Muzyczne gwiazdy na 34. KRT

Podczas 34. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych nie zabraknie atrakcji dla fanów muzyki alternatywnej i elektronicznej.

Goldie
Goldie 

W ramach festiwalu wystąpią Goldie,Tom Barman z dEUS, projekt [URBAN.LAB]oraz Neo.

Goldie - wyjątkowe imię zawdzięcza złotym zębom, które stały się jego znakiem rozpoznawczym - to jedna z ikon muzyki elektronicznej i pionier stylów jungle i drum'n'bass. Po początkowej współpracy ze słynnym labelem Reinforced Records, Goldie stworzył własną wytwórnię Metalheadz, która szybko stała się jednym z bardziej znanych labeli na świecie, wydającym produkcje gwiazd tego gatunku, co Photek, Dilija, Ed Rush, John B i wielu innych.

Kolejny etap w karierze artysty to podpisanie kontraktu z FFRR, odgałęzieniem London Records. Tam wydał niesamowity album "Timeless", który - jak sam tytuł wskazuje - stał się ponadczasowym hymnem miejskiej dżungli. Album wyprzedano na pniu w ilości 250 tysięcy egzemplarzy.

Po tym sukcesie zaczął pojawiać się w plotkarskich magazynach. Dzięki supportowaniu w 1996 roku Björk (z którą artysta był związany prywatnie) na trasie po USA, Goldie stał się niezwykle rozpoznawalną postacią. Połowa lat 90. to także próba kariery filmowej w epizodycznych rolach, w takich produkcjach jak kolejny Bond "Świat to za mało" czy "Przekręt". Zagrał również rolę Terry'ego w filmie "Wojna gangów".

Po tych wydarzeniach jego kariera rozkwitła błyskawicznie. Ale jak można było przypuszczać, Goldie nie odciął się od swoich korzeni. Powrót do Rufige Kru stał się dla niego esencją jego odczuwania muzyki jako przeżycia związanego z odbiorcą. Kontakt z publicznością stawiał ponad studyjnymi przedsięwzięciami. Przez ostatnich kilka lat podróżował po świecie i nadal jako jeden z głównych ambasadorów d'n'b aktywnie wspiera scenę rave.

Goldie wystąpi w krakowskiej Rotundzie 24 kwietnia.

Tom Barman to lider jednego z najbardziej wpływowych i znaczących belgijskich zespołów dEUS swoją drogę artystyczną rozpoczynał od studiów filmowych, które porzucił dla swojej drugiej wielkiej pasji - muzyki, by w 1989 roku stworzyć wspomnianą grupę dEUS. Nigdy jednak do końca nie zrezygnował z poszukiwań w świecie filmu, realizując teledyski dla swojego projektu muzycznego oraz innych belgijskich wykonawców, takich jak Axelle Red i Hooverphonic.

Już w 1996 roku zrealizował też swój pierwszy krótki film z muzyką dEUSa "Turnpike". Teledysk do utworu pod tym samym tytułem pokazywano na festiwalach w Villa de Conde, Berlinie i Rotterdamie, a także w europejskich kinach przed filmem "Trainspotting". W 2002 roku Barman zadebiutował jako scenarzysta i reżyser pełnometrażowego obrazu "Any Way the Wind Blows", w rok później film wszedł do kin belgijskich. Obraz znany w Polsce pod tytułem "Z piątku na sobotę" spotkał się z pozytywnymi reakcjami również polskiej krytyki i publiczności.

Tom Barman przede wszystkim pozostaje jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci współczesnej europejskiej muzyki. Pochodzący z Antwerpii dEUS na wiele lat wyznaczył kierunki i niedościgniony pułap artystycznej finezji dla wielu europejskich zespołów. Grupa nagrała pięć wysoko ocenianych albumów oraz liczne single i EP-ki, zagrała ponad 700 koncertów na całym świecie. Barman jest również cenionym DJ-em i twórcą muzyki tanecznej zaangażowanym w projekt electro tworzony razem z producentem muzyki techno CJ Bollandem - w 2004 roku pod szyldem Magnus wydali album "The Body Gave You Everything".

Podczas Reminiscencji poznamy DJ-skie oblicze Toma Barmana. Ani fani twórczości grupy dEUS, ani wielbiciele solowych dokonań Barmana nie będą zawiedzeni.

Tom Barman wystąpi w krakowskiej Rotundzie 26 kwietnia.

[URBAN.LAB] to audiowizualny performance inspirowany przestrzenią stolicy Węgier realizowany przez EleKtro mOOn Vision we współpracy z krakowskim artystą soundu Jędrzejem Rusinem. Założeniem projektu jest spojrzenie na miasto jako na żywy organizm z określoną osobowością, która ulega zmianom i transformacjom, wpływając na swoich mieszkańców. Performance [URBAN.LAB] jest realizowany na drodze improwizacji w sferze dźwięku i obrazu uprzednio zarejestrowanym w przestrzeni analizowanego miasta. Podczas perfomance'u materiał audio i wideo poddany zostanie cyfrowej manipulacji/rekonstrukcji, w trakcie której obraz powstaje pod wpływem dźwięku, a dźwięk pod wpływem obrazu, w wyniku czego wyłania się nowa, niepowtarzalna perspektywa miasta.

Neo to węgierski zespół grający muzykę elektroniczną określaną jako post new-wave, dark i electro-pop. W Polsce znani są przede wszystkim jako autorzy muzyki do filmu "Kontrolerzy" Nimróda Antala, opowiadającego o zabawnych i dramatycznych relacjach pomiędzy pasażerami i kontrolerami biletów w budapeszteńskim metrze. Ścieżka dźwiękowa zdobyła aż 14 nagród na całym świecie, a w Cannes jej autorzy określeni zostali mianem Mozarta muzyki filmowej.

Zadebiutowali w 1999 roku jako duet Mátyása Milkovicsa i Márka Moldovai albumem "Elektogram", który był nominowany w kategorii Album Roku przez MAHASZ - Stowarzyszenie Węgierskiego Przemysłu Płytowego. Swój pierwszy przebój oparli na temacie z filmu "Różowa Pantera" - "The Pink Panther Theme". Po dodatkowych zabiegach w londyńskich Abbey Road Studios, singel wydano w Wielkiej Brytanii (zawierał też remiks Steve'a Lyona).

W 2004 roku grupa zmieniła skład, do założyciela Mátyása Milkovicsa dołączyli Enikő Hodosi i Péter Kőváry odpowiedzialni za teksty. Od tego czasu zespół rozpoczął nowy rozdział w swojej historii. W 2006 roku za płytę "Maps For a Voyage" otrzymali nagrodę rodzimej wytwórni Fonogram za album roku w kategorii Dance/Electro. Rok później DVD "Planetary Voyage" z koncertu w budapeszteńskim Planetarium było nominowane do nagrody MTV. Zespół odnosi coraz większy międzynarodowy sukces, otwierając między innymi koncerty takich zespołów jak Massive Attack, Morcheeba czy Faithless podczas festiwali na całym świecie.

[URBAN.LAB] i Neo zaprezentują się w krakowskiej Rotundzie 23 kwietnia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas