Katarzyna Nosowska świętuje 45. urodziny. 10 bardziej i mniej znanych duetów artystki
30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie urodziła się Katarzyna Nosowska. Artystka wszechstronnie uzdolniona: piosenkarka, felietonistka, laureatka dziesiątek nagród i wyróżnień, niezmiennie zaliczana do ścisłej czołówki autorów tekstów. Od 24 lat wokalistka zespołu Hey, z sukcesami działająca także solowo.
W ciągu całej swojej kariery Katarzyna Nosowska wielokrotnie pracowała z innymi wykonawcami. Poniżej prezentujemy kilka z muzycznych duetów artystki, tych mniej i tych bardziej znanych.
Różne oblicza Katarzyny Nosowskiej
30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie urodziła się Katarzyna Nosowska, wokalistka i autorka tekstów, znana z grupy Hey. Nagrywa także solo, a gościnnie wspierała m.in. Voo Voo, Dezertera, Pidżamę Porno, Świetliki, Ściankę, Pustki, Renatę Przemyk i projekt Yugoton.
Nosowska i Dezerter
W 1993 roku punkrockowy zespół Dezerter nagrał ponownie swoje cztery utwory, które trafiły na singla "Dezerter" i składankę "Jak rozpętałem III wojnę światową, czyli nieznana historia Dezertera". W nagraniach "Ku przyszłości", "Dla zysku", "Niewolnik" i "Jugosławia" gościnnie zaśpiewała Nosowska.
Nosowska i Kobranocka
"Póki możesz, aż do końca", "Chrystus rodzi się co dzień" i "Noc ogonem Szatana" to trzy piosenki z płyty "Niech popłyną łzy" (1994) grupy Kobranocka, w których gościnnie zaśpiewała Nosowska. Na tym albumie swój wokalny udział miały także m.in. Edyta Bartosiewicz i Martyna Jakubowicz.
Nosowska i Voo Voo
"Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" to jeden z najpopularniejszych utworów w dorobku grupy Voo Voo. Wersja z udziałem Katarzyny Nosowskiej pochodzi z płyty "Flota zjednoczonych sił" (1997) zawierającej nagrania wcześniej już znane, ale nagrane w nowych aranżacjach i zaśpiewane przez gości zespołu.
"Celem 'Floty Zjednoczonych Sił' było wydobycie piosenkarskiej esencji z tego, co robiliśmy do tej pory. Pomyślałem sobie, że fajnie będzie, gdy ktoś po prostu zaśpiewa te rzeczy, które w formie voovowskiej były dość powykręcane - ze względu na moje wokalne niedociągnięcia musiały być atrakcyjne instrumentalnie. Akurat wszyscy goście, których chciałem zaprosić, mieli wolne terminy - albo właśnie nagrali płytę, albo dopiero zamierzali to zrobić" - tłumaczył w "Tylko Rocku" Wojciech Waglewski.
Nosowska i Kazik Staszewski
Tym razem to utwór, w którym to Nosowska była gospodarzem, a do współpracy zaprosiła Kazika. "Zoil", będący krytyką zmarłego w 2015 r. znanego dziennikarza Roberta Leszczyńskiego, trafił na solową płytę Nosowskiej - "Milena" (1998). Tytuł zoil oznacza złośliwego krytyka, a Leszczyński podpadł wokalistce negatywną opinią na temat jej solowego debiutu.
Nosowska i Patrycja Kosiarkiewicz
W 1998 roku wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Patrycja Kosiarkiewicz, zaprosiła Katarzynę Nosowską do wspólnego zaśpiewania piosenki "A nas to" z drugiej solowej płyty artystki "Kim więc jestem".
Nosowska i Yugoton
Supergrupa Yugoton w 2001 roku, wydała płytę o tej samej nazwie. Album zawierał polskie wersje przebojów jugosłowiańskiego rocka z lat 70. i 80., a do projektu zaangażowano m.in. Nosowska, Kazika, Olafa Deriglasoffa, Ryszarda "Tymona" Tymańskiego i Pawła Kukiza. W trzech piosenkach słychać wokal Katarzyny Nosowskiej. Jedną z najbardziej znanych piosenek z płyty jest "Rzadko widuję cię z dziewczętami", którą Nosowska wykonała wraz z Kukizem.
Nosowska i Świetliki
"Złe misie" to płyta Świetlików z 2001 r. W otwierającym tytułowym nagraniu doszło do spotkania mistrzów słowa - Nosowskiej i Marcina Świetlickiego.
Nosowska i Renata Przemyk
"Kochana" to jeden z dwóch utworów, który trafił na składankę "The Best of" Renaty Przemyk z 2003 r.
Nosowska i Czesław Mozil
"Odsłuchałem 'Ceasia & Ruben', stojąc w warszawskim korku. Popłakałem się ze wzruszenia" - tak Czesław Mozil mówił o współpracy z Nosowską. Wspomniany utwór znalazł się na płycie "Pop" (2010) projektu Czesław Śpiewa.
Nosowska i O.S.T.R.
W 2012 r. Nosowska została dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie i wówczas nagrała singel "Ognia!" w duecie z Markiem Dyjakiem. Do naszego zestawienia wybraliśmy jednak utwór "Jutro jest dziś" promujący kolejną edycję akcji, w której funkcję dyrektora Nosowska współdzieliła z raperem O.S.T.R.-em.
Justyna Chmurak