Reklama

Týr i bitewne oblicze ballady (nowa płyta "Battle Ballads")

W kwietniu swą premierę mieć będzie “Battle Ballads", dziewiąty longplay Týr. Co już wiemy o nowej płycie metalowych wikingów z Wysp Owczych?

W kwietniu swą premierę mieć będzie “Battle Ballads", dziewiąty longplay Týr. Co już wiemy o nowej płycie metalowych wikingów z Wysp Owczych?
Heri Joensen (Týr) w akcji /Gary Wolstenholme/Redferns /Getty Images

Materiał przygotowany na "Battle Ballads" wzbogacono orkiestralnymi samplami (skrzypiec, altówek, wiolonczel, instrumentów dętych drewnianych i waltorni), dopasowaniem których zajął się zaprzyjaźniony z zespołem, mieszkający w Anglii Lars Winther. Ostateczny kształt brzmieniu całości nadał uznany duński producent Jacob Hansen. Okładkę zaprojektował - od lat współpracujący z Týr - węgierski artysta Gyula Havancsak.

Wbrew tytułowi, utwory zawarte na "Battle Ballads" nie mają nic wspólnego z ckliwymi balladami z lat 80. XX wieku.

Reklama

"Ballada ma dwa znaczenia. Wielu ludzi utożsamia ballady z hair metalem, my z kolei postrzegamy je w kontekście średniowiecznym. Poza paroma lżejszymi partiami, które znalazły się na tym albumie, mamy tu do czynienia przede wszystkim z heavy metalem o pewnych folkowych i klasycznych wpływach. Nie wiem, jak dokładnie ktoś mógłby to nazwać - power metal, viking metal, folk metal. Wszystkie te style pasują do tego, co robimy, tyle że wydają się potężniejsze niczym rozległe krajobrazy" - tłumacz Heri Joensen, grający na gitarze wokalista Týr.

Týr na wojennej ścieżce. Co już wiemy o nowej płycie?

Na pierwszy singel promujący następcę albumu "Hel" (2019 r.) wybrano utwór "Axes".

"'Axes' rozpoczynają dźwięki bitewnego rogu, za którymi podąża żwawy melodyjny i symfoniczny riff wprowadzający do głównego motywu utworu. Towarzyszy temu tekst jak z 'Gry o tron' o chwale i chwalebnej walce wręcz na polu bitwy z czasów wikingów, opowiedziany z perspektywy pierwszej osoby. Zwrotka jest wolna i ciężka z mocnym, acz dramatycznym i melodyjnym wokalem. W rozpędzonym refrenie znajdziemy chóralny śpiew lawirujący pomiędzy złożonym i brutalnie prostym frazowaniem. To krótka i ofensywna metalowa pieśń oparta na pojedynczym pomyśle melodycznym" - precyzuje Joensen, główny twórca muzyki w szeregach farerskiej formacji.

Nowe dokonanie podopiecznych Metal Blade Records trafi do sprzedaży 12 kwietnia (CD, na winylu, cyfrowo).

Nakręcony do singla "Axes", pełen bitewnego zgiełku teledysk możecie zobaczyć poniżej:

Týr - szczegóły albumu "Battle Ballads" (tracklista):

1. "Hammered"
2. "Unwandered Ways"
3. "Dragons Never Die"
4. "Row"
5. "Torkils Døtur"
6. "Vælkomnir Føroyingar"
7. "Hangman"
8. "Axes"
9. "Battle Ballad"
10. "Causa Latronum Normannorum".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tyr | nowa płyta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama