Reklama

Polski hip hop 2017. Na czyje premiery czekamy?

Poprzedni rok dla fanów polskiego rapu był naprawdę dobry. Świetne płyty wydali m.in. Sarius, PRO8L3M, Małpa, O.S.T.R., Rasmentalism oraz Łona i Webber, a ze swojego poziomu nie zeszli chociażby Bonson, Ten Typ Mes, KęKę i VNM. Czy 2017 rok może być równie dobry dla słuchaczy? Jak najbardziej. Oto lista premier, które mogą wywołać największe zamieszanie.

Poprzedni rok dla fanów polskiego rapu był naprawdę dobry. Świetne płyty wydali m.in. Sarius, PRO8L3M, Małpa, O.S.T.R., Rasmentalism oraz Łona i Webber, a ze swojego poziomu nie zeszli chociażby Bonson, Ten Typ Mes, KęKę i VNM.  Czy 2017 rok może być równie dobry dla słuchaczy? Jak najbardziej. Oto lista premier, które mogą wywołać największe zamieszanie.
Quebonafide w tym roku powróci z nową muzyką /Wojtek Koziara /materiały prasowe

Dwa Sławy - "Dandys Flow" (20 stycznia)

W styczniu dwa lata temu Rado Radosny i Astek zaprezentowali płytę "Ludzie sztosy" i szybko okazało się, że dla wielu zabawa w typowanie albumu roku zakończyła się zanim jeszcze dobrze wystartowała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe Sławy również znajdą się w czołówce najciekawszych płyt 2017 roku. Wysoki poziom zwiastują single "!#@%& (Furia)" oraz "Catering". Łódzcy raperzy tym razem postanowili spróbować się nie tylko na podkładach Marka Dulewicza. W materiale palce maczali m.in. DrySkull oraz SoDrumatic. Jedynym gościem na płycie będzie Tede.

Reklama

Hades - "Świattło"

Członek HiFi Bandy z roku na rok udowadnia, że może jeszcze sporo namieszać na polskiej scenie. Po dobrze przyjętych albumach "Czasoprzestrzeń" stworzonym wraz z Emade i DJ Kebsem i "Różewicz - Interpretacje", w której Hadesa wsparli Sokół i Sampler Orchestra, w 2017 roku Hades zaprezentuje solową płytę pt. "Świattło", wyprodukowaną przez kolektyw Killing Skills. Gościnnie pojawią się m.in. Ras, O.S.T.R., Grubson i Sacha Vee.

Fejz i DJ Samiryi - "Odzwierciedlenie"

Po pierwszych kontrowersjach i negatywnych opiniach na temat kariery syna tragicznie zmarłego Piotra Łuszcza (Magika), Filip Łuszcz, czyli Fejz, zyskuje coraz większą renomę w środowisku. Jego talent docenili m.in. Abradab i Joka, co zaowocowało zaproszeniem na jubileuszowi koncert Kalibra 44. Fejz wykonał na nim "Plus i minus". W 2017 roku w końcu najprawdopodobniej usłyszymy również debiutancką EP-kę Fejza, która powstanie we współpracy z DJ Samiryi’em. Pierwszy klip promujący materiał zrealizowano do utworu "Wiem, kim jestem".

Włodi - "Wszystkie drogi prowadzą do dymu"

Nowa płyta Włodiego, nad którą prace rozpoczęły się już w 2015 roku (pojawił się nawet singel "Widmo"), wciąż jest wielką niewiadomą. W grudniu 2016 roku raper poinformował, że zakończył trasę koncertową z PRO8L3M-em i wkrótce poinformuje o postępach w tworzeniu nowego materiału.

Pezet

W 2017 roku fani polskiego rapu otrzymają również nowy materiał od Pezeta, który tymczasowo powrócił na scenę po poważnych problemach zdrowotnych. Tymczasowo, gdyż raper w kolejnych wywiadach podkreśla, że album będzie jego ostatnim. "Postanowiłem sobie, że nagram jeszcze płytę opowiadającą o związkach międzyludzkich. I niech to będzie już mój ostatni album" - mówił w "Wysokich Obcasach". Krążek zapowiedziany został singlem "Nie zobaczysz łez".

Quebonafide - "Ezgotyka"

Jeden z najbardziej zapracowanych raperów w naszym kraju obecnie podróżuje po całym świecie i szuka inspiracji na drugi solowy album pt. "Egzotyka". W tym odwiedził m.in. Brazylię, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Madagaskar. Podsumowaniem każdej podróży był nowy numer i teledysk. W przygotowaniu czekają już klipy z Nowej Zelandii, Londynu, Indonezji i Japonii.

TAU - "ON" (28 kwietnia)

Postać kieleckiego rapera Tau (wcześniej Medium) od czasu jego duchowej przemiany budzi sporo kontrowersji w środowisku. Jedni widzą w nim człowieka pełnego pasji i wiary, inni natomiast hipokrytę, a także osobę o niebezpiecznych poglądach. Jeżeli chodzi o muzykę Tau wciąż nie stracił swoich umiejętności oraz ucha do bitów, co słychać w singlu "ON". Wraz z premierą wystartować ma również fundacja o tej samej nazwie, a jej zadaniem będzie niesienie pomocy cierpiącym ludziom.

JWP/BC - "20" (20 stycznia) i Ero

"20" to mixtape przygotowany z okazji 20-lecia kultowego składu. Znajdą się na nim premierowe i niepublikowane wcześniej numery. Słuchacze otrzymają więc zarówno nowości, jak i archiwalne utwory, które nie trafiały na poprzednie płyty składu.

Solową płytę wyda również członek składu Ero. Raper mimo długiej przygody z rapem do tej pory nie zadebiutował solowo. W 2017 roku ma to w końcu nastąpić. Ero zażartował przy okazji na Facebooku, że do nagrania przekonał go mem z Lechem Wałęsą.

Sokół

W tym roku słuchacze dostaną również solowy debiut Sokoła, który powstaje od 2015 roku. Część materiału nagrywana jest w starym klubie ze striptizem, przerobionym na studio nagraniowe. Do tej pory poznaliśmy singel "Rób to, w co wierzysz", a obecnie w przygotowaniu jest numer z Dawidem Podsiadłą.    

Kuba Knap - "Bejłocz" (10 lutego) + Alkopoligamia - "Molza" (3 marca)

"Kuba Knap wciąż jest w formie", taki komunikat został wysłany w świat numerem "Idzie bejłocz". Była to też zapowiedź nowego albumu Knapa, który pojawi się w lutym (singel jednak nie znajdzie się na płycie).

Niecały miesiąc później do sprzedaży trafi specjalny album autorstwa członków Alkopoligamii, wydany z okazji 10-lecia wytwórni. Płyta nagrywana była we wsi Molza, w trakcie wyjazdu integracyjnego artystów.

Popek/Sobota/Matheo - "Trzech króli" (24 marca)

Po sukcesie komercyjnym albumu Popek/Matheo "Król Albanii" i płyty Gangu Albanii "Ciężki gnój" (chociaż trudno mówić o pozytywnych recenzjach tych wydawnictw) Popek nie zwalnia tempa. Na ten rok zapowiedział wspólną płytę z Sobotą i Matheo oraz duet z Kalim.  Czy Sobota i Matheo zdołają sprawić, że kolejna płyta z Popkiem będzie odbierana nieco lepiej niż poprzednio wydane? Dowiemy się w marcu.

Małpa/Mielzky/The Returners - "Rottenberg" (16 lutego)

W 2016 roku Małpa wrócił po siedmiu latach z nowym albumem. Teraz na kolejne wydawnictwo nie kazał swoim fanom czekać zbyt długo. W lutym ukaże się jego wspólna EP-ka z Grubym Mielzkym i duetem The Returners.

Almost Famous - "Almost Famous" (luty)

O wspólnej płycie Bonsona, Soulpete'a i Laikike1 mówiło się już od jakiegoś czasu. Sporo pytań na temat projektu pojawiło się przy okazji solowej płyty szczecińskiego rapera, "Znany i lubiany". Wtedy Bons zapewniał, że czeka na bity od Soulpete’a, a gdy je dostanie, rozpoczną się nagrania. Bity najwidoczniej dotarły, a w sieci pojawiły się już dwa single.

Ponadto w tym roku nowy materiał zaprezentują również m.in.: KaeN "Debiut", Miuosh "POP", Adi Nowak, Kali i Pawbeats "Chakra", "Kleszcz i Dino "Cyrk na qłq", K2, Kuban, Peja "Reemisja", W.E.N.A., Ad.M.a, Guova "Headliner", Borixon "Koktajl", WdoWA i Te-Tris - "Tristape".

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Quebonafide | Włodi | Małpa | The Returners | Dwa Sławy | Hades | Fejz | Pezet | Tau | Kuba Knap | Sokół (raper)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama