Zbojkotują Zenka Martyniuka? "Jak do tego doszło"

Zenek Martyniuk to niekwestionowany król disco polo. Rocznie gra setki koncertów w najróżniejszych zakątkach Polski. Jeden z ogłoszonych występów wzbudził kontrowersje lokalnego środowiska. Chodzi o wydarzenie, które ma odbyć się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Głos zabierają muzycy, którzy uważają, że lokalizacja nie pasuje do twórczości prezentowanej przez Martyniuka.

Zenek Martyniuk ma wystąpić w auli uniwersytetu
Zenek Martyniuk ma wystąpić w auli uniwersytetuArtur ZawadzkiReporter

Na początku 2023 roku Zenek Martyniuk ma wystąpić w Poznaniu. To jeden z wielu koncertów, które zagra w przyszłym roku. Ten jednak - z powodu lokalizacji - wzbudza kontrowersje środowiska lokalnych muzyków.

Koncert, który ma odbyć się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ich zdaniem nie pasuje do repertuaru, który najczęściej gości w murach auli.

Maryla Rodowicz, Zenek Martyniuk - Przez Twe oczy zielone (Zakopane 2016)

Jak podaje "Wyborcza", poznańscy muzycy zamierzają złożyć u rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej list protestacyjny.  "To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa" - mówi w rozmowie z gazetą jeden z inicjatorów listu. "Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny" - dodaje.

Zenek Martyniuk ma wystąpić w Poznaniu. Lokalni muzycy zbojkotują jego wizytę?

Muzycy nie mogą zrozumieć, jak w miejscu, w którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, może pojawić się artysta wykonujący disco polo. "Zupełnie nie rozumiem, jak doszło do tego, że władze uczelni zgodziły się na taki koncert w swoich murach. Tu gramy muzykę klasyczną" - cytuje innego muzyka gazeta.

"Twoja twarz brzmi znajomo. Musisz to zobaczyć!" - ZenekPOLSAT GO

Dla niezadowolonych muzyków raczej nie ma dobrych wieści. Jak podaje "Wyborcza", rzeczniczka uczelni sądzi, że koncert będzie wydarzeniem jak każde inne. "O gustach się nie dyskutuje. Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej" - odpowiedziała czasopismu Małgorzata Rybczyńska. Dodała także, że w auli występowali dotąd przedstawiciele najróżniejszych gatunków muzycznych.

Czytaj też:

Zenek Martyniuk jeszcze nigdy nie pojawił się w serialu.
Serial cieszy się dużą popularnością i przez trzy lata otrzymywał Telekamerę Teletygodnia, którą przyznają widzowie.
W serialu występowali także m.in. Michał Wiśniewski, Katarzyna Pakosińska czy Krzysztof Hanke.
Zenek Martyniuk i Zbigniew Buczkowski, czyli jedna z głównych postaci serialu.
+4
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas