Maciej Zembaty nie żyje

W wieku 67 lat zmarł Maciej Zembaty - poeta, satyryk, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

Maciej Zembaty miał 67 lat
Maciej Zembaty miał 67 latAKPA

Maciej Zembaty (1944-2011)

W wieku 67 lat zmarł Maciej Zembaty - poeta, satyryk, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

VII Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 1969 r. - fot. Andrzej WiernickiAgencja FORUM
IV Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 1966 r. - fot. Andrzej WiernickiAgencja FORUM
W rozmowie z ks. Jerzym Popiełuszką, Warszawa, 1983 r. - fot. Erazm CiołekAgencja FORUM
Koncert dla strajkujących studentów okupujących Uniwersytet Warszawski, listopad 1981 r. - fot. Chris NiedenthalAgencja FORUM
Promocja książki Magdaleny Dygat "Kupić dym, sprzedać mgłę" w Teatrze Montownia w Warszawie (2007 r.) - fot. Jan RolkeAgencja FORUM
Promocja książki Magdaleny Dygat "Kupić dym, sprzedać mgłę" w Teatrze Montownia w Warszawie (2007 r.) - fot. Jan RolkeAgencja FORUM
W pokoju hotelu Cristal podczas wywiadu Maciej Zembaty zagrał mini koncert - Białystok, 1980 r. - fot. Jan MalecAgencja FORUM
1998 rok - fot. Piotr MałeckiAgencja FORUM

Informację o śmierci Zembatego opublikował na swoim profilu na Facebooku Zbigniew Hołdys, powołując się na sms-a od Krystyny Kofty. Jej z kolei smutną wiadomość potwierdziła Magda Zembaty, była żona.

Przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca.

Na początku lat 70. Zembaty zetknął się z twórczością Leonarda Cohena, którą zaczął tłumaczyć na język polski. Wydał kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek słynnego kanadyjskiego barda. W latach 80. Zembaty występował w duecie z Johnem Porterem.

Do legendy przeszła żartobliwa piosenka "Ostatnia posługa" śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina.

Był scenarzystą i autorem muzyki do filmów "Około północy", "Sam na sam", serialu telewizyjnego "Siedem życzeń".

Razem z Jackiem Janczarskim współtworzył radiowe słuchowisko "Rodzina Poszepszyńskich". Był jednym z prowadzących programu "Zapraszamy do Trójki".

Dyskografię Zembatego zamyka "Wolność znaczy Freedom" (2009).

"Po długim śnie zimowym, Artysta, poczuwszy wolę bożą (w kuluarach nazywaną weną) zawiadamia, ze w krótkim czasie, ku chwale Ojczyzny - z martwych powstanie..." - tak brzmi ostatni wpis na blogu Macieja Zembatego z 15 czerwca.

Posłuchaj Macieja Zembatego w utworze "Alleluja":

"Będzie nam go bardzo brakowało. To był człowiek, który mógł osiągnąć dużo więcej gdyby przyszło mu żyć w weselszych czasach" - powiedział dla PAP pisarz i satyryk Marcin Wolski, który z Zembatym współpracował wielokrotnie w radiowej Trójce.

W opinii Wolskiego Zembaty był wszechstronnie i bardzo uzdolniony. "Aż byłem zdziwiony, że w którymś momencie porzucił on tę swoją niwę, czyli czarny humor, i zaczął od tego odchodzić. Był również utalentowanym prozaikiem, od tego też odszedł. Zaczęły fascynować go inne rzeczy, np. wyprawy do Indii, do Nepalu - tutaj się różniliśmy. On lubił żyć mocno, na pełen gwizdek" - powiedział Wolski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas