Beck i Jack White: Muzyczne połączenia lipcowych jubilatów

Beck i Jack White. Dwoje artystów, którzy mocno zaznaczyli swoją obecność na mapie światowej muzyki rockowej. Pierwszy z nich szykuje się do wydania nowej płyty, drugi właśnie zapowiedział kolejny album z zespołem The Dead Weather. Pierwszy 8 lipca kończy 45 lat, drugi dzień później wkroczy w czwartą dekadę swojego życia. Ale panów łączy nie tylko zbliżona data urodzenia. Ich muzycznie ścieżki przenikały się nie jeden raz...

Połączone siły

Nie wiadomo kiedy, ale z pewnością między Beckiem i Jackiem Whitem pojawiły się muzyczne iskry.

Reklama

Podczas swojego koncertu w Providence Performing Arts Centre w 2014 roku Beck zrobił prezent swoim fanom i na scenę zaprosił właśnie Jacka White'a. Panowie wykonali wspólnie utwory: "Loser", "Pay No Mind" oraz "Where It's At".

Zobacz Becka i Jacka White'a razem na scenie:

Diabelska fryzura Jacka White'a

Z pewnością nie chodzi tu o ścięcie lidera The White Stripes, chociaż to swego czasu także wzbudzało niemałe zainteresowanie wśród jego fanów. Jack White postanowił zmierzyć się z utworem "Devil's Haircut" z repertuaru swojego kumpla Becka. Własną wersję piosenki zaprezentował w trakcie występu z grupą w 2003 roku oraz podczas swojego koncertu w San Francisco jedenaście lat później.

Zobacz White Stripes w utworze "Devil’s Haircut":

Kompozycja: Beck, wykonanie: Jack

W swojej muzycznej karierze Beck wiele razy zaskakiwał. W 2012 roku wydał płytę w postaci... książki. "Song Reader", bo taki nosi tytuł, to zbiór nut, który miał posłużyć innym wykonawcom do tworzenia własnych interpretacji tych utworów. Z opcji tej skorzystał m.in. nasz drugi jubilat. Jack White wziął na warsztat kompozycję "I’m Down", która trafiła na wydana w 2014 roku kompilację "Song Reader" z piosenkami w wykonaniu innych artystów. 

Posłuchaj utworu "I’m Down":

Wspólna nienawiść do niektórych ludzi

Fani Jacka White'a wiedzą, że jego działalność muzyczna nie ogranicza się tylko do sceny. W 2001 roku muzyk założył swoją własną wytwórnię o nazwie Third Man Records. To właśnie pod jej skrzydłami jeden ze swoich singli nagrał i wypuścił Beck. Mowa o piosence "I Just Started Hating Some People Today", za której produkcję odpowiada White. Nad utworem panowie pracowali w studiu White’a w Nashville. Lider White Stripes zagrał w niej na perkusji oraz zaśpiewał partie wokalne.

Triumfatorzy Grammy 2015

Impreza Grammy 2015 okazała się szczęśliwa zarówno dla Jacka White, jak i dla Becka. Wygrana tego drugiego (w kategorii najlepszy album roku) rozeszła się szerokim echem w mediach za sprawą zachowania Kanye Westa, który albo żartował (jak twierdził), albo ponownie chciał przerwać przemowę zwycięzcy (zrobił to już w 2009 roku, kiedy Taylor Swift odbierała statuetkę MTV Music Awards), by oznajmić, że to Beyonce zasłużyła na nagrodę. Jack White tamtego wieczoru triumfował dzięki swojemu utworowi "Lazaretto". 

Zobacz teledysk "Lazaretto":

Doceniani i wpływowi

Na początku 2015 roku Beck I Jack White znaleźli się w gronie artystów, którzy podczas specjalnego koncertu oddali hołd Bobowi Dylanowi, śpiewając jego utwory. Scenę dzielili wówczas z m.in. Brucem Springsteenem oraz Neilem Youngiem. Obydwaj cieszą się uznaniem wśród krytyków, sympatią w środowisku muzycznym i wsparciem licznej grupy zagorzałych fanów. Mają na koncie dobrze przyjęte albumy i liczne kolaboracje z innymi artystami. Może czas nagrać coś razem?

Dowiedz się więcej na temat: Beck | Jack White

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje