Jusis. Fani z chęcią obserwowali poczynania gwiazdy w wyścigu po azjatyckich krajach. Artystka do programu zaprosiła swojego przyjaciela, Remigiusza Dorawę. Para nie wygrała programu, ale świetnie radziła sobie w pokonywaniu kolejnych kilometrów.