Reklama

Reklama

Raperzy i producenci o 2015 roku, część 2: Ten Typ Mes

Po Rahimie swoje płyty, utwory, odkrycia i... książki przedstawia Ten Typ Mes. Co zachwyciło i zaskoczyło rapera w tym roku?

Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych raperów na polskiej scenie. Oprócz kariery solowej (pięć albumów na koncie), Mes znany jest również z działalności w projektach Flexxip i 2cztery7. W 2014 roku ukazał się świetnie przyjęty krążek "Trzeba było zostać dresiarzem", która w wielu podsumowaniach została oceniona jako najlepsza płyta poprzednich 12 miesięcy. W 2015 Ten Typ Mes wraz z DJ Black Belt Gregiem wydał mixtape "LOVEYOURSONGS".

Płyta roku w polskim rapie

Nie zgadniecie, ex equo Młody Leh, ZETENWUPE, Kuba Knap i rapowe części albumu Małych Miast z Alkopoligamia.com!

Reklama

Płyta roku w światowym rapie

Kendrick Lamar "To Pimp A Butterfly". Kendrick staje się dla mnie kompasem, młodym prawie-idolem. Przez flow, przez gust muzyczny, przez osobowość, autoironię. Najmniej przez zaangażowaną treść, bo jednak Amerykanin patrzący na świat tylko i wyłącznie po amerykańsku, cóż, umownie się tym przejmuję. Ale bardzo potrzebowałem kogoś, kto weźmie stanowisko okupowane przez Nasa, Jaya, Snoopa, Outkast, stanowisko giganta-inspiracji. Byli ciekawi goście, ale ich pomysł na siebie kończył się po dwóch latach, a ja naprawdę nie szukam ciekawostek. Ciekawostek jest nadmiar. Ludzi, których nazwisko zapisze się Caps Lockiem w historii - tych mi potrzeba jak tlenu.

Zobacz klip "King Kunta":

Sprawdź tekst numeru "King Kunta" w serwisie Teksciory.pl

Utwór roku w polskim rapie

Myślę, że utwór z ostatniej płyty Kuby Knapa skierowany do ojca ("Co byś zrobił" - przyp. red.). Tak właśnie myślę o mijającym roku. Kiwałem głową i przy "Piątku" Małych Miast i bujałem się na repeacie przy "Szlugach" Leha, ale skojarzeniem nr 1 jest pamięć zaskoczenia malującego się na japie. Bardzo interesują mnie progresy i łamanie schematów związanych z tematyką czy wizerunkiem. Kuba złamał obydwa w jednym utworze. To sprawia, że będę do niego wracał i za rok i za trzy, a klasyczne hity z 2015 zdążą mi się znudzić.

Posłuchaj utworu "Co byś zrobił":

Sprawdź tekst utworu "Co byś zrobił" w serwisie Teksciory.pl

Utwór roku w światowym rapie

"Alright" Kendricka Lamara.

Sprawdź tekst "Alrigt" w serwisie Teksciory.pl

Odkrycie roku w Polsce

Taco (Hemingway - przyp. red.) swój przełomowy debiut datuje chyba na koniec 2014. Ale to w 2K15 zrobił rozpier*ol. Bez względu na skrajne emocje, które wzbudza; chodzi o nowe tematy, nowe techniki, nowe patenty na obserwacje.

Zobacz klip "6 zer":

Sprawdź tekst "6 zer" w serwisie Teksciory.pl

Najlepsza płyta spoza rapu w Polsce

Kortez. Tak, to dość banalne z moich ust. I oczywiście "Albo Inaczej". Proszę o wybaczenie, ale mam dziś nastrój na agresywną promocję swojej ekipy.

Zobacz klip "Zostań":

Sprawdź tekst "Zostań w serwisie Teksciory.pl

Najlepsza płyta spoza rapu na świecie

Naprawdę nie chciałbym pisać z pomocą Google’a, nie chciałbym pisać w stanie permanentnej "pałacji" nad odkrywczością swoich typów, więc zakończę szczerze: ostatni tydzień spędziłem słuchając kwintetu Wojtka Mazolewskiego i rapero-wokalisty/wokrapisty GoldLinka. Spędziłem dobrze czas. Ale to, co szczególnie rozbiło mnie na atomy i co chciałbym państwu szczególnie zareklamować to nie płyta, a książka. "Dysforia" Marcina Kołodziejczyka jest fenomenalna. Ostatnio takie wrażenie zrobili na mnie państwo Meyzel i Szabłowski ze swoim "Małym PRL-em". Jeśli choć jeden człowiek sięgnie po te pozycje przeze mnie - będę rad, będę polon.

Zobacz klip "Sober Thoughts" Goldlinka:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ten Typ Mes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy