Reklama

Reklama

Polski hip hop 2016: Kto wydaje, kto powraca?

2015 rok w polskim rapie obfitował w świetne premiery. 2016 może wcale nie być gorszy. Oto lista płyt, które mają ukazać się w najbliższych 12 miesiącach.

Kaliber 44 - "4:44"

Abradab i Joka zapowiedzieli po 16 latach przerwy kolejny album Kalibra 44 "4:44" (bo tak najprawdopodobniej będzie nazywał się nowy materiał). Zapowiedzi, plotki i niepotwierdzone informacje na temat nowej płyty K44 sprawiły, że wiele osób nie wierzyło, że kiedykolwiek doczekają nowego materiału legendarnej formacji. Panowie jednak postawili na swoim i na początku roku zaprezentowali utwór "Nieodwracalne zmiany".

Z jednej strony to powrót kultowej grupy, którą wielu traktuje niczym religię, z drugiej strony to mimo wszystko Kaliber w okrojonym składzie, kilkanaście lat po swoich najlepszych latach. Osobiście mam nadzieję, że Abradab i Joka nie będą mieli zamiaru odcinać kuponów i po prostu zaprezentują się w jak najlepszej formie, przystosowując umiejętnie Kalibra do dzisiejszych czasów w hip hopie.

Reklama

Peja

Coś się kończy, coś się zaczyna. Tak można podsumować przełom 2015 i 2016 roku u jednego z najpopularniejszych raperów. Peja ostatecznie przyznał, że jego współpraca z DJ-em Decksem dobiegła końca i raczej w przyszłości nie usłyszymy nowych utworów Slums Attack. Pewne jest za to, że w pierwszym kwartale 2016 roku usłyszymy kolejny solowy album Andrzejewskiego. Na razie Peja potwierdził, że na płycie gościnnie pojawią się Sokół, Marysia Starosta oraz Śliwa. Za produkcję płyty odpowiedzialny będzie natomiast DJ Zel.

Popek - "Król Albanii" + Gang Albanii - "Mocarne sk***ysyny"

29 stycznia na półki sklepowe trafi wspólny album Popka i Matheo "Król Albanii". Zaprezentowane do tej pory utwory prezentują się nieźle, a duża w tym zasługa właśnie producenta, który ma rękę do dobrych produkcji i potrafi idealnie dopasować podkład do współpracujących z nim raperów. To właśnie ciekawość jak Popek poradzi sobie na bitach Matheo sprawia, że, mimo wszystko, warto chociaż na chwilę zbliżyć się do płyty duetu.

Argumentów polecających brakuje w kontekście drugiego albumu Gangu Albanii, który ma być już skończony i ukaże się w kwietniu 2016 roku. Płyta kilkakrotnie zmieniała tytuł. Była już sygnowana jako "Ciężki gnój" i "Kokainowy baron". Ostatecznie ma nazywać się "Mocarne sk***ysyny", jednak mam sporę wątpliwości, czy tytuł nie ulegnie jeszcze jednej zmianie. Nie zmieniają się natomiast muzyczne fundamenty grupy. Bity dalej będzie robił Rozbójnik Alibaba, a swoje umiejętności będą prezentować Popek i Borixon. Nic nowego, ale wyświetlenia teledysków będą się zgadzać.

Zobacz klip Popka i Matheo "Wodospady":

Ten Typ Mes

Mes w swoim felietonie na koniec roku przyznał, że otworzyła mu się głowa na różne trendy muzyczne, a efekt tych inspiracji poznać mamy już w 2016 roku. Dokładnie jeszcze nie wiadomo kiedy, ale trzeba być czujnym, bo Piotrek Szmidt lubi zaskakiwać. Tak jak w zeszłym roku, kiedy niespodziewanie wypuścił mixtape "LOVEYOURSONGS" Z DJ-em Black Belt Gregiem. Czy wpływ projektu "Albo Inaczej" sprawi, że Mes nagra płyta z live bandem. Trzymam kciuki, żeby tak było!

Sokół

W 2014 roku Sokół nagrał kolejną płytę z Marysią Starostą, a w 2015 roku z Hadesem i Sampler Orchestrą. W końcu doczekamy się jednak solowej płyty słynnego Nocnego Narratora. Na razie otrzymaliśmy jeden singel "Rób to, w co wierzysz" z gościnnym występem Bogusława Lindy w klipie, który jednak przez część internautów został skrytykowany za banalny tekst. Płyta na pewno będzie jednak utrzymana w nieco cięższym klimacie. Sokół w ostatnim czasie nie zawodzi i myślę, że tak będzie i tym razem.

Pawbeats - "Pawbeats Orchestra"

Po komercyjnym sukcesie "Utopii" Marcin Pawłowski wraca z projektem "Pawbeats Orchestra". Na drugą płytę producent zaprosił m.in. Justynę Steczkowską, duet Dwa Sławy, Quebonafide, Natalię Nykiel, grupę Mama Selita, VNM-a, Kękęgo oraz projekt Sarcast. Każdy z artystów będzie miał okazję zaprezentować się w orkiestrowej aranżacji. Pierwszym utworem promującym płytę jest numer "Daj Alkohol (Stójka czy parter)".

Małpa - "Mówi"

Na powrót toruńskiego rapera trzeba było czekać aż siedem lat. Gościnne zwrotki u Pezeta i Małolata, W.E.N.Y., Pyskatego, Włodiego i Rasmentalismu, nie wystarczyły, aby zaspokoić niedosyt fanów. W końcu pod koniec 2015 roku gruchnęła informacja, że Małpa wraca z płytą "Mówi". Album, który zapowiada się naprawdę dobrze promują utwory "Podprogowy", "Naiwniak", "Satelity" oraz "Jedyna słuszna droga" (z gościnnym udziałem Jinxa).

Quebonafide - "Egzotyka" + Quebonafide i Sobota

2015 rok dla Quebo był niezwykle udany. "Ezoteryka" trafiła na pierwsze miejsce listy OLiS, a raper z Ciechanowa był jednym z największych wygranych minionych 12 miesięcy. Artysta nie narzeka jednak na brak pomysłów. W grudniu 2015 roku pojawiła się jego wspólna EP-ka z Białasem, a w 2016 roku fani będą mogli przynajmniej dwóch projektów Que. Jednym z nich na pewno będzie płyta "Egzotyka". Materiał powstaje na siedmiu kontynentach, w podróży na siedmiu kontynentach. Na razie poznaliśmy utwór "Oh My Buddha", do którego klip nagrano w Tajlandii; kolejny teledysk nagrywany jest w Meksyku.

Ponadto raper ma w planach nagranie wspólnego materiału z Sobotą. "Wczoraj mieliśmy pierwsze spotkanie z Quebonafide i okazało się, że jesteśmy tak k**wa różni i jednocześnie tak samo poje*ani, że zawieszamy wszystkie nasze dotychczasowe projekty i rzucamy wszystko w co jesteśmy aktualnie zaangażowani, natychmiast wprowadzamy się do studia i robimy wspólny album" - napisał szczeciński MC.

Łona i Webber

W pierwszym kwartale 2016 roku ukaże się również nowa płyta Łony i Webbera. Pierwszym utworem promującym płytę będzie numer "Nie mam pojęcia".

Abel - "Hannibal"

W 2014 roku uznaliśmy go za jednego z najciekawszych debiutantów na polskiej scenie. W 2016 roku Abel powrócił z nową płytą  "Hannibal". Za produkcję albumu odpowiedzialny będzie Brat Jordah (Mateusz Gudel, znany m.in. z Małych Miast). Raper promuje materiał utworem "Agresja".

Rasmentalism

Dla niektórych Ras i Mentl XXL działalność Rasmentalismu mogliby zakończyć po wydanej w 2013 roku płycie "Za młodzi na Heroda". Dlatego też, co zaskakujące, nielicznej grupie fanów nie przypadł do gustu świetnie skrojony album "Wyszli coś zjeść" wydany w 2015 roku (według części internautów nie był on bowiem tak dobry jak poprzednik). Panowie wcale nie zrazili się opiniami mniejszości i  podkreślali w ostatnich wywiadach, że mają mnóstwo pomysłów i znów z przyjemnością nagrywają w studiu. Efekt? Podstawa nowej płyty gotowa już pod koniec grudnia, a album oficjalnie ma trafić do sprzedaży w 2016 roku.

Kękę, K2, Tede, Włodi, Pezet

Warto również wspomnieć, że nad nowymi wydawnictwami pracują również Pezet, Kękę, Włodi, Kuban, K2 oraz Tede. Ten ostatni zastanawia się, czy nie nazwać nowej płyty "Lux Veritas" (co ma być nawiązaniem do fundacji o. Tadeusza Rydzyka). Poniżej klip Włodiego "Widmo":

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL