Anita Lipnicka

Anita Lipnicka fot. AKPA
data urodzenia
13 czerwca 1975
pochodzenie
Polska
3,2
Oceń
Głosy
131

Biografia

Anita Lipnicka - wiek, wzrost, początki kariery

W latach 90. na polskiej scenie muzycznej pojawiło się wiele fantastycznych zespołów. Jednym z nich była grupa Varius Manx, której wokalistką była Anita Lipnicka. Zapadające w pamięci teksty, wyjątkowa muzyka i niezwykły wokal Lipnickiej sprawiły, że przeboje Varius Manx śpiewała cała Polska. Pod koniec 1995 roku piosenkarka postanowiła opuścić zespół i rozpocząć karierę solową.

Anita Lipnicka urodziła się 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jej starszy brat Arkadiusz jest artystą kabaretowym.Jeszcze podczas nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim dzięki urodzie i odpowiednim warunkom fizycznym (Lipnicka ma 1,80 cm wzrostu) rozpoczęła pracę jako modelka. Karierę przed obiektywem porzuciła jednak na rzecz muzyki.

W grudniu 1993 roku dołączyła do grupy Varius Manx. Pierwszy singiel zespołu - “Zanim zrozumiesz" trafił do rozgłośni radiowych w marcu 1994 roku. Utwór zdobył ogromną popularność, podobnie jak debiutancka płyta “Emu". Krążek, ktory miał swoja premierę w czerwcu, do września sprzedał się w liczbie 100 000 egzemplarzy. Kolejnymi singlami z płyty były utwory “Tokyo" oraz “Piosenka księżycowa". Ostatecznie album uzyskał status czterokrotnej platyny i został nagrodzony dwoma Fryderykami.

24 kwietnia 1995 roku Varius Manx wydał swoją drugą płytę pt. “Elf", która już w dniu premiery sprzedała się w liczbie 120 000 egzemplarzy. Krążek, który promował singiel “Zabij mnie", zawierał takie przeboje jak “Pocałuj noc", “Zamigotał świat", “Wstyd" i “Wolne ptaki" pokrył się pięciokrotną platyną. Mimo ogromnego sukcesu komercyjnego, licznych nagród i rzeszy fanów Anita Lipnicka opuściłą zespół pod koniec lipca 1995 roku i postanowiła rozpocząć karierę solową.

Anita Lipnicka - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Swój pierwszy solowy album Lipnicka nagrywała w Londynie. Jest autorką tekstów do 12 z 14 piosenek znajdujących się na płycie. W jej powstanie zaangażowany był m.in. David Austin, który współpracował np. z George'em Michaelem.Krążek “Wszystko się może zdarzyć" miał swoją premierę w 1996 roku i okazał się wielkim sukcesem. Uzyskał status trzykrotnej platyny i pięć nominacji do Fryderyka. Pochodzące z niego single "I wszystko się może zdarzyć" oraz "Piękna i rycerz" tygodniami znajdowały się w czołówce krajowych list przebojów. 

Swoją drugą płytę pt. “To, co naprawdę", wokalistka wydała w 1998 roku. Pochodzący z niej singiel “Historia jednej miłości" dobrze radził sobie na listach przebojów, a sam krążek zdobył status złotej płyty.Trzeci album “Moje oczy zielone" z 2000 roku spotkał się z umiarkowanym przyjęciem.

W 2003 roku na rynku pojawił się pierwszy wspólny krążek Anity Lipnickiej i Johna Portera. Album “Nieprzyzwoite piosenki" zdobył ogromne uznanie publiczności oraz krytyków. Przez wiele tygodni był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce i uzyskała status platynowej płyty. Duet wydał jeszcze trzy albumy: “Inside Story" (2005), “Other Stories" (2006) oraz “Goodbye" (2008), który uzyskał status złotej płyty.

W 2009 roku, po dziewięciu latach przerwy, Anita Lipnicka nagrała swój czwarty solowy krążek “Hard Land of Wonder". Kolejnymi pozycjami w jej dyskografii są: “W siódmym niebie", “Vena Amoris", “Na osi czasu", “Miód i dym", “OdNowa", “Intymnie". 13 czerwca 2023 roku wokalistka wypuściła singiel “Amsterdam", który był zapowiedzią jej płyty “Śnienie".

Nagrany w 2016 utwór “Ptasiek" Anita Lipnicka nagrała w hołdzie dla swojego zmarłego przyjaciela Nicka Talbota.

Anita Lipnicka - koncerty i dorobek artystyczny

Anita Lipnicka razem z grupą Varius Manx zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix i nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’94 za wykonanie piosenki “Zanim zrozumiesz", nagrodę Złotego Otto miesięcznika “Bravo", dwóch Mikrofonów przyznawanych przez czytelników i redakcję magazynu “Popcorn" oraz cztery Fryderyki.

Zespół zagrał również dwie trasy koncertowe - pierwszą w 1994 roku wraz z grupą De Mono, która obejmowała występy w 12 największych miastach w Polsce i zakończyła się koncertem w warszawskiej Sali Kongresowej oraz drugą w 1995 która promowała płytę “Elf".

Jako solistka zdobyła dwa Fryderyki i zagrała dziesiątki koncertów. Jesienią 2016 roku odbyła trasę koncertową “Na osi czasu", a w 2019 roku trasą “Z bliska" świętowała jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. W tym samym roku wystąpiła w ramach Konkurs Sopot Festival na którym zaśpiewała trzy piosenki ("Zanim zrozumiesz", "Piosenkę księżycową" i "Piękna i Rycerz") w nowych aranżacjach.

Ostatnia trasa koncertowa Anity Lipnickiej - “Intymnie" rozpoczęła się w 2020 roku. Ze względu na epidemię COVID-19 zakończyła się dopiero na początku 2022 roku.

Anita Lipnicka - życie prywatne

W 2002 roku Anita Lipnicka poznała pochodzącego z Walii muzyka Johna Portera. Podczas pracy nad wspólna płytą narodzilo się między nimi uczucie. Chociaż wiele osób sądziło, że ich relacja szybko się zakończy, Lipnicka i Porter przez 12 lat tworzyli szczęśliwy związek, a w 2009 roku powitali na świecie córkę Polę. 

Ich rozstanie przebiegło spokojnie i bez wzajemnych publicznych oskarżeń. Do dziś pozostają w przyjacielskich stosunkach, dzieląc się opieką nad córką.

W 2016 roku gwiazda poślubiła brytyjskiego producenta Marka Graya. 

Lipnicka postanowiła zdementować krążące plotki o tym, że choruje na nowotwór. Przyznała, że miała niezłośliwego guza ślinianki, którego usuwano już trzy razy, ale nie był to rak. Aktualnie artystka szykuje się do premiery swojej nowej płyty i trasy koncertowej.