Kanye West

Kanye West fot. AFP
data urodzenia
8 czerwca 1977
pochodzenie
USA
3,2
Oceń
Głosy
174

Biografia

Kanye West - wiek, wzrost i początki kariery

Kanye West urodził się 8 czerwca 1977 roku w Atlancie, w amerykańskim stanie Georgia jako Kanye Omari West; ostatecznie w 2021 roku zmieniając swoje personalia na Ye. Kanye West ma 173 cm wzrostu.

Czemu Kanye West zmienił imię? Jak sam stwierdził - “'Ye' to słowo najczęściej używane w Biblii. W Biblii "ye" oznacza "ty". Więc ja jestem tobą. Jestem nami. To my. Od bycia Kanye, co oznacza bycie pojedynczym do bycia Ye, co jest odbiciem naszego dobra, naszego zła, naszego zagubienia - wszystkiego. To bardziej odbicie tego, kim jesteśmy jako istoty."

Jest człowiekiem wielu talentów, będąc wokalistą, raperem, producentem muzycznym, czy projektantem. W 2020 roku próbował również swoich sił na scenie politycznej, kandydując na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kanye uczęszczał do Polaris High School w Chicago. Mając pięć lat zaczął pisać swoje wiersze. Będąc w trzeciej klasie zaczął rapować, natomiast w siódmej tworzył już całe kompozycje muzyczne. W wieku 10 lat wyjechał z matką na rok do Chin, ponieważ kobieta otrzymała możliwość wykładania na Uniwersytecie Nanjing jako stypendystka Fulbrighta. Kanye uczęszczał tam do szkoły będąc jedynym obcokrajowcem w swojej klasie. Uczył się także chińskiego, choć dziś nie pamięta z niego zbyt wiele. 

W wieku piętnastu lat poznał amerykańskiego producenta No I.D., który zapewnił mu współpracę z lokalnymi artystami z Chicago, a w późniejszym czasie z aktorem i raperem Common, dla którego Kanye pisał teksty.

Artysta ukończył szkołę średnią, po czym w 1997 roku otrzymał stypendium na American Academy of Art w Chicago, gdzie studiował malarstwo. W międzyczasie raper stwierdził jednak, iż studia te nie są dla niego i zdecydował się przenieść na Uniwersytet Stanowy w Chicago, gdzie studiował anglistykę. Mając dwadzieścia lat zrezygnował z nauki na uniwersytecie i postanowił zaryzykować z rozwojem kariery muzycznej. 

W 2000 roku podpisał kontrakt z jedną z największych hip-hopowych wytwórni płytowych na świecie - Roc-A-Fella Records. Kontrakt dał mu możliwość produkowania utworów dla amerykańskiego rapera Jaya-Z.

Osiągając sławę jako producent muzyczny w 2004 roku, Kanye West zdecydował się rozpocząć również karierę solową w roli rapera.   

Kanye West - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Debiutancki album artysty “The College Dropout" ukazał się w lutym 2004 roku. Na płycie znalazł się m.in. utwór “Jesus Walks", która to opowiada o przekonaniach religijnych rapera i jego wierze. Płyta zawiera także utwory, w których gościnnie zgodzili się wystąpić Jay-Z, Common, Mos Def, czy Ludacris

W 2005 roku na rynku muzycznym pojawił się kolejny album Westa - “Late Registration", przy tworzeniu którego współpracował z kompozytorem muzyki filmowej Jonem Brionem.W pierwszym tygodniu od wydania, w Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w ilości 860 tysięcy sztuk. Ostateczna ilość sprzedaży sprawiła, iż “Late Registration" pokrył się trzykrotną platyną. 

Wydany w 2007 roku przez Kanye Westa “Graduation", czyli trzeci album studyjny, osiągnął sukces stając się podwójnie platynową płytą, debiutując na szczycie Billboard 200 oraz stając się albumem roku 2007.

W 2008 roku ukazał się czwarty album studyjny rapera o tytule “808s & Heartbreak". Płytę równocześnie promowały dwa utwory: całkowicie pozbawiony rapu "Love Lockdown" oraz "Heartless". Album zdobył status platynowej płyty. 
Następnie w 2010 roku na rynku pojawił się album “My Beautiful Dark Twisted Fantasy", w 2013 roku - “Yeezus", w 2016 roku - “The Life of Pablo", w 2018 roku - “Ye", w 2019 roku - “Jesus Is King". 

W 2021 roku Kanye West wydał album “Donda", a w 2022 roku - “Donda 2". Płyty otrzymały swoje nazwy, na cześć zmarłej w 2007 roku matki artysty - Dondy West. 

Kanye West: koncerty i dorobek artystyczny

O wielkości kariery Kanye Westa i znaczeniu jego utworów w świecie muzyki, świadczą z całą pewnością wszystkie nagrody, które posiada w swoim dotychczasowym dorobku.

Kanye West uhonorowany został, między innymi dwudziestoma dwoma nagrodami Grammy, a ponadto 5 z 11 jego albumów znalazło się na szczycie zestawienia najlepiej sprzedających się albumów “Billboard 200".

Kanye West często uczestniczy także w koncertach charytatywnych, takich jak ten z 2007 roku, gdzie wraz z zespołem The Police oraz amerykańskim wokalistą Johnem Mayerem wystąpili promując akcję Live Earth.

Życie prywatne i rodzina Kanye West

Kanye West jest synem nauczycielki akademickiej, wykładającej literaturę angielską - dr Dondy West oraz członka radykalnej amerykańskiej organizacji politycznej “Czarne Pantery" i fotoreportera gazety codziennej The Atlanta Journal-Constitution - Raymonda “Raya" Westa. 

Kanye w 2014 roku ożenił się z Kim Kardashian, z którą spotykał się od 2012 roku. Co ciekawe, Kim zanim została jego dziewczyną była jego długoletnią przyjaciółką. Kanye West i Kim Kardashian po dwuletniej batalii sądowej, rozwiedli się w 2022 roku.

Dzieci Ye i Kim to: córka North, urodzona w 2013 roku, syn Saint, urodzony w 2015 roku oraz urodzone przez surogatkę: córka Chicago, urodzona w 2018 roku oraz syn Psalm, urodzony w 2019 roku. 

W 2016 roku fani zastanawiali się co się dzieje z Kanye Westem, ponieważ gwiazdor trafił do szpital z podejrzeniem halucynacji i paranoi. Lekarze stwierdzili, że jego zły stan psychiczny wynikał z nadchodzącej rocznicy śmierci matki oraz napadu na jego żonę Kim. W 2018 roku u Kanye stwierdzono chorobę afektywną dwubiegunową.

Ile jest wart majątek Kanye West’a? W 2023 roku magazyn “Forbes" oszacował  kwotę majątku w przybliżeniu 400 mln dolarów. 

Ze względu na serię antysemickich postów muzyka, zamieszczonych na jego kontach w social mediach, Adidas i Balenciaga zdecydowały się na zerwanie z nim kontraktu.

Teksty piosenek (287)