Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne
data urodzenia
3 grudnia 1948
pochodzenie
Wielka Brytania
imię i nazwisko
John Osbourne
4,0
Oceń
Głosy
270

Biografia

Ozzy Osbourne - wiek i początki kariery

Ozzy Osbourne tak naprawdę nazywa się John Michael Osbourne. Urodził się 3 grudnia 1948 roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Sławę zyskał będąc wieloletnim wokalistą zespołu Black Sabbath, ale i jako autor tekstów oraz osobowość telewizyjna. Co ciekawe, pseudonim artystyczny “Ozzy" towarzyszy artyście już od czasów, kiedy uczęszczał do szkoły podstawowej. 

W 1962 roku młody Ozzy Osbourne po raz pierwszy usłyszał o zespole The Beatles, stając się ich fanem. W jednym z wywiadów Ozzy stwierdził, iż piosenka “She Loves You" Beatlesów sprawiła, że zaczął myśleć o karierze muzycznej. Ozzy zrezygnował z dalszej edukacji mając 21 lat i podejmował się różnych zajęć, m.in.  jako pracownik rzeźni czy robotnik budowlany. Ozzy znany był również ze swojej przestępczej działalności. Za włamanie do sklepu odzieżowego odsiedział 6 tygodni w więzieniu Winson Green, ponieważ jego ojciec odmówił zapłacenia grzywny za syna. 

Kiedy Ozzy miał 20 lat, wspólnie z kolegą z którym uczęszczał wcześniej do szkoły, zdecydowali się założyć zespół. Oprócz nich w skład zespołu wchodzili także: perkusista Bill Ward i basista Geezer Butler. Zespół o nazwie Rare Breed miał prezentować swoim słuchaczom ciężkiego bluesa, jednak po dwóch koncertach formacja rozpadała się. 

Ozzy i Geezer Butler zdecydowali się na stworzenie nowego zespołu o nazwie Polka Tulk. W międzyczasie nazwa zespołu przekształciła się w Earth. Przez mylenie ich z innym zespołem o tej samej nazwie podjęli decyzję, iż ponownie muszą zmienić nazwę zespołu. Tym razem nadano zespołowi nazwę Black Sabbath. Nowa nazwa inspirowana była tytułem horroru z 1969 roku. 

Ozzy Osbourne w 1978 roku odszedł z Black Sabbath, a w 1980 rozpoczął solową karierę.

Ozzy Osbourne - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Ozzy Osbourne wspólnie z zespołem Black Sabbath wydał osiem albumów studyjnych: w 1970 roku “Black Sabbath" i “Paranoid", w 1971 roku “Master of Reality", w 1972 roku “Vol. 4", w 1973 roku “Sabbath Bloody Sabbath", w 1975 roku “Sabotage", w 1976 roku “Technical Ecstasy" i w 1978 roku “Never Say Die!, który był ostatnim, gdzie Ozzy zaśpiewał jako wokalista.  

Album “Paranoid" z 1971 roku, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii odniósł ogromny sukces, pokrywając się multiplatyną. 

“Sabotage" z 1975 roku powstawał w czasie kiedy muzycy zespołu Black Sabbath zmagali się z konfliktem powstałym wewnątrz formacji, a także z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków wszystkich członków.

Ozzy Osbourne jako solowy artysta pochwalić się może trzynastoma wydanymi płytami: “Blizzard of Ozz" z 1980 roku, “Diary of a Madman" z 1981 roku, “Bark at the Moon" z 1983 roku, “The Ultimate Sin" z 1986 roku, “No Rest for the Wicked" z 1988 roku, “No More Tears" z 1991 roku, “Ozzmosis" z 1995 roku, “Down to Earth" z 2001 roku, “Under Cover" z 2005 roku, “Black Rain" z 2007 roku, “Scream" z 2010 roku, “Ordinary Man" z 2020 roku i “Patient Number 9" z 2022 roku. 

Ozzy Osbourne: koncerty i dorobek artystyczny

Ozzy Osbourne to właściciel pięciu nagród Grammy, z których dwie zdobył wspólnie z zespołem Black Sabbath, a trzy podczas trwania jego solowej kariery.

Zajął 8. miejsce w rankingu czasopisma Hit Parader w rankingu 100 najlepszych wokalistów heavy-metalowych wszechczasów, natomiast w 2009 roku wytwórnia Roadrunner Records ogłosiła, że Ozzy znajduje się na 10 miejscu w rankingu 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów.

Życie prywatne i rodzina Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne jest synem Lillian oraz Johna Thomasa Osbourne'ów. Rodzice nie działali w branży muzycznej. Matka pracowała w fabryce produkującej komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego, a ojciec pracował na nocnych zmianach jako ślusarz narzędziowy.

Ozzy ma piątkę rodzeństwa - trzy starsze siostry: Jean, Iris i Gillian, a także dwóch młodszych braci: Paula i Tony'ego.

W 1971 roku Ozzy poślubił Thelmę Riley. Para ma ze sobą dwójkę dzieci: urodzoną w 1972 roku Jessikę Starshine Osbourne Hobbs i urodzonego w 1975 roku syna Louisa Johna Osbourne’a. Ponadto, Ozzy adoptował również syna Thelmy z jej pierwszego związku - Elliota Kingsleya, urodzonego w 1966 roku. W 1981 roku para wzięła rozwód. 

W 1982 roku Ozzy ożenił się po raz drugi. Jego żoną została aktorka i bizneswoman Sharon Arden. Ze związku Ozzy'ego i Sharon narodziła się trójka dzieci: córka Aimee, urodzona w 1983 roku, córka Kelly, urodzona w 1984 roku oraz syn Jack, urodzony w 1985 roku.

Dzieci Ozzy’ego Osbourna mają już swoje dzieci. Artysta jest dziadkiem sześciorga wnucząt.  

W 2022 roku Ozzy Osbourne przeszedł operację kręgosłupa. Wcześniej zdiagnozowano u Osbourne’a chorobę Parkinsona, o której artysta poinformował w 2020 roku. Muzyk trzymał informację o Parkinsonie w tajemnicy przez 15 lat. O swojej chorobie Ozzy Osbourne opowiedział dopiero w wywiadzie z “The Observer": "Czuję się, jakbym chodził w ołowianych butach". Do choroby Parkinsona doszły też objawy depresji, o której również wspomniał: "Tak naprawdę nic nie wydawało mi się wspaniałe. Nic. Więc przeszedłem na antydepresanty, a one działają w porządku".

Teksty piosenek (192)