Bruno Mars

Bruno Mars
data urodzenia
8 października 1985
pochodzenie
USA
imię i nazwisko
Peter Gene Hernandez
4,6
Oceń
Głosy
68

Biografia

Bruno Mars: wiek, wzrost i początki kariery

Bruno Mars, a właściwie Peter Gene Hernandez, urodził się w Honolulu 8 października 1985 roku. Choć większość fanów kojarzy go z amerykańskim przemysłem muzycznym, artysta ma pochodzenie filipińsko-portorykańskie. Obecnie Bruno Mars działa również jako autor tekstów i producent muzyczny. To niezwykle utalentowany wokaliza - skala jego głosu obejmuje 3 oktawy.

Bruno Mars był wychowywany w muzykalnej rodzinie, więc łatwo było mu rozwijać swój talent. Jako dziecko często występował na lokalnych przedsięwzięciach kulturalnych, a z czasem przeprowadził się do Los Angeles, gdzie postanowił rozwijać karierę. Wszedł tam w szeregi The Smeezingtons, która produkowała piosenki dla innych artystów. Skąd wziął się pseudonim artysty? Ojciec zaczął nazywać swojego dwuletniego syna Bruno ze względu na podobieństwo do wrestlera Bruno Sammartino. 

W okresie dzieciństwa Mars pozostawał pod silnym wpływem takich artystów, jak Michael Jackson, Elvis Presley, The Isley Brothers oraz The Temptations. Kiedy powszechnie zaczęto rozpoznawać nazwisko Bruno Mars? Utwory takie jako Nothin' on You B.o.B oraz Billionaire Travie’ego McCoya, gdzie występował gościnnie to jego pierwsze kroki w branży muzycznej na poważnie.

Bruno Mars: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Zanim osiągnął sukces jako artysta solowy, Bruno Mars zaczął być rozpoznawalny jako producent muzyczny. Pisał dla takich artystów, jak:

  • Alexandra Burke, 
  • Adam Levine,
  • Brandy, 
  • Sugababes,
  • Flo Rida. 

Jako wokalista zadebiutował w piosence 3D na albumie zespołu Far East Movement. Później zaczął się gościnne pojawiać także u innych.

Debiutancki minialbum Mars wydał w 2010 roku - krążek nosił tytuł It's Better If You Don't Understand. Razem z Cee-Lo Greenem artysta stworzył utwór Fuck You!, a 12 września 2010 wystąpił na gali MTV Video Music Awards 2010, wykonując wraz z B.o.B i Hayley Williams piosenki Nothin' on You i Airplanes. Debiutancki album Marsa, Doo-Wops & Hooligans, miał premierę 5 października 2010. Poza tym wokalista wydał inne dwa albumy:

  • Unorthodox Jukebox (2012), 
  • 24K Magic (2016).

Jak w powszechnej świadomości wypromował się Bruno Mars? When I Was Your Man został wydany jako drugi singiel z płyty Unorthodox Jukebox. Piosenka stała się hitem, osiągając pozycję w pierwszej dziesiątce w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Trzecim udanym singlem był utwór Treasure.

Wzrost Bruno Marsa: 165 cm

Bruno Mars: koncerty, dorobek artystyczny, nagrody

Swoją pierwszą nagrodę Grammy Bruno Mars odebrał 13 lutego 2011 roku. Właśnie wtedy jego utwór Just the Way You Are wygrał w kategorii Best Male Pop Vocal Performance. Poza tym wokalistkę nominowano również w sześciu innych kategoriach. Jeszcze w tym samym roku jesienią otrzymał ponownie taką samą liczbę nominacji, jednak tym razem bez żadnej statuetki. 

21 lutego 2012 wokalistę wyróżniono nagrodą BRIT Award dla najlepszego artysty międzynarodowego. W dniu 22 marca ogłoszono, że podpisał kontrakt z wytwórnią BMG Chrysalis.

Bruno Mars promował swoje albumy podczas różnych wydarzeń muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Odbył także trasę koncertową zatytułowaną The Moonshine Jungle Tour. 2 lutego 2014 wystąpił w przerwie Super Bowl XLVIII wraz z gościnnym udziałem zespołu Red Hot Chili Peppers. 

Muzyka Marsa cechuje się bardzo szerokim wykorzystaniem różnorodnych gatunków muzycznych. Jest to zarówno pop, jak i rock, reggae, R&B i soul, aż po hip hop.

Życie prywatne i rodzina Bruno Marsa

W 2009 roku Bruno Mars związał się z aktorką i piosenkarką Ritą Orą, jednak para zdecydowała się na rozstanie w 2011 roku. Od 2012 roku partnerką wokalisty jest modelka Jessica Caban.

Artysta ma wielokulturowe pochodzenie. Jego rodzice, Bernadette "Bernie" i Pete Hernandez, mają filipińskie, portorykańskie i węgiersko-żydowskie korzenie. Matka Bruna jako dziecko przybyła na Hawaje z Filipin, zaś Pete przybył na wyspę z nowojorskiego Brooklynu. Para nawiązała znajomość podczas koncertu, w trakcie którego jego matka była tancerką hula, a ojciec zasiadał przy perkusji.