Enej

Enej
data powstania
2002
pochodzenie
Polska
2,5
Oceń
Głosy
205

Biografia

Enej — kiedy powstał, członkowie i co oznacza nazwa?

Polski zespół muzyczny Enej został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów. Nazwa zespołu powstała od ukraińskiego imienia Enej, bohatera Eneidy. Grupa muzyczna składa się bowiem nie tylko z członków z Polski, ale również z Ukrainy. W 2011 roku zespół wystąpił w show Must Be The Music, i to dzięki programowi zdobył rozpoznawalność krajową, wygrywając swoją edycję. 
Obecny skład zespołu prezentuje się następująco: 
Piotr Sołoducha - śpiew, akordeon, Mirosław Ortyński - gitara basowa, śpiew, Paweł Sołoducha - instrumenty perkusyjne, Jakub Czaplejewicz - puzon, Łukasz Przyborowski - trąbka, Damian Pińkowski - saksofon, klarnet, Kornel Kondrak - perkusja, Piotr Pankowski - gitara elektryczna akustyczna.

Enej — najpopularniejsze utwory i dyskografia

Zespół Enej wydał pierwszą płytę jeszcze przed występem w programie muzycznym. Znaczny rozgłos sprawił jednak, że kolejne albumy grupy zaczęły być lepiej odbierane i znalazły szersze grono fanów. 
Studyjne albumy zespołu Enej:
2008: Ulice, 2010: Folkorabel,2012: Folkhorod,2015: Paparanoja,2018: Kolędy pod wspólnym niebem, 2020: A skiela wy?,2022 Kolędy z pierwszą gwiazdą.
Najpopularniejsze utwory zespołu Enej, to:
Kamień z napisem Love,Symetryczno-liryczna,Tak smakuje życie,Ostatni raz, Zagubiony, Samoloty,Lili. 

Enej — koncerty i dorobek artystyczny

Na przestrzeni lat Enej zyskał grono swoich wiernych fanów. Piosenki grupy są puszczane niemal we wszystkich stacjach radiowych, a kolejne utwory wędrują wysoko na listach przebojów. 
Enej — koncerty w całej Polsce i z okazji różnych okoliczności  
Zespół koncertuje w różnych miastach Polski, nie tylko tych największych, ale również w niewielkich miejscowościach. Pojawia się na wydarzeniach muzycznych i uświetnia swoimi występami ważne eventy. 
Enej kilkakrotnie był laureatem nagród muzycznych:
2012: Eska Music Awards — Najlepszy zespół muzyczny,2012: Eska Music Awards — Najlepszy hit,2013: Eska Music Awards — Najlepszy zespół muzyczny.

Enej — ciekawostki

Zaczęły pojawiać się kontrowersyjne informacje w mediach na temat zespołu i jego poszczególnych członków. "Piotr Sołoducha pochodzenie", "Prawda o zespole Enej", "Enej UPA" — internauci zaczęli intensywnie poszukiwać wiadomości łączących zespół z organizacjami ukraińskimi o nagannej historii i ich przywódcami. Zespół zapewnia jednak o swoim pokojowym podejściu do życia i równości. Opinia publiczna najbardziej zainteresowana jest tym, jak wygląda rodzinne życie, które prowadzi Piotr Sołoducha. Życie prywatne lidera zespołu jest jednak prowadzone z dala od mediów.