Blanka

Blanka
data urodzenia
23 maja 1999
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Blanka Stajkow
3,8
Oceń
Głosy
20

Biografia

Blanka: wiek, wzrost i początki kariery

Blanka Stajkow urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie. Przyszła na świat w rodzinie międzynarodowej - jej matka była polską modelką, a ojciec jest przedsiębiorcą bułgarskiego pochodzenia. Blanka ma trzech braci. Mieszkała z rodziną w Polsce (a dokładniej w Mierzynie), a częściowo w Sofii w Bułgarii. Jako młoda dziewczyna trenowała disco dance. Była także uczennicą szkoły muzycznej. Co ciekawe, rozgłos zdobyła początkowo nie w związku ze swoją działalnością muzyczną. W 2010 roku wykupiła powierzchnię billboardową w Gumieńcach, aby zamieścić tam życzenia z okazji urodzin swojej mamy.

Blanka piosenkarka zaczęła się ujawniać światu w wieku 13 lat. Napisała wówczas pierwszą własną piosenkę pt. Strong Enough. W tym czasie powstały również takie utwory, jak Finally oraz I Feel It. Przez cztery lata Blanka Stajkow mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie brała udział w sesjach Open Mic w restauracjach i pubach w Los Angeles i Nowym Jorku. Występowała również w klubie The Bitter End. 

Artystka w 2021 roku wzięła także udział w eliminacjach do 10. edycji programu rozrywkowego Top Model emitowanego przez stację TVN. 

Ile wzrostu ma blanka? 167 cm

Blanka: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Piosenkarka już od najmłodszych lat przejawiała talent, a jako nastolatka pisała swoje własne utwory. Jej debiutancki singiel pojawił się w 2021 roku i nosił tytuł Better. To jednak nie wszystko! Zastanawiasz się, kto śpiewa popularną obecnie piosenkę "Solo"? To właśnie Blanka! 13 maja wystąpiła w finale Eurowizji 2023, wcześniej pomyślnie przechodząc przez półfinał konkursu. Jak do tego doszło?

W 2022 roku piosenkarka podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Warner Music Poland oraz wystąpiła w teledysku do utworu Smolastego "Pijemy za lepszy czas". Jeszcze w tym samym roku pojawił się teledysk do utworu Blanka - Solo. Piosenka dotarła na czwartą pozycję listy przebojów AirPlay - Top. W 2022 roku ukazał się jej singiel promocyjny - All I Want For Christmas Is You.

Na początku 2023 roku gościnnie pojawiła się w programie TVP You Can Dance - Nowa generacja, a 26 lutego z utworem Solo wygrała w finale programu Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję! Dzięki temu została reprezentantem Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. W lipcu tego samego roku wydała singiel Boys Like Toys.

Blanka: koncerty i dorobek artystyczny

Obecnie to właśnie dzięki międzynarodowemu konkursowi niemal każdy w Polsce wie, kim jest Blanka. Eurowizja przyniosła jej popularność, choć zajęła na niej 19. miejsce. Zdobyła 93 punkty, w tym 81 od telewidzów (8. miejsce) i 12 od jurorów (24. miejsce). Zanim Blanka Stajkow pojawiła się na eurowizyjnej scenie, swój utwór prezentowała na kilku scenach, m.in. podczas Sylwestra Marzeń z Dwójką pod koniec 2022 roku, na koncercie promocyjnym w Tel Awiwie czy podczas finału programu The Voice Kids.

Życie prywatne i rodzina Blanki

Blanka wychowała się z trójką braci - dwoma starszymi i jednym młodszym. Do Stanów Zjednoczonych wyjechała wraz z matką jako 15-latka. Artystka w 2022 roku była związana z muzykiem Smolastym, w teledysku którego wystąpiła. Choć nie są już razem, wciąż utrzymują dobre stosunki.