Open'er: Mike Skinner nie przyjedzie. Będą za to...
These New Puritans, Simian Mobile Disco, Kate Nash, Gooral i Chromeo to kolejni artyści, którzy wystąpią podczas Open'er Festival 2011. Mikołaj Ziółkowski, szef Alter Artu (organizator Open'era) ogłosił również, że na festiwal nie przyjedzie Mike Skinner z projektem The Streets z powodu ciąży swojej partnerki.
These New Puritans to brytyjski zespół post punkowy.Grają w składzie - Jack Barnett (wokal, gitara, komputer, programowanie), jego brat bliźniak - George Barnett (instrumenty perkusyjne, programowanie), Thomas Hein (bas, sampler, śpiew, instrumenty perkusyjne) oraz Sophie Sleigh-Johnson (syntezatory). Inspiracją dla nazwy jest jedna z piosenek formacji The Fall - "The New Puritan". Posłuchaj utworu "We Want War":
Grupa powstała w 2005 roku w Southend-on-Sea, gdy wszyscy byli jeszcze nastolatkami.
W 2008 roku wydali pierwszy longplay "Beat Pyramid", bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Od strony produkcyjnej nad wszystkim czuwał Gareth Jones, znany ze współpracy z między innymi formacją Liars oraz Wire.
Ich drugi album "Hidden" został uznany przez magazyn "NME" najlepszą płytą 2010 roku.
Simian Mobile Disco to brytyjski duet spod znaku tech i electro house'u. Występują w składzie - James Ford i Jas Shaw. Na swoim koncie mają trzy płyty długogrające oraz remiksy miedzy innymi Klaxons, Armanda Van Heldena, Björk, Ladytronu i Muse.
Grupa powstała w 2005 roku, wcześniej jednak obaj muzycy aktywnie udzielali się współpracując innymi artystami. James Ford jako producent pracował m.in. z Florence and the Machine, Arctic Monkeys, Peaches oraz Klaxons.
Zadebiutowali albumem "Attack Decay Sustain Release" z połowy czerwca 2007 roku. Wydawnictwo zostało świetnie przyjęte przez krytyków, lansując takie przeboje jak choćby "Hustler" i "It's the Beat".
W 2009 ukazał się ich drugi longplay "Temporary Pleasure", a rok później "Delicacies".
Występ Simian Mobile Disco zamknie pierwszy dzień Open'era na głównej scenie.
Kate Nash jest brytyjską wokalistką spod znaku indie popu. Na swoim koncie ma dwie płyty długogrające i nominację do Brit Awards. Nash wystąpi na scenie namiotowej.
Zadebiutowała w 2005 roku. Po kilku udanych występach - postanowiła udostępnić swoje kompozycje na stronie internetowej i znaleźć producenta. Jej pierwszym singlem był "Caroline's a Victim" / "Birds", wydany przez Moshi Moshi Records dwa lata później.
W kwietniu 2007 roku Kate podpisała kontrakt z Fiction Records, wytwórnią zależną od Polydora. Dwa miesiące później do sklepów trafił jej trzeci utwór "Foundations", który od razu wspiął się na 2. miejsce zestawienia najlepszych singli w Wielkiej Brytanii.
Z początkiem sierpnia 2007 roku swoją premierę miał jej debiutancki longplay "Made of Bricks". Wydawnictwo osiągnęło szczyt list przebojów w Zjednoczonych Królestwie. W tym czasie artystka nie tylko pojechała w trasę koncertową, lecz także połączyła ją z występami na uznanych festiwalach jak Glastonbury, Latitude, Oxegen oraz T in the Park.
Na przełomie 2007 i 2008 ukazały się kolejne single - "Mouthwash", "Pumpkin Soup" oraz "Merry Happy", a w lutym 2008 roku nominowano ją do Brit Awards w kategorii najlepsza artystka.
Płyta "My Best Friend Is You" trafiła do sklepów w kwietniu 2010 roku. Jej brzmienie opisywano jako "kompletnie inne od tego, co artystka zaprezentowała na swoim debiutanckim albumie" oraz "utrzymane w stylistyce wytwórni Motown - Diany Ross oraz The Supremes". Wydawnicwo promował utwór "Do-Wah-Doo".
Prywatnie Kate Nash jest zdeklarowaną wegetarianką. Kilka lat temu, pod wpływem wzrastającej popularności sięgnęła po alkohol, co skończyło się niestety uzależnieniem. Na dodatek popadła w depresję. Na szczęście, z pomocą przyjaciół i rodziny - udało jej się pokonać nałóg i chorobę.
Jedynym polskim wykonawcą ogłoszonym w czwartek przez Mikołaja Ziółkowskiego, szefa Alter Artu, jest Gooral, czyli producent, generator dźwięków i - jak sam się chwali - "prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną".
Wielkim wpływem na twórczość Goorala było miejsce, z którego pochodzi - Bielsko-Biała. To miasto otoczone górami, dla jednych furtka na góry, dla drugich furtka na zgiełk. Gooral ma bliżej do miasta, ale w górach spędził pół życia, trenując i ucząc ludzi jazdy na nartach.
W połowie lat 90 zakochał się szeroko rozumianej w tamtych czasach muzyce technicznej i elektronicznej. Z Maćkiem Szymonowiczem założył i tworzył projekt Psio Crew, z którym wydał album "Szumi Jawor Soundsystem" i zagrał setki koncertów. W 2008 roku Gooral opuścił Psio Crew rozpoczynając własną wędrówkę muzyczną...
Obecnie występują z nim: Tomasz Jabko Łapka (skrzypce), Stanisław Karpiel-Bułecka (wokal) i Michał Kopa Kopaniszyn (vizual art). W kwietniu ukaże się debiutancka płyta Goorala - "Ethno Electro".
Chromeo to z kolei electrofunkowy duet z Montrealu. Tworzą go P-Thugg (klawisze, syntezatory) i Dave 1 (gitara, wokal). Muzycy przyjaźnią się od dzieciństwa i określają siebie jako "jedyny udany arabsko-żydowski duet w historii ludzkości". Przełomowy okazał się ich drugi album - "Fancy Footwork" z 2007 roku, który pozwolił im wedrzeć się do głównego nurtu.
Tegoroczny Open'er Festival odbędzie się w dniach 30 czerwca - 3 lipca, tradycyjnie na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Gwiazdą jubileuszowej edycji będzie Coldplay, ujawniono także, że na imprezie pojawią się m.in. Hurts, Caribou, Primus, M.I.A., Foals, Paolo Nutini, Pulp i Youssou N'Dour.