Reklama

ZAiKS ma problemy z przejrzystością?

ZAiKS w niejasny sposób gromadzi pieniądze artystów - wynika z raportu Centrum Cyfrowego "Projekt: Polska", a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

Prezes ZAiKS Janusz Folger

Przebadano funkcjonowanie 14 organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Reklama

Zdaniem autorów raportu nie da się ustalić kwot, które stowarzyszenia wypłacają twórcom w danym roku, a sprawozdania finansowe są nieprzejrzyste.

Centrum krytycznie ocenia gromadzenie kapitału przez stowarzyszenia. Łącznie 14 organizacji ma na swoich kontach i w postaci różnego rodzaju inwestycji ponad 1,6 mld zł. Aż miliard złotych przypada na ZAiKS. Duża część tych środków to tantiemy pobrane, ale niewypłacone twórcom.

Przypomnijmy, iż nieprzejrzystość finansowa ZAiKS-u jest jednym z powodów, przez które organizacja jest permanentnie krytykowana. W sieci przeciwko działalności stowarzyszeniu protestują m.in. osoby związane z akcją "Nie płacę za pałace".

Brak transparentności organizacji wypomina się również w kontekście rozszerzenia opłaty reprograficznej. Wiele osób jest zaniepokojonych faktem, iż nowa pula pieniędzy rozpłynie się w ZAiKS-ie bez jakiekolwiek kontroli.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ZAiKS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje