Reklama

Reklama

Najważniejsze momenty w karierze Michała Szpaka

Michał Szpak wygrał krajowe eliminacje do Eurowizji i to on będzie reprezentował Polskę na tegorocznym konkursie, który odbędzie się w Sztokholmie. Jak przebiegała kariera Michała Szpaka?

Początki muzyczne

Być może wielu ta informacja zaskoczy, ale Michał Szpak swoje pierwsze kroki na scenie muzycznej stawiał w grupie Whiplash, która grała hard rocka. Poniżej fragment jednego z koncertów, jakie zagrał Szpak ze swoim byłym zespołem. W 2009 roku grupa pod nazwą DeStar wygrała konkurs Interii "Wyśpiewaj Wilki", gdzie oceniano najlepsze covery utworu zespołu Roberta Gawlińskiego.

"X Factor"

W 2011 roku Michał Szpak zgłosił się do pierwszej edycji programu "X Factor". To właśnie w tym talent show wokalista zdobył popularność. Uczestnik po wykonaniu na castingu utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" awansował do drugiego etapu. Tam trafił do grupy "16-24", którą wtedy zajmował się Kuba Wojewódzki.

Reklama

Szpakowi udało się awansować do odcinków na żywo. W programach wykonał m.in. utwory "Califonication", "You Are So Beautiful" oraz "Fever". W finale wykonał utwór "Hallelujah" Leonarda Cohena. Ostatecznie zajął drugie miejsce (wygrał Gienek Loska), mimo iż Wojewódzki i Maja Sablewska stawiali właśnie na Szpaka.

Już przy okazji talent show pojawiła się ostra krytyka wizerunku artysty. W wywiadzie dla Interii Szpak komentował ją następująco:

- Wiele osób jest bardzo negatywnie do mnie nastawionych. Jestem traktowany jako takie zadufane zjawisko, które pojawiło się w 'X Factor' ze względu na to, że ma nieprzeciętny wizerunek - mówił.

"XI"

Po udziale w programie Michał Szpak w czerwcu 2011 roku wystąpił na Orange Warsaw Festival. W grudniu ukazała się natomiast jego EP-ka "XI", która, niestety dla wokalisty, nie została przyjęta pozytywnie. Jego pełnoprawny materiał miał ukazać się w 2012 roku. Jak się jednak okazało, Szpak musiał poczekać na to nieco dłużej.

"Michał miał być krajową wersją Prince'a, niestety, na razie zatrzymał się na etapie szambelana" - kpił Kuba Wojewódzki na łamach "Polityki" po premierze EP-ki.

"Taniec z Gwiazdami"

W międzyczasie Szpak pojawił się również w TVN-owskim programie "Taniec z Gwiazdami", gdzie ostatecznie zajął piąte miejsce. Pytany, dlaczego brał udział w show, odpowiadał, że pozwala mu się on rozwijać, a to dla jego kariery jest najważniejsze.

Festiwal Piosenki Rosyjskiej

W 2013 roku Michał Szpak został laureatem Złotego Samowaru, czyli nagrody przyznawanej za zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Wokalista zaśpiewał tam utwór "Oczy czornyje".

Problem z wydaniem płyty

W 2014 roku pojawiły się pierwsze informacje o nowym materiale Michała Szpaka. Wokalista zapowiedział go na 2015 rok, gdyż jak przyznał, pierwsze demo jego materiału zostało odrzucone przez  jego obecną wytwórnię. Szpak zmienił więc wydawcę i zaczął pracować nad swoim albumem. W kwietniu 2015 roku ukazał się utwór "Real Hero".

Festiwal w Opolu

Swoją piosenkę w wersji polskiej "Jesteś bohaterem" Michał Szpak wykonał w konkursie "SuperPremier" na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pokonał on m.in. Donatana i Marylę Rodowicz z utworem "Pełnia". Po koncercie miało dojść również do sprzeczki menadżera Szpaka z producentem, czego jednak sam Szpak nie miał ochoty komentować.

Zaraz po Opolu Michał Szpak w wywiadzie dla Interii po raz pierwszy przyznał, że bardzo chętnie pojechałby na Eurowizję:

- Obserwowałem w tym roku (2015 r. - przyp. red.) Eurowizję i faktycznie, po świetnej piosence z Łotwy (Aminata "Love Injected" - przyp. red.) po prezentacji tak kompletnej i wybitnej artystki, tak emocjonalnej piosenki stwierdzam, że miałbym na Eurowizji szansę. Już nawet mam w głowie utwór, który chciałbym wykonać, który ukaże się na płycie w październiku. Chciałbym pojechać na Eurowizję, zmierzyć się z europejskimi artystami i zaprezentować kompozycję, która wiem, że odciśnie duże emocjonalne piętno na tym konkursie - zdradził.

"Byle być sobą"

Ostatecznie płyta "Byle być sobą" do sprzedaży trafiła nie w październiku, a w listopadzie. Znalazły się tam dwa utwory, które Michał Szpak brał pod uwagę w kontekście Eurowizji - "Such Is Life" oraz "Color Of Your Life".  Internauci za pomocą ankiety umieszczonej na Interii pomogli wybrać Szpakowi drugi numer. I właśnie z nim zgłosił się do krajowych eliminacji.Eurowizja 2016

Szpak podkreślał już na początku swojej kariery, że interesuje go nie tylko zaistnienie w Polsce, ale i na świecie. Ten plan może pomóc spełnić mu dobry wynik na Eurowizji. Jednak czy ostatecznie to się uda, dowiemy się w maju. Na razie jego nadchodzący występ i zwycięstwo w eliminacjach budzi mnóstwo emocji.

Sprawdź tekst i tłumaczenie piosenki "Color Of Your Life" w serwisie Teksciory.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Michał Szpak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy