Czerwie demoralizują młodzież? "Nie chcemy być mieszani do polityki"
Teksty pochodzącej z Andrychowa grupy Czerwie stały się przedmiotem krytyki z ambony. Protestują też lokalni politycy z opozycyjnego w mieście Prawa i Sprawiedliwości.
"Piorunujące połączenie folku Beskidu Małego, łemkowszczyzny, miejskiego folkloru Górnego Śląska, brzmień Jamajki, Tybetu i Afryki z punkrockową energią. Transowa sekcja rytmiczna, akordeon, mandolina, gitara i instrumenty dęte. Zjadliwe, pełne humoru teksty" - tak przedstawiają swoją twórczość muzycy grupy Czerwie.
"Jeśli ktoś próbuje poniżyć nas kapłanów - zniesiemy to. Ale jeśli ktoś próbuje poniżyć cały Kościół, a więc i wiernych - w tym momencie nie możemy milczeć. Trzeba położyć tamę złu" - napisał w liście odczytanym w kościele w Andrychowie ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz tamtejszej parafii św. Macieja.
Zdaniem kapłana Czerwie pragną "wychowywać młodzież na piosenkach poniżających godność człowieka i o treści demoralizującej".
Poruszono fragment tekstów grupy Czerwie z płyty "Melanż" - chodzi o utwór "Terror", w którym padają takie słowa, jak m.in. "We wszystkich pogromach giną boże dzieci, co na to powiedzą w czerni faceci".
Apel księdza podchwycili radni opozycyjnego PiS-u. "Nie chcemy cenzurować tekstów Czerwi, ale oburza nas fakt, że magistrat przeznaczył pieniądze na promocje tych tekstów" - mówi Franciszek Penkala, radny powiatowy Andrychowa.
Chodzi o fakt, że burmistrz Andrychowa Tomasz Żak objął płytę "Melanż" swoim patronatem i przyznał zespołowi 2000 zł dotacji. Na blogu opozycyjnego radnego Krzysztofa Kubienia pojawiły się informacje, że autor tekstów Czerwi, akordeonista i klawiszowiec grupy Wojciech Zaborowski, startował w ostatnich wyborach samorządowych z komitetu wyborczego i listy wyborczej burmistrza Żaka.
"Nasza twórczość została wykorzystana do lokalnych rozgrywek politycznych. Zdania którymi się posłużono zostały wyrwane z kontekstu zarzucając jednocześnie że kogoś obrażamy, podczas gdy teksty do utworów 'Trwoga' i 'Terror' to polemika na temat zła tego świata - ku przestrodze. Mało kto zadaje sobie trud przeczytania i zrozumienia tych tekstów do końca. A może też nie chce. Oburza nas to" - piszą na swoim profilu na Facebooku muzycy Czerwi.
"To tak jakby zarzucić artyście ukazującemu zło totalitaryzmów, inkwizycji, mordowania zwierząt i innych haniebnych czynów jakich dokonał człowiek, iż stoi po stronie zła. (...) Uważamy, że twórcy nie powinni być mieszani do brudnej polityki, a samorząd i władze gminy powinny wspierać ich mało dochodową działalność, nie poddając jej żadnej cenzurze. Artyści zaś mają, jak każdy obywatel, konstytucyjne prawo do wyrażania swoich poglądów" - podkreślają muzycy z Andrychowa.
Posłuchaj utworu "Terror" grupy Czerwie: