Mery Spolsky

Mery Spolsky fot. Instagram
data urodzenia
24 listopada 1993
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Maria Ewa Żak
4,4
Oceń
Głosy
7

Biografia

Mery Spolsky: wiek, wzrost i początki kariery

Mery Spolsky, a właściwie Maria Ewa Żak urodziła się 14 listopada 1993 roku w Warszawie. Jest córką Ewy i Arkadiusza Żaków. Fani zastanawiają się kim była mama Mery Spolsky. Ewa Żak była projektantką mody, z kolei tata Mery - muzykiem. 

To on zaraził córkę miłością do muzyki:“Sam byłem muzykiem przez 20 lat, więc to jest naturalne, że chce się, żeby dziecko też spróbowało. Szkoła muzyczna uczyła muzyki klasycznej, a ja zajmowałem się muzyką rozrywkową, więc miała wybór. Na któreś święta kupiłem jej gitarę i na niej gra do dzisiaj".

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia nr. 2 imienia Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec. Studiowała filologię angielską i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i kierunek scenariopisarstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Wraz z psychodelicznym zespołem Makijaż zaczęła występować na większych scenach. Później, w duecie Różowe Okulary stworzonym z Kubą Bąkałą kontynuowała muzyczną przygodę, by w końcu, w 2014 roku rozpocząć działalność pod pseudonimem Mery Spolsky. Swój debiut jako Mery miała na Grechuta Festival, gdzie zdobyła II nagrodę za interpretację utworu “Śpij, bajki śnij". Dane dotyczące wzrostu Mery Spolsky nie są publicznie znane.

Mery Spolsky: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Swój debiutancki studyjny album - Mery Spolsky “Miło  było pana poznać" wydała w 2017 roku w wytwórni Kayax, jak i dwa kolejne. Promowały go utwory “Miło było pana poznać", który w ciągu sześciu lat od premiery obejrzano prawie 6 milionów razy na platformie YouTube. Kolejne - “Alarm" i “Liczydło" nie cieszyły się tak dużą popularnością.

W 2018 roku wokalistka wyprodukowała kilka singli. “Morze", “Halo!" i “Czekam Very Much".

Drugi studyjny album artystki - “Dekalog Spolsky"(2019) dotarł do 15. miejsca w zstąpieniu OLiS. Znalazły się na nim piosenki “Ups!" (ponad 3 miliony odsłon w pięć lat od premiery), “Fak", “Bigotka" (ponad 4 miliony wyświetleń w cztery lata), “Mazowiecka kiecka". Ostatni singiel z tej płyty to “Sorry from the Mountain"W 2020 roku nagrała ścieżkę dźwiękową do serialu kryminalno-komediowego “Królestwo kobiet" razem z Kayah. W tym samym roku ukazał się singiel “Wspólna chwila", będący wynikiem współpracy z Julią Wieniawą i Arkiem Kłusowskim, nagrana dla serwisu Allegro. W 2021 roku na rynek trafił “Jestem Marysia i chyba się zabije dzisiaj" - album zawierał utwory “Trapowe opowiadanie", “Papa", “Cekinowa Bomba". W międzyczasie, w 2021 roku, wydała “Nie ma czasu na seks (Kayax XX Rework)".

Nowa płyta Mery Spolsky “Erotik era" to płyta która ukazała się końcem 2023 roku, docierając do 5. miejsca na liście OLiS. Fani docenili znajdujące się na niej kompozycje. Na promujące ją utwory Mery Spolsky wybrała “Suka", “Maria przed ołtarzem", “Polskie chłopaky" i “Lateks".

Mery Spolsky: koncerty i dorobek artystyczny

Mery Spolsky po raz pierwszy była nominowana do Fryderyków w 2018 roku w kategoriach Fonograficzny debiut roku oraz Album roku elektronika (za “Miło było pana poznać"). W 2020 zdobyła kolejną nominację do Fryderyków, tym razem za “Dekalog Spolsky" w kategorii Album roku elektronika.W 2021 roku otrzymała The Pop Hub Awards w kategorii Ulubiony Polski Artysta oraz Kobieta Roku “Glamour" w kategorii Misja.2022 rok przyniósł kolejne dwie nominacje do Fryderyków - w kategoriach Artystka roku i Album roku piosenka poetycka/muzyka autorska (za “Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj".Letnisko 2023 Łódź gościło Mery Spolski, gdzie dała koncert.

Mery Spolsky: życie prywatne i dzieci

Mama artystki zmarła, gdy ta miała 21 lat:"Nieważne, w jakim się wieku jest, to jak ktoś straci kogoś naprawdę bliskiego, to będzie rozumiał, co się wtedy czuje. To wraca jak bumerang. Mimo tego, że można być bardzo euforycznym i pozytywnym człowiekiem, no to po prostu brakuje tamtej osoby, która dodawała czegoś, czego już nigdy nie będzie"Artystka wspomina ją bardzo ciepło:"Moja mama wprowadzała taki luz i mówiła: »zrób to, bo jak nie zrobisz, to będziesz żałować«. Zawsze powtarzała mi, że jestem piękna, zdolna i mam iść zdobywać świat. Taka była moja mama. Zabraniała mi czegokolwiek się wstydzić, kazała czasem wręcz przesadzać i w stylizacjach, i w tekstach. Dzięki temu mam w sobie odwagę".W 2022 roku artystka na Instagramie zaprezentowała swojego chłopaka, również muzyka - Piotra Wita.

Internauci, którzy w radiu słyszeli jej utwory, często wyszukują innych piosenek i występów używając frazy “Mary z polski koncerty". Teksty piosenek Mery Spolsky są dostępne na wielu portalach.