Reklama

Kurt Cobain: 40. urodziny

We wtorek, 20 lutego, mija 40. rocznica urodzin Kurta Cobaina, lidera grupy Nirvana, ikony muzyki grunge.

Muzyk, przez wielu uznawany za symbol słynnej "generacji X", popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku w Seattle.

Reklama

To właśnie za sprawą niepozornego blondyna rodem z Aberdeen na początku lat 90. świat usłyszał o muzyce grunge. Stało się to dzięki nagraniu "Smells Like Teen Spirit" z płyty "Nevermind". Utwór obwołano hymnem pokoleniowym, a tysiące małolatów na całym świecie zaczęło nosić koszule w kratę i chodzić w glanach i trampkach.

Muzyczne początki późniejszego lidera Nirvany, znanego również jako Kurdt Kobain i Kurdt Cobain, były bardzo wczesne.

"Zaczął śpiewać w wieku 2 lat. Śpiewał piosenki Beatlesów w stylu Hey Jude. Od bardzo młodego wieku miał ogromną charyzmę" - wspominała ciotka Kurta Mari.

"Kurt potrafił godzinami grać na gitarze jakieś utwory The Beatles. Pewnej nocy chłopcy wzięli grzyby i pojechali do Venice Beach oglądać wschód słońca. Potem Kurt słuchał Białego albumu do samego rana i następnego dnia tłumaczył mi, że to najlepsza płyta w historii muzyki" - opowiadał Butch Vig, producent "Nevermind".

Gdy Kurt miał 7 lat, jego rodzice Donald i Wendy Cobainowie się rozwiedli. W późniejszych latach, Kurt wspominał, że to wydarzenie miało głęboki wpływ na jego życie.

"Czułem wstyd. Wstydziłem się za moich rodziców. Chciałem mieć normalną rodzinę - matkę, ojca. Potrzebowałem tego bezpieczeństwa" - opowiadał Cobain w 1993 roku.

Swoją rodzinę lider Nirvany założył 24 lutego 1992 roku, gdy w Waikiki Beach na Hawajach poślubił Courtney Love, liderkę grupy Hole, z którą tworzył parę od jesieni 1991 r. 18 sierpnia 1992 roku urodziła się ich córka Frances Bean Cobain.

Kłopoty Cobaina z narkotykami, trwające od połowy lat 80., coraz bardziej się nasilały. Wielu fanów Nirvany obwiniało za to Courtney Love, która także sama miała problemy z używkami. Niektórzy ich małżeństwo porównywali do związku Johna Lennona i Yoko Ono, a "Rolling Stone" obwołał Courtney "najbardziej kontrowersyjną kobietą w historii rocka".

Na początku marca 1994 roku Cobain był już w tak złym stanie, że trafił do szpitala w Rzymie z powodu przedawkowania mieszanki wybuchowej, jaką był szampan i leki odurzające. Później Courtney przyznała, że była to pierwsza próba samobójcza jej męża.

Kolejne tygodnie były jeszcze trudniejsze - 18 marca Courtney wezwała policję do Kurta, który zamknął się w pokoju z bronią. Sprawa wówczas rozeszła się po kościach, gdyż Courtney przyznała, że jej mąż nigdy nie wspominał o samobójstwie, a ona nie widziała go z bronią. Kilka dni później lider Nirvany zgodził się na uczestnictwo w programie odwykowym w klinice w Kalifornii. Szybko jednak go opuścił i poleciał do Seattle, nie mówiąc nikomu gdzie przebywa.

8 kwietnia 1994 roku Cobaina znalazł Gary Smith, pracownik Veca Electric, który miał zainstalować oświetlenie alarmowe w jego domu w Lake Washington. Muzyk leżał w garażu, a obok niego była strzelba.

Według raportów policyjnych Kurt Cobain zastrzelił się 5 kwietnia. Do dziś jednak wiele osób jest przekonanych, że lider Nirvany nie popełnił samobójstwa, tylko został zamordowany. Jako główną podejrzaną wskazywano Courtney Love. Niewykluczone, że tego, co naprawdę zdarzyło się 5 kwietnia w garażu domu Cobaina, nie dowiemy się nigdy.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nirvana | W.E. | 'Wtorek' | ikony | urodziny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje