Edith Piaf skończyłaby 105 lat. "Musisz zapłacić za każdą głupotę popełnioną w życiu"

Nazywana "wróbelkiem", najsłynniejsza francuska pieśniarka, Edith Piaf przyszła na świat 105 lat temu, 19 grudnia 1915 roku. Do najsłynniejszych utworów Piaf należą "La Vie en Rose", "Padam...Padam...", "Non, Je Ne Regrette Rien" i "Milord".

article cover
Michael Ochs ArchivesGetty Images

Edith Piaf skończyłaby 105 lat. Musisz zapłacić za każdą głupotę popełnioną w życiu

W 1935 r. jej talent został dostrzeżony przez impresario Louisa Leplee, który usłyszał ją na placu Pigalle, i zatrudnił ją w swoim kabarecie "Le Gerny's" na Champs-Elysees. Występowała pod pseudonimem "La Mome Piaf" - mały wróbelek, nawiązującym do jej drobnej postury. Rok później wykonała dla wytwórni Polydor swoje pierwsze nagrania "L'Etranger" i "Les Momes de la Cloche".
Zanim wyjechał, oddał Edith pod opiekę jej babki, która prowadziła dom publiczny w Normandii. Gdy jej ojciec wrócił w 1922 r., zamiast do szkoły, zabrał córkę do Paryża, gdzie została częścią jego trupy kabaretowej. Młodość spędziła śpiewając na paryskich ulicach.
Po powrocie do Paryża rzuciła się w wir nagrywania; wśród utworów, które wówczas przygotowała, znalazła się kompozycja "Je Ne Regrette Rien" - niczego nie żałuję. Związała się także z greckim śpiewakiem Theo Sarapo (na zdjęciu). Ze względu na fakt, że Grek był od niej ponad 20 lat młodszy, prasa posądzała go o chęć zagarnięcia pieniędzy najsłynniejszej piosenkarki Francji. W 1963 r. Piaf nagrała swoją ostatnią piosenkę "L'Homme de Berlin". Wkrótce potem zapadła w śpiączkę. Zmarła na raka wątroby 10 października 1963 r. w wieku 47 lat.
Urodziła się 19 grudnia 1915 r. jako Edith Giovanna Gassion na paryskim osiedlu imigrantów Menilmontant. Według apokryficznej legendy, przyszła na świat przy chodniku przy rue de Belleville 72. Ojcem przyszłej śpiewaczki był akrobata, a matka była piosenkarką, znaną pod pseudonimem Line Marsa. Matka opuściła córkę wkrótce po jej urodzeniu, a w 1916 r. ojciec został powołany do wojska, na fronty I wojny światowej.
+5
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas