James Blake

James Blake
data urodzenia
1989
pochodzenie
Wielka Brytania
4,0
Oceń
Głosy
10

Biografia

James Blake to brytyjski piosenkarz i kompozytor muzyki elektronicznej. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest wyciszone, akustyczne brzmienie, przez które przebija delikatnie pulsujący bas. Na muzyce się jednak nie kończy, bo najważniejszy w wypadku Blake'a pozostaje głęboki, soulowy wokal.

O Jamsie zrobiło się głośno za sprawą singla "Air And Lack Thereof", który ukazał się w 2009 roku dla wytwórni Hemlock Recordings. Nagranie zostało zauważone przez Gilles Petersona - słynnego dziennikarza muzycznego z BBC Radio 1, który zaprosił Jamesa do udział w jego projektach muzycznych.

W tym czasie artysta studiował w klasie muzyki popularnej w The Latymer School, a piosenki nagrywał we własnym mieszkaniu.

Od chwili pojawiania się w audycjach słynnego prezentera utwory i mixy młodego muzyka grywane byłby przez wielu liczących się radiowych DJ-ów. Niezwykłą popularnością cieszyły się zawłaszcza: singiel "CMYK" wydany przez R&S Records w 2010 roku oraz piosenka "Limit To Your Love" pochodząca z repertuaru Feist, którą BBC ogłosiło tytułem "Hottest Record in the World".

James Blake znalazł się także na wysokiej pozycji dorocznej, prestiżowej listy "BBC Sound of 2011", na której umieszczani są najlepiej zapowiadający się w danym roku wykonawcy.

W lutym 2011 roku ukazał się debiut wykonawcy, zatytułowany "James Blake", który, zgodnie z oczekiwaniami, zyskał znakomite recenzje.

Kilka tygodni po debiucie artysta wystąpił na festiwalu Heineken Open'er w Gdyni. O jego występie organizatorzy napisali: "James Blake udowodnił, że nie bez powodu jest najbardziej pożądanym artystą tego lata i nie mylą się ci, którzy widzą w nim przyszłość muzyki. Jego studyjne oblicze w wersji live nabiera jeszcze mocniejszego dubstepowego charakteru, a brzmienie basu było tak mocne, że w samochodach zaparkowanych na tyłach sceny uruchomiły się alarmy".