Tysiące osób na pogrzebie Cesarii Evory
Tysiące ludzi - anonimowi wielbiciele i przedstawiciele najwyższych władz Republiki Zielonego Przylądka - wzięło udział w państwowym pogrzebie Cesarii Evory, który odbył się we wtorek (20 grudnia) w Mindelo na wyspie Sao Vicente. Evora zmarła w sobotę (17 grudnia) w wieku lat 70.
"Śpiewała i zachwycała wszystkie kontynenty przez ponad dwadzieścia lat swej kariery, rozświetlała świat" - powiedział prezydent Republiki Zielonego Przylądka Jorge Carlos Fonseca, oddając hołd "bosonogiej diwie", jak często nazywano Evorę, która nierzadko boso wychodziła na estradę.
U boku prezydenta znajdował się premier Jose Maria Neves, a także minister kultury Mario Lucio Sousa, który sam też jest pieśniarzem i przyjaźnił się z Cesarią.
Pogrzeb artystki zgromadził wiele osób ze świata polityki i kultury, zwłaszcza wykonawców z archipelagu Wysp Zielonego Przylądka; była wśród nich Lura, którą wielu uważa za następczynię Evory.
Obecny wśród zagranicznych żałobników portugalski sekretarz stanu ds. kultury Francisco Jose Viegas powiedział, że Cesaria "to Zielony Przylądek", to "my wszyscy", toteż "umieramy trochę razem z nią".
Minister Sousa uważa, że poprzez Cesarię świat odkrył ducha Zielonego Przylądka. "Jesteśmy jedynym narodem, który podbił świat bosymi stopami" - powiedział.
Na ulicach Mindelo zgromadziły się tysiące ludzi, którzy płakali, bili brawo i śpiewali, żegnając zmarłą artystkę, której orszakowi pogrzebowemu towarzyszyła kompania honorowa wojska.
Mszę pogrzebową odprawił biskup diecezji Mindelo Ildo Strong. Evora spoczęła na cmentarzu w Mindelo.
W ciągu 20-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a wiele z nich otrzymało status złotej i platynowej płyty. Jej ostatni album "Nha Sentimento" ukazał się w 2009 roku.
Wiosną 2003 roku jako pierwsza piosenkarka Cesaria Evora została ambasadorem ONZ-owskiego Światowego Programu Żywieniowego.
27 lipca 2007 roku prezydent Francji Jacques Chirac przyznał artystce najwyższe odznaczenie państwowe: Order Legii Honorowej.
Cesaria Evora wielokrotnie występowała w naszym kraju; była bardzo lubiana przez polską publiczność. Dwie polskie wokalistki, Kayah i Dorota Miśkiewicz, zostały zaproszone do wspólnego nagrania utworu z Evorą.