Reklama

Bag Raiders "Shooting Stars": Memowa melodia

Niepozorny mężczyzna w różowej koszulce polo stoi na krawędzi mostu i zastanawia się, czy skoczyć do wody. Wtedy słyszy krzyk "Zrób to", skacze i… dzieje się magia. Tak prezentuje się jeden z ostatnich hitów sieci, dzięki któremu świat usłyszał o grupie Bag Raiders i ich piosence "Shooting Stars".

Niepozorny mężczyzna w różowej koszulce polo stoi na krawędzi mostu i zastanawia się, czy skoczyć do wody. Wtedy słyszy krzyk "Zrób to", skacze i… dzieje się magia. Tak prezentuje się jeden z ostatnich hitów sieci, dzięki któremu świat usłyszał o grupie Bag Raiders i ich piosence "Shooting Stars".
Bag Raiders w teledysku "Shooting Stars" /

Zanim przejdziemy do nowego trendu w sieci, musimy cofnąć się kilka lat w czasie. W 2008 roku australijska formacja Bag Raiders (w składzie Jack Glass i Chris Stracey) wydaje EP-kę "Turbo Love", na której znajduje się utrzymany w synthpopowym klimacie utwór "Shooting Stars".

"Fani pokochali 'Shooting Stars', a my polubiliśmy to, w którą stronę zaczęliśmy kierować naszą muzykę i to, że odkryliśmy w nas popową wrażliwość" - opowiadał Glass "The Sydney Morning Herald".

Rok później muzycy decydują się na wydanie kompozycji jako singla. Numer trafia również na debiutancki album grupy o nazwie "Shooting Stars". Utwór doczekał się także teledysku.

Reklama

Jego popularność w tamtym czasie wyglądała jednak raczej mizernie. Numer na chwilę trafił na listę najlepiej sprzedających się singli w Australii, ale kilka tygodni później słuch o nim zaginął. Nie pomogła nawet w miarę pozytywna ocena utworu przez jednego z dziennikarzy w Australii, który zestawił go z twórczością Daft Punk.

Jak się jednak okazuje, wkrótce o "Shooting Stars" upomniała się sieć. Pierwszy raz w filmiku internauty utwór znalazł się pod koniec grudnia 2015 roku. Wtedy nagranie zaliczyło niecałe 100 tys. wyświetleń.

Ponad 200 tys. wyświetleń zdobył natomiast filmik "Harambe Shooting Star", który był jednym z wielu specyficznych hołdów dla zastrzelonego w 2016 roku goryla Harambe (przypomnijmy, że goryl został zabity po tym, jak na jego wybiegu znalazł się trzyletni chłopiec, wywołało to mnóstwo kontrowersji).

Niedługo później okazało się, że "Shooting Stars" ma gigantyczny potencjał wirusowy. W 2017 roku wybuchła masowa histeria na temat danej piosenki. Jednym z pierwszych filmików, który rozszedł się po sieci, a w tle miał piosenkę "Shooting Stars", nazwany został tytułem "Gruby mężczyzna i jego wspaniałe nurkowanie".

Filmik, na którym mężczyzna przy kości skacze do wody, a następnie dociera do kosmosu, na dno oceanu i wnika w organizm człowieka, od 27 stycznia 2017 roku obejrzano prawie dwa miliony razy. Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo komentarzy, wypytujących o tytuł utworu.

Zapoczątkowana moda na "Shootings Stars" opanowała Stany. Oprócz podstawiania muzyki pod zwykłe filmiki na Youtube, piosenkę miksowano również m.in. z występem Lady Gagi na Super Bowl, "Gwiezdnymi Wojnami" oraz ostatnią marvelowską produkcją "Dr. Strange". 

Fascynacja utworem powoli dociera również do Polski. W ostatnim czasie jeden z internautów postanowił stworzyć własną wersję "Shooting Stars" z upadkiem Miroslava Radovica w meczu z Wisłą Kraków (12 marca).

Jak to często bywa w takich przypadkach, sami twórcy nie spodziewali się tak nagłego wzrostu popularności ich utworu. Piosenka dzięki memowi trafiła na 11. miejsce listy Billboard w kategorii utwór dance/elektronika (teledysk do piosenki odtworzono natomiast już prawie 30 milionów razy).

"To było zabawne przez kilka tygodni, ale tego naprawdę się nie spodziewaliśmy" - podsumowali pojawienie się na liście przebojów muzycy.

Chris Stracey skomentował również całe zamieszanie wokół piosenki w Pedestrian TV.

"Internet do dziwne i zarazem piękne miejsce, którego nie można kontrolować. To bardzo miłe, niektórzy nigdy nie odkryliby naszej muzyki, a teraz to zrobili" - mówił.

Fenomen "Shootings Stars" to świeży przykład tego, jak mocno virale i memy mogą wpływać m.in. na listy przebojów oraz trendy muzyczne. W poprzednich latach w podobnych okolicznościach popularne stały się m.in. utwory Ricka Astleya ("Nevery Gonna Give You Up"), "Bauuera ("Harlem Shake") i Ylvis ("The Fox"). Pod koniec 2016 roku sieć zwariowała natomiast na punkcie Manequinn Challenge. Dzięki tej zabawie na pierwsze miejsce listy Billboard trafił utwór "Black Beatles" duetu Rae Sremmurd.

"Shootings Stars" aż tak wysoko raczej z wielu względów nie trafi. Jednak wydaje się, że trend wrzucania charakterystycznej melodii w kolejne filmiki na Youtube, tak szybko się nie skończy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: viral
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy