Kuba Badach

Kuba Badach
data urodzenia
24 sierpnia 1976
pochodzenie
Polska
3,0
Oceń
Głosy
4

Biografia

Kuba Badach: początki kariery

Kuba Badach, a właściwie Jakub Bartłomiej Badach, urodził się 24 sierpnia 1976 roku w Krasnymstawie. To znany na polskiej scenie muzycznej wokalista, ale także dziennikarz i producent muzyczny. Jego nazwisko było jednak znane już wcześniej. Jego ojcem jest Tadeusz Badach. Majątek pod postacią Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie był dużym przedsiębiorstwem. Ponadto Badach senior udzielał się politycznie jako poseł SLD. 

W rodzinie Kuby Badacha muzycznie było jednak od zawsze - jego wuj, Ryszard, pracuje jako nauczyciel muzyki oraz kompozytor. Stworzył m.in. śpiewnik Piosenki o Zamościu i Zamojszczyźnie. Kuba Badach wychowywał się razem z młodszym bratem, Maciejem. Artysta uczył się w szkole muzycznej klasie fortepianu w Zamościu. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie wokalistyki jazzowej z tytułem magistra sztuki.

Na poważnie zaczął tworzyć w 1995 roku, kiedy razem z kolegami założył zespół Poluzjanci. Wspólnie tworzyli muzykę z pogranicza pop rocku, funky i jazzu. Z czasem przemianowali się na Poluzjantów i zyskiwali w Polsce coraz większą popularność. 

Kuba Badach: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W 1988, jako 12-latek, nagrał płytę pt. Gwiazdkowe Cuda. Był to zbiór kolęd napisanych specjalnie dla wokalisty przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana

Jako członek zespołu Poluzjanci Kuba Badach wydał trzy albumy studyjne:

 • Tak po prostu, 
 • Druga płyta (2010),
 • Trzy metry ponad ziemią (2011). 

W 1999 roku Kuba Badach zaczął współpracować z zespołem The Globetrotters. Ukazały się wówczas cztery albumy z jego udziałem, a więc:

 • Stay in Neverland, 
 • Fairy tales of the trees, 
 • Both Sides,
 • Stop! Don’t Talk. 

Warto wspomnieć, że jeszcze w trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach Kuba Badach angażował się w liczne projekty muzyczne. Była to m.in. współprace z Katarzyną Gärtner czy z Robertem Jansonem. Jej efektem były dwa albumy studyjne: 

 • Trzeci wymiar (1997),
 • Nowy świat (1999). 

O piosence z pierwszego z nich - Małe szczęścia - było głośno przez długi czas. Stała się ona przebojem 30 Ton Lista w telewizyjnej Dwójce.

Wśród solowych albumów Kuby Badacha należy wymienić również:

 • Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny (2009),
 • Oldschool (2007).
Kuba Badach: koncerty i dorobek artystyczny

O dorobku artystycznym wokalisty można powiedzieć naprawdę sporo. Chyba nie ma osoby w Polsce, która nie znałaby nazwiska "Kuba Badach". Przeboje w jego wykonaniu od lat królują na listach radiowych i polskich oraz zagranicznych scenach koncertowych. Razem z Poluzjantami wystąpił w 2002 roku w klubie "Baggot Inn" w West Greenwich Village na Manhattanie, a 8 czerwca wraz z Kayah zagrali koncerty poświęcone Andrzejowi Zausze w sali Avery Fisher Hall w Lincoln Center.

Z kolei w szeregach The Globetrotters wystąpił między innymi na Bojo Jazz Festival we Węgrzech, na Festiwalu Jazzowym w Kuwejcie i World Etno Fest w Słowacji. Kilkukrotnie wystąpili na Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

W latach 2002, 2003 i 2006 Kubę Badacha można było usłyszeć w akcji "Święta, święta". Specjalnie na tę okazję napisał słowa i muzykę do utworu Tak jak śnieg i zaśpiewał w kwartecie z Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym i Andrzejem Lampertem utwór Kolęda dwóch serc.

W 2003 roku Badach zintensyfikował swoje działania muzyczne razem z innymi artystami sceny rozrywkowej. Współpracował z Anią Szarmach, Kayah, Robertem Jansonem, Dorotą Miśkiewicz, Grzegorzem Kapołką czy zespołem Carrantuohill. 

W 2011 i 2012 Kuba Badach otrzymał nagrodę Fryderyka dla wokalisty roku. Działa również jako członek stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach. Zasiadał także za stołem jurorskim w programie The Four. Bitwa o sławę. Od lipca 2020 w Radiu Nowy Świat prowadzi swoją autorską audycję muzyczną pt. Badafonia. 

Badach to dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Za sprzedaż solowych albumów otrzymał dwie złote płyty.

Życie prywatne i rodzina Kuby Badacha

Wiele osób zastanawia się, jakie życie prywatne wiedzie Kuba Badach. Pierwsza żona, dzieci to tylko niektóre z haseł, które interesują internautów. W 2009 roku podczas koncertu Ani Karwan artysta poznał Aleksandrę Kwaśniewską, córkę Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP. Para od razu przypadła sobie do gustu i 22 września 2012 roku pobrała się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Ślub z zainteresowaniem śledziły media.

Artyści powiązani