Zespół Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie

Artyści promują obecnie swój najnowszy album zatytułowany "5" i mają nadzieję, że zarówno premierowe utwory, jak i dobrze znane przeboje uda się im zaprezentować podczas specjalnej trasy koncertowej.

Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie
Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecieTadeusz WypychReporter

Po pięciu latach przerwy na półki sklepowe oraz do kanałów streamingowych trafił długo wyczekiwany album zespołu Kombii zatytułowany "5" (posłuchaj singla!). Muzycy nie ukrywają, że marzy im się trasa koncertowa bez jakichkolwiek ograniczeń, jak za starych, dobrych czasów.

"Oczywiście planujemy trasę, aczkolwiek Bóg może się śmiać z naszych planów, mówiąc filozoficznie, a schodząc na ziemię, oczywiście pandemia wszystko nam tutaj psuje. Trasy są w zasadzie pod znakiem zapytania, ciężko się to organizuje, nawet jeżeli, to w reżimie pandemicznym, czyli mniejsza liczba osób itd., ale nie będę się nad tym rozwodził. My oczywiście w miarę możliwości będziemy się starać grać jak najwięcej i promować naszą płytę i nie tylko, bo starsze utwory też są bardzo lubiane" - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle basista Waldemar Tkaczyk.

Kombii: Nie rozważamy koncertów w InternecieNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Muzycy zespołu Kombii ubolewają nad tym, że od wielu miesięcy pandemia weryfikuje plany koncertowe i niczego nie można być pewnym. Z powodu obostrzeń musieli odwołać znaczną część swoich zawodowych planów. W tym momencie nie chcą więc niczego obiecywać. Zachęcają jedynie fanów do odwiedzania strony internetowej zespołu i śledzenia mediów społecznościowych, bo tam na bieżąco będą się pojawiać informacje o tym, co się w danym momencie dzieje.

"Pandemia zaczyna się nasilać, sytuacja jest dynamiczna, więc sądzę raczej, że raczej wrócimy na trasę w przyszłym roku. Ostatnio na przykład mieliśmy grać w Londynie i przeniesiono ten koncert na listopad, zobaczymy, czy to w ogóle się odbędzie, bo to nie jest tylko specyfika polska, to się dzieje na całym świecie. Mamy nadzieję, że uda nam się zagrać, ale wszystko się może zmienić. Ale jakby się ktoś pytał, to u nas w zespole wszyscy są zaszczepieni, my też" - mówi Grzegorz Skawiński.

Pandemia i związane z nią restrykcje mocno zmieniły rynek muzyczny. Artyści znaleźli nowe formy komunikacji z publicznością. Wszystkie działania dotyczące promocji utworów przeniosły się do sieci. Grzegorz Skawiński przekonuje jednak, że dla nich nie jest to alternatywa, bo nic nie jest w stanie zastąpić koncertów na żywo. Przez ekran tabletu czy komputera ciężko jest poczuć odpowiedni klimat.

"Nie rozważamy koncertów w internecie, już mieliśmy z tym do czynienia. Granie do nieistniejącego widza albo do widza w domyśle, kiedy nie ma interakcji, to dla muzyków jest katastrofa. Można zrobić jakieś inne formy, niekoniecznie koncert, tylko jakiś program telewizyjny, internetowy czy jakiś z muzyką, ale nie nazywajmy tego koncertem. Koncert to jest publiczność, to jest wykonawca, widz, słuchacz, to jest interakcja między nimi. Koncert to pełna oprawa, scena, nagłośnienie, światła, przepływ energii" - mówi.

Muzyk jest w tej kwestii tradycjonalistą i stanowczo podkreśla, że nie preferuje koncertów w wersji online.

"W ogóle nawet nie lubię, jak się mówi "koncerty w internecie" albo jakieś "online'owe" czy coś. Te wszystkie inne formy, gdzie ktoś siedzi w domu na kanapie z gitarą i coś tam buczy bez dobrego nagłośnienia, nie nazywajmy tego koncertami, to są jakieś zabawy socjalne. Koncert to jest koncert" - mówi Grzegorz Skawiński.

Kombii - nowa płyta "5"

Najnowszy album Kombii w pewnym sensie pokazuje nową twarz zespołu, ale nie jest też pozbawiony tradycyjnych brzmień dobrze znanych z lat 80. Płyta ma więc dwa oblicza, które idealnie ze sobą współgrają.

Za część bardziej elektroniczną, nawiązującą do twórczości lat 80., jednak w nieco innym wydaniu, odpowiada Michał Kożuchowski (Sir Mich). Z kolei Marcin Limek we współpracy z Piotrem Matysiakiem zajęli się tą częścią, która została zachowana w klimacie pop-rockowym z wyraźnym gitarowym akcentem, tak bardzo charakterystycznym dla tego zespołu.

Tytuł nowego krążka - "5" - brzmi dość enigmatycznie. Muzycy tłumaczą, że album nosi taką nazwę, bo jest to po prostu piąta płyta w dyskografii zespołu po reaktywacji. Ale jest też inne, symboliczne znaczenie.

Fani zespołu Kombii musieli czekać na nowy album aż pięć lat. Niezaprzeczalnie apetyt wzrastał z wydaniem dwóch zapowiadających go singli: "Przetrwamy" oraz "Ochronię nas". Z kolei dwa dni przed premierą krążka zespół udostępnił utwór "Miłość znajdzie nas". Artyści zapewniają, że gdyby nie pandemia, płyta trafiłaby do sprzedaży dużo wcześniej.

Grzegorz Skawiński wraz z Dodą.
 "Jak trafiliśmy na Agnieszkę to nas trochę olśniła. Ja w ogóle nie chciałem wokalistki w zespole, ale stwierdziłem, że trzeba wyzbyć się uprzedzeń i poddać jej głosowi. Nastoletnia wówczas dziewczyna ostatecznie dołączyła do składu zespołu nazwanego O.N.A. i okazała się jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek na polskiej scenie" - tak o Chylińskiej mówił Skawiński.
Artysta skończył policealną szkołę muzyczną w klasie gitary klasycznej. Studiował pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Gdańskim.
Od 1976 roku był członkiem grupy Akcenty, która przekształciła się w zespół Kombi. Skawiński był w nim do 1992 roku. 

W międzyczasie, wraz z Waldemarem Tkaczykiem, Zbigniewem Kraszewskim i Piotrem Łukaszewskim, założyli zespół Skawalker. Kiedy w 1994 roku do składu doszła Agnieszka Chylińska, grupa zmieniła nazwę na O.N.A. Zespół istniał do 2003 roku, a powodem zakończenia działalności były "rozbieżne wizje artystyczne".
+12
Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas