Reklama

Video vixens: Kariera dzięki hiphopowym teledyskom

Video vixens to pojęcie, które oznacza dziewczyny znane z pokazywania się w teledyskach amerykańskich raperów. Część modelek i tancerek, po zdobyciu popularności w ten sposób, postanowiła działać na własną rękę i podbijać show-biznes.

Blac Chyna i Amber Rose są obecnie jednymi z najpopularniejszych celebrytek w Stanach

Amber Rose i Blac Chyna - celebrytki pełną gębą

Jeżeli ktoś spytałby o najbardziej jaskrawe przykłady kariery dziewczyn z teledysków, wystarczy wspomnieć o Amber Rose i Blac Chynie.

Reklama

Rose wystąpiła m.in. w klipach Young Jeezy’ego, Nicki Minaj, Fabolousa i Ludacrisa. Oprócz tego była w bliskich relacjach z raperami. Przez dwa lata umawiała się z Kanye Westem, natomiast w latach 2013 - 2014 była żoną Wiza Khalify i ma z nim syna Sebastiana.

Modelka na występach w klipach zbiła ogromny kapitał, który potrafiła umiejętnie wykorzystać. Zaczęła pojawiać się w programach telewizyjnych i na okładach czasopism. Podpisała kontrakt z kilkoma prestiżowymi markami (m.in. z Louis Vitton), zaczęto ją zapraszać do akcji charytatywnych, a w 2016 roku Rose otrzymała nawet własny reality show.

Błyskawiczną karierę zrobiła również Blac Chyna, która od dziewczyny z teledysków Nicki Minaj, Drake'a  i Tygi, stała się celebrytką oraz bizneswoman. Modelką szybko zainteresowały się magazyny dla mężczyzn (m.in. "XXL" oraz "Black Men’s"), a sama Chyna wykorzystała swoją popularność, by zaistnieć w biznesie modowym. Założyła własny butik, wypuściła linię odzieżową sygnowaną swoim nazwiskiem oraz specjalne kosmetyki. Jest również właścicielką kilku salonów piękności w Stanach.

Chyna obecnie jest w związku z Robem Kardashianem. Para oczekuje dziecka. Wcześniej celebrytka spotykała się m.in. z Tygą (poznali się na planie teledysku). Mimo coraz prężniej rozwijającej się kariery Chyna co jakiś czas wciąż pojawia się w klipach. Ostatnim z nich był "Rich $ex" Future’a.

Kariera w telewizji

Występy w teledyskach są często przepustką do świata mody oraz szansą do otrzymania angażu w produkcjach telewizyjnych. Swoje "5 minut" sławy próbowały z lepszym lub gorszym skutkiem wykorzystać m.in. Nicole Alexander, Chandra Davis, Lauren London, Melyssa Ford oraz Vida Guerra, która otrzymała angaż w hiszpańskojęzycznych programach rozrywkowych. Guerra (znana z klipów Kanye Westa "The New Workout Plan" oraz Frankiego J "Obsession (No Es Amor")) w 2005 roku trafiła na 26. miejsce listy 100 najseksowniejszych kobiet magazynu "F.H.M". Próbowała również kariery muzycznej - bez sukcesu.

Mówi się, że największą karierę spośród "hiphopowych dziewczyn" zrobiła LisaRaye McCoy-Misick, która wystąpiła w kilkunastu produkcjach (w tym w serialu "All of Us").

O muzycznej karierze marzyła również Lola Monroe (wystąpiła m.in. w klipie 50 Centa "Get Money"). Od 2009 wydała siedem mixtape’ów i współpracowała już jako raperka z Wizem Khalifą, Kid Inkiem i Triną.

Przedsiębiorcze dziewczyny

Wspomniane Rose i Chyna nie są jedynymi przykładami na to, że "dziewczyny z teledysków" mają smykałkę do biznesu. Lukratywne kontrakty z markami kosmetycznymi i odzieżowymi podpisały m.in. Lola Monroe i Draya Michaele, natomiast Buffie Carruth została trenerką fitness i pisarką.

Negatywny wydźwięk

Wykorzystywanie seksownych modelek w teledyskach raperów od samego początku budziło sporo kontrowersji. Artystom zarzucano szowinizm i pokazywanie kobiety tylko w roli obiektu seksualnego. Uprzedmiotowianie tancerek  wciąż jednak się odbywa, gdyż częściowo godzą się na to same zainteresowane, są bowiem przekonane, że w taki sposób w szybki sposób zrobią karierę.

Stosunki tancerki/modelki - raperzy w swojej książce "Confession of Video Vixen" opisała Karrine Steffans (znana m.in. z klipu "Hey Papi" Jaya Z). Była modelka przyznała, że środowisko hiphopowe było i jest zwyrodniałe. Ujawniła również, że aby zrobić karierę spała m.in. z Jayem Z, Ja Rule, Xzbitem, DMX-em, Dr. Dre, a także znanymi sportowcami.

Książka stała się bestsellerem, a przede wszystkim otworzyła wielu osobom oczy na to, jak wygląda ten fragment przemysłu muzycznego.

Steffans poparły koleżanki z branży. W 2008 roku Melyssa Ford przyznała, że klipy raperów utrwalają negatywny stereotyp czarnych kobiet i są poniżające.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Amber Rose | Wiz Khalifa | Blac Chyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje