Reklama

Reklama

Polski hip hop 2017. Na czyje premiery czekamy?

Poprzedni rok dla fanów polskiego rapu był naprawdę dobry. Świetne płyty wydali m.in. Sarius, PRO8L3M, Małpa, O.S.T.R., Rasmentalism oraz Łona i Webber, a ze swojego poziomu nie zeszli chociażby Bonson, Ten Typ Mes, KęKę i VNM. Czy 2017 rok może być równie dobry dla słuchaczy? Jak najbardziej. Oto lista premier, które mogą wywołać największe zamieszanie.

Quebonafide w tym roku powróci z nową muzyką

Dwa Sławy - "Dandys Flow" (20 stycznia)

W styczniu dwa lata temu Rado Radosny i Astek zaprezentowali płytę "Ludzie sztosy" i szybko okazało się, że dla wielu zabawa w typowanie albumu roku zakończyła się zanim jeszcze dobrze wystartowała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowe Sławy również znajdą się w czołówce najciekawszych płyt 2017 roku. Wysoki poziom zwiastują single "!#@%& (Furia)" oraz "Catering". Łódzcy raperzy tym razem postanowili spróbować się nie tylko na podkładach Marka Dulewicza. W materiale palce maczali m.in. DrySkull oraz SoDrumatic. Jedynym gościem na płycie będzie Tede.

Reklama

Hades - "Świattło"

Członek HiFi Bandy z roku na rok udowadnia, że może jeszcze sporo namieszać na polskiej scenie. Po dobrze przyjętych albumach "Czasoprzestrzeń" stworzonym wraz z Emade i DJ Kebsem i "Różewicz - Interpretacje", w której Hadesa wsparli Sokół i Sampler Orchestra, w 2017 roku Hades zaprezentuje solową płytę pt. "Świattło", wyprodukowaną przez kolektyw Killing Skills. Gościnnie pojawią się m.in. Ras, O.S.T.R., Grubson i Sacha Vee.

Fejz i DJ Samiryi - "Odzwierciedlenie"

Po pierwszych kontrowersjach i negatywnych opiniach na temat kariery syna tragicznie zmarłego Piotra Łuszcza (Magika), Filip Łuszcz, czyli Fejz, zyskuje coraz większą renomę w środowisku. Jego talent docenili m.in. Abradab i Joka, co zaowocowało zaproszeniem na jubileuszowi koncert Kalibra 44. Fejz wykonał na nim "Plus i minus". W 2017 roku w końcu najprawdopodobniej usłyszymy również debiutancką EP-kę Fejza, która powstanie we współpracy z DJ Samiryi’em. Pierwszy klip promujący materiał zrealizowano do utworu "Wiem, kim jestem".

Włodi - "Wszystkie drogi prowadzą do dymu"

Nowa płyta Włodiego, nad którą prace rozpoczęły się już w 2015 roku (pojawił się nawet singel "Widmo"), wciąż jest wielką niewiadomą. W grudniu 2016 roku raper poinformował, że zakończył trasę koncertową z PRO8L3M-em i wkrótce poinformuje o postępach w tworzeniu nowego materiału.

Pezet

W 2017 roku fani polskiego rapu otrzymają również nowy materiał od Pezeta, który tymczasowo powrócił na scenę po poważnych problemach zdrowotnych. Tymczasowo, gdyż raper w kolejnych wywiadach podkreśla, że album będzie jego ostatnim. "Postanowiłem sobie, że nagram jeszcze płytę opowiadającą o związkach międzyludzkich. I niech to będzie już mój ostatni album" - mówił w "Wysokich Obcasach". Krążek zapowiedziany został singlem "Nie zobaczysz łez".

Quebonafide - "Ezgotyka"

Jeden z najbardziej zapracowanych raperów w naszym kraju obecnie podróżuje po całym świecie i szuka inspiracji na drugi solowy album pt. "Egzotyka". W tym odwiedził m.in. Brazylię, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Madagaskar. Podsumowaniem każdej podróży był nowy numer i teledysk. W przygotowaniu czekają już klipy z Nowej Zelandii, Londynu, Indonezji i Japonii.

TAU - "ON" (28 kwietnia)

Postać kieleckiego rapera Tau (wcześniej Medium) od czasu jego duchowej przemiany budzi sporo kontrowersji w środowisku. Jedni widzą w nim człowieka pełnego pasji i wiary, inni natomiast hipokrytę, a także osobę o niebezpiecznych poglądach. Jeżeli chodzi o muzykę Tau wciąż nie stracił swoich umiejętności oraz ucha do bitów, co słychać w singlu "ON". Wraz z premierą wystartować ma również fundacja o tej samej nazwie, a jej zadaniem będzie niesienie pomocy cierpiącym ludziom.

JWP/BC - "20" (20 stycznia) i Ero

"20" to mixtape przygotowany z okazji 20-lecia kultowego składu. Znajdą się na nim premierowe i niepublikowane wcześniej numery. Słuchacze otrzymają więc zarówno nowości, jak i archiwalne utwory, które nie trafiały na poprzednie płyty składu.

Solową płytę wyda również członek składu Ero. Raper mimo długiej przygody z rapem do tej pory nie zadebiutował solowo. W 2017 roku ma to w końcu nastąpić. Ero zażartował przy okazji na Facebooku, że do nagrania przekonał go mem z Lechem Wałęsą.

Sokół

W tym roku słuchacze dostaną również solowy debiut Sokoła, który powstaje od 2015 roku. Część materiału nagrywana jest w starym klubie ze striptizem, przerobionym na studio nagraniowe. Do tej pory poznaliśmy singel "Rób to, w co wierzysz", a obecnie w przygotowaniu jest numer z Dawidem Podsiadłą.    

Kuba Knap - "Bejłocz" (10 lutego) + Alkopoligamia - "Molza" (3 marca)

"Kuba Knap wciąż jest w formie", taki komunikat został wysłany w świat numerem "Idzie bejłocz". Była to też zapowiedź nowego albumu Knapa, który pojawi się w lutym (singel jednak nie znajdzie się na płycie).

Niecały miesiąc później do sprzedaży trafi specjalny album autorstwa członków Alkopoligamii, wydany z okazji 10-lecia wytwórni. Płyta nagrywana była we wsi Molza, w trakcie wyjazdu integracyjnego artystów.

Popek/Sobota/Matheo - "Trzech króli" (24 marca)

Po sukcesie komercyjnym albumu Popek/Matheo "Król Albanii" i płyty Gangu Albanii "Ciężki gnój" (chociaż trudno mówić o pozytywnych recenzjach tych wydawnictw) Popek nie zwalnia tempa. Na ten rok zapowiedział wspólną płytę z Sobotą i Matheo oraz duet z Kalim.  Czy Sobota i Matheo zdołają sprawić, że kolejna płyta z Popkiem będzie odbierana nieco lepiej niż poprzednio wydane? Dowiemy się w marcu.

Małpa/Mielzky/The Returners - "Rottenberg" (16 lutego)

W 2016 roku Małpa wrócił po siedmiu latach z nowym albumem. Teraz na kolejne wydawnictwo nie kazał swoim fanom czekać zbyt długo. W lutym ukaże się jego wspólna EP-ka z Grubym Mielzkym i duetem The Returners.

Almost Famous - "Almost Famous" (luty)

O wspólnej płycie Bonsona, Soulpete'a i Laikike1 mówiło się już od jakiegoś czasu. Sporo pytań na temat projektu pojawiło się przy okazji solowej płyty szczecińskiego rapera, "Znany i lubiany". Wtedy Bons zapewniał, że czeka na bity od Soulpete’a, a gdy je dostanie, rozpoczną się nagrania. Bity najwidoczniej dotarły, a w sieci pojawiły się już dwa single.

Ponadto w tym roku nowy materiał zaprezentują również m.in.: KaeN "Debiut", Miuosh "POP", Adi Nowak, Kali i Pawbeats "Chakra", "Kleszcz i Dino "Cyrk na qłq", K2, Kuban, Peja "Reemisja", W.E.N.A., Ad.M.a, Guova "Headliner", Borixon "Koktajl", WdoWA i Te-Tris - "Tristape".

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje