Gus Gus w Krakowie

6 czerwca w krakowskim klubie Studio wystąpi słynna islandzka formacja elektroniczna.

Gus Gus
Gus Gus 

Zespół Gus Gus powstał w Rejkjawiku w 1995 roku. Zrealizował dotąd sześć albumów. Ostatni z nich to "Forever" - wydany na przełomie kwietnia i marca 2007 roku.

Na początku Gus Gus funkcjonował jako projekt filmowo-happeningowy. Dwójka młodych artystów - Siggy Kjartanson i Stefan Arni postanowiła zrealizować krótkometrażowy film angażując w jego produkcję innych zapaleńców, jak Baldur Stefansson, Daniel August, Herr Legovitz, Magnus Jonsson, Hafdis Huld, Emiliana Torrini oraz Biggy Thorarinsson. Projekt filmowy, jak to często bywa, nie doszedł nigdy do skutku, ale zgromadzona przy pracy nad nim grupa przerodziła się szybko w projekt muzyczno-wizualny pod nazwą Gus Gus, którego siłą był szeroki "rozrzut" artystycznych zainteresowań wszystkich dziewięciu jego członków. Nazwę dla nowego projektu artyści zaczerpnęli z jednego z filmów Wernera Fassbindera. Gus Gus było nazwą afrodyzjaku, dodawanego przez bohaterkę filmu do posiłków mężczyzny, którego starała się uwieść.

"Polydistortion", pierwszy album grupy ukazał się własnym sumptem, w nakładzie tysiąca  egzemplarzy, co okazało się wystarczające, ponieważ krążek trafił w ręce Ivo Wattsa-Russella, jednego z założycieli legendarnej wytwórni 4AD, która wydawała tak nietuzinkowych artystów jak Bauhaus, Cocteau Twins, Dead Can Dance, Pixies, czy The Breeders. Ten, oczarowany niezwykłym brzmieniem Islandczyków, od razu zdecydował się na podpisanie z nimi kontraktu. Jego kształt pierwotnie zakładał wydanie aż pięciu albumów. Pierwsze oficjalne wydawnictwo GusGus wyprodukowane i wydane przez 4AD stanowił zrealizowany niemal od nowa w profesjonalnych warunkach album "Polydistortion", z promującym go singlem "Gusgus". "Polydistortion" ukazał się ostatecznie dopiero w kwietniu 1996 roku i został uznany za przełomowy album w dziejach 4AD, a Islandczycy stali się nagle jednym z czołowych wykonawców tej znakomitej brytyjskiej oficyny.

Muzykę Gus Gus określono mianem ice pop i podziwiano w niej przede wszystkim rozmach i nieskrępowanie żadnymi więzami konwencji stylistycznych.


Po wydaniu "Polydistortion" od zespołu odeszła Emiliana Torrini. W zespole złożonym z tak różnych osobowości artystycznych i temperamentów zaczął być odczuwalny kryzys. Album "This Is Normal" (1999) zawierał bardziej popowe, klubowe, taneczne utwory. Część członków grupy poczuła się nim rozczarowana. Rok po jego ukazaniu się został wydany album "Gusgus Vs. T.World", stanowiący wybór wczesnych utworów Herba Legovitza i Biggiego Veiry, którzy przed powstanie tworzyli duet pod nazwą T.World.

Gus Gus kolejno opuszczali Hafdis Huld i Magnus Jonsson oraz Baldur Stefansson, a Daniel August oraz Stefan Arni skoncentrowali się bardziej na swoich solowych projektach, niż na rozwoju macierzystej grupy.

Jednak grupa Gus Gus podniosła się z kryzysu i w 2001 roku dołączyła do nich Urdur Hakonardottir występująca pod pseudonimem Earth, która wraz z Biggim Veirą, Buckmaster i Presidentem Bongo współtworzyła czwarty oficjalny album Gus Gus "Attention", wydany Moonshine Music w 2002 roku. W jednym utworze wystąpił również Daniel August z pierwotnego składu. Album zachwycił krytykę muzyczną minimalistycznym, chłodnym, surowym brzmieniem.

Gus Gus znani są również z remiksów Björk, Depeche Mode, Moloko i Sigur Rós. W styczniu 2004 Gus Gus zremiksowali utwór "Desire" Iana Browna - legendarnego wokalisty The Stone Roses.

Wydany w 2007 roku album "Forever" - który w czerwcu tego roku będzie miał swoją oficjalna polską premierę - skierowany jest do szerokiego grona odbiorców muzyki tanecznej i klubowej. Pomysł na tytuł zrodził się w Moskwie gdzie zespół usłyszał przed koncertem okrzyki "GusGus Forever". Zespół postanowił odpowiedzieć na to zawołanie albumem bardziej komercyjnym i "lżejszym" stylistycznie od poprzednich dokonań.

Zeszłoroczna trasa po Polsce promująca ostatni album islandzkiej grupy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

W czerwcu GusGus po raz pierwszy w swojej karierze zagra w Krakowie. Zespół wystąpi 6 czerwca w klubie Studio. Bilety kosztują 55 zł w przedsprzedaży i 65 zł od 1 czerwca.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas