Reklama

Rap projektami stoi

5 czerwca na półkach sklepowych pojawiła się płyta rapowego projektu Kontrabanda, który założyli Chada, Bezczel oraz Z.B.U.K.U. Czy nowa formacja zadomowi się na stałe na polskiej scenie hiphopowej, czy może będzie tylko jednorazowym wyskokiem popularnych raperów? Warto przyglądnąć się innym przedsięwzięciom tego typu.

Chada, Bezczel i Z.B.U.K.U. połączyli siły

Kontrabanda (Chada, Bezczel, Z.B.U.K.U.)

Weteran sceny, Tomasz Chada, postanowił pod koniec 2014 roku połączyć swoje siły z młodszymi kolegami - Zbukiem oraz Bezczelem. Każdy z raperów akurat zakończył promowanie solowego materiału, więc pojawiła się niebywała okazja do stworzenia czegoś nowego. Co ciekawe informacje o starcie projektu pojawiły się natychmiast po powrocie Chady do zakładu karnego (co mogło, ale nie musiało być pewną formą promocji).

Reklama

Początkowo luźna współpraca, która zaowocowała kilkoma numerami, szybko przekształciła się w proces nagrywania wspólnej płyty "Brat Bratu Bratem". Na albumie Kontrabandy (bo tak nazwali zespół raperzy) pojawili się m.in. KaeN i Sitek, a mówiło się również o gościnnych występach Dwóch Sławów.

Sporym problemem okazała się natomiast nazwa formacji. Wszystko z powodu innej, gdańskiej Kontrabandy (w której skład wchodzą Abdul, Topek oraz Koniu). Członkowie grupy uznali, że Chada i jego koledzy zawłaszczyli sobie ich nazwę, co skończyło się dissem na bardziej znanych raperów.

Zobacz teledysk "Brat bratu bratem":

Gang Albanii (Popek, Borixon, Rozbójnik Alibaba)

Projekt, o którym powiedziano już niemal wszystko, miał zakończyć swoją działalność zaraz po wydaniu płyty "Królowie życia". Jednak ogromna popularność kontrowersyjnego tria sprawiła, że Borixon, Popek i Alibaba postanowili pójść za ciosem. Jeszcze w czerwcu ukaże się druga płyta zespołu pt. "Ciężki gnój". Materiał został nagrany w równie błyskawicznym tempie, co debiut. Najwidoczniej wspomniane trio nie lubi zbyt długo przesiadywać w studiu.

Zobacz klip "Albański raj":

Projekt Ostry Emade (O.S.T.R., Emade)

Popek w utworze “Królowie życia" rapował, że płytę z Gangiem nagrał w 10 dni. Rekordzistami są jednak Ostry oraz Emade, którzy drugi album wspólnego projektu POE, "Złodzieje zapalniczek" (2010 rok), stworzyli w 3 dni. Pierwsza płyta duetu - "Szum rodzi hałas" - pojawiła się 5 lat wcześniej, a Ostrowski i Waglewski współpracowali już w 2003 roku przy solowym materiale Emade (O.S.T.R. pojawił się gościnnie w utworze "Niebo").

Posłuchaj utworu "Nie odejdę stąd":

Parias (Eldo, Włodi, Pelson)

Projekt Eldoki oraz byłych członków Molesty wzbudzał spore zainteresowanie wraz z pierwszymi wzmiankami dotyczącymi jego powstania. O Pariasie zrobiło się niespodziewanie głośno dzięki Rychowi Peji, który w kawałku "Peja vs Hip hop" postanowił zdissować Eldo oraz Pelsona. Ci wraz z Włodim odpowiedzieli utworem "Hip hop vs Peja", który był zresztą pierwszym opublikowanym przez grupę numerem. W 2011 roku pojawił się album "Parias", który mimo iż został nieźle przyjęty, nie osiągnął zbyt wielkiego sukcesu sprzedażowego. Obecnie sporo mówi się o kolejnej płycie tria, jednak na razie z ust raperów nie padły żadne konkretne deklaracje.

Zobacz klip "Hip hop vs Peja":

Potwierdzone Info (Tede, Diox, Sir Michu)

Również w przypadku Tede i Dioxa, luźna współpraca przy remiksach przekształciła się w coś poważniejszego. Obaj raperzy do projektu Potwierdzone Info zaprosili producenta Sir Micha, z którym nagrali płytę "Przypadek? #niesondze". Spontanicznie wydany materiał nie znalazł uznania w oczach większości dziennikarz i fanów, którzy zarzucali raperom zmarnowanie sporego potencjału projektu. Nie wszystkim podobały się również zwrotki Dioxa. DJ Willy Mąka stworzył mixtape "Poprawione Info", na którym wycięto wszystkie fragmenty członka HiFi Bandy.

Zobacz klip "Nowy Rok":

RH- (RakRaczej, Hades)

W poboczne projekty bardzo chętnie angażował i angażuje się również inny członek HiFi, czyli Hades. Duet z Ostrym, współpraca z Emade oraz najnowszy projekt z Sokołem i Sampler Orchestra (płyta "Interpretacje" pojawi się w sprzedaży w połowie czerwca 2015 roku) pokazują, że Had jest jednym z najpracowitszych raperów na całej scenie. W 2011 roku raper otrzymał zaproszenie do projektu RH- (drugą połową przedsięwzięcia jest RakRaczej). Pierwszy długogrający album duetu, "Karty Sim", wyprodukowany w całości przez Ostrego, pojawił się na rynku w styczniu 2014 roku i w wielu opiniach był on jednym z najsłabszych rapowych wydawnictw poprzednich 12 miesięcy. Hades odkupił swoje winy płytą "Czasoprzestrzeń", stworzoną wspólnie z Emade.

Zobacz klip "Karty Sim":

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Hades | Chada | Bezczel | Zbuku | Gang Albanii | Popek | Parias | Eldo | Tede | O.S.T.R. | POE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje