Reklama

"Naszą intencją jest mieszać"


Tok są znani już na całym globie. Młodzi reprezentanci energicznego dancehallu, którzy nie boją się czerpać inspiracji z innych gatunków muzycznych, to Xavier "Flexx" Davidson, Craig "Craigy T" Thompson, Alistaire "Alex" McCalla i Roshaun "Baby-C" Clarke. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy to cała czwórka uczęszczała jeszcze do szkoły.

Reklama

W roku 1996 znany duet producencki Sly & Robby wypuszcza numer Tok, "Hit Them High". Następnie rozpoczynają współpracować z Dannym Brownie i nagrywają dla niego pierwszy numer "Send Dem Come".

Głośno jednak się zrobiło o Tok po nagraniu dość kontrowersyjnego numeru "Chi Chi Man"z debiutanckiego albumu "My Crew My Dawgs", traktującego o gejach. Mimo swej dosadności utwór przyniósł grupie prawdopodobnie najwięcej zysków i był grany niemalże w każdej rozgłośni radiowej na Jamajce.

Tok współpracowało również z innymi gwiazdami estrady dancehall, jak: Bounty Killer "Man Ah Bad Man", Shaba Ranks "Gimmi Di Music". "You Ah Murder", "Shake Yuh Bam Bam" czy "All Day" były kolejnymi głośnymi utworami Tok. K

W 2004 roku ukazał się ich kolejny album zatytułowany "Unknown Language". Mamy tu do czynienia z wybuchową mieszanką ekskluzywnego brzmienia soca, dancehall i r'n'b. Słyszymy na nim głośny przebój Tok "Gal Yuh Ah Lead" na rytmie "Wanted".

Ze składem Tok rozmawiał Pablo 27 (mhh.pl).

Chciałbym się dowiedzieć coś o początku Tok. Słyszałem, że inspiracją dla was był zespół Boys II Man.

Rzeczywiście, na początku inspirowaliśmy się nieco Boys II Man, ale odezwała się w nas jamajska krew i zdecydowaliśmy się tworzyć w ramach dancehall. Zaczęliśmy więc łączyć "chanting" ze śpiewaniem i to wszystko harmonizować. Przez 3 lata ćwiczyliśmy, pisaliśmy własne numery, stworzyliśmy nasz własny styl. Przed Tok nikt tego nigdy nie robił.

Pamiętacie wasz pierwszy singel? To był "Eagle Cry"?

"Eagle Cry" był naszym pierwszym numerem 1, a pierwszy singel jaki nagraliśmy nazywał się "Anything for You". Nagrany został dla wytwórni Nuff Records.

Jak oceniacie z perspektywy czasu was pierwszy album? Dla wielu był za "gładki" - niektóre osoby zarzuciły, że był mocno komercyjny.

Na pierwszą płytę złożyła się cała muzyka, jaką lubimy, to był naturalny proces. Nie myśleliśmy, żeby podbić rynek USA. Jeżeli ktoś mówi, że album był komercyjny to znaczy, że nie rozumie koncepcji Tok. Naszą intencją jest mieszać wszystkie style i dodawać jamajskiej wibracji. Zdecydowanie nie próbujemy robić nic, co nie przychodzi nam naturalnie.

Pamiętam, że w 2001 roku głośna była wasza wojna z ARP. Dziś to przeszłość, bo ARP już nie istnieje. A jak się układa wam z innymi załogami ? Ward 21?

Ward 21 to 4 wariatów z poczuciem humoru, są zrelaksowani, nawet nie śni mi się mieć problem z nimi. Są też świetnymi producentami. Ludzie oczekują wojen, bo to część kultury dancehall, ale my lubimy wszystkich, którzy są w porządku. W ogóle to my nie jesteśmy "crew", tylko grupą muzyczną, takim dancehall kwartetem, śpiewamy i didżejujemy harmonizując. Klasyczny jamajski "crew" to zazwyczaj trzech didżjeów i jeden śpiewak, wszyscy nawijający po kolei. Zobacz pierwszy "crew" - Shocking Vybz, a potem Scare Dem i Monster Shack. Tok to inna działka.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: muzyka | MAN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje