Reklama

Reklama

TVP nagle zmienia ramówkę. Dlaczego zniknął "Zenek"?

Fabularyzowana biografia o "królu disco polo", czyli film "Zenek" nagle zniknął z programu TVP. W jego miejsce w ramówce pojawił się dokument "Holding", który ma opowiedzieć o kulisach powstania TVN. To odpowiedź stacji na ogólnopolskie protesty po uchwaleniu tzw. "lex TVN".

Fabularyzowana biografia o "królu disco polo", czyli film "Zenek" nagle zniknął z programu TVP. W jego miejsce w ramówce pojawił się dokument "Holding", który ma opowiedzieć o kulisach powstania TVN. To odpowiedź stacji na ogólnopolskie protesty po uchwaleniu tzw. "lex TVN".
Zenek Martyniuk stoi na czele grupy Akcent /Artur Zawadzki /Reporter

Przypomnijmy, że w piątek przyjęto ustawę "lex TVN". Jeśli zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, amerykański koncern Discovery będzie musiał sprzedać swoje udziały w telewizji TVN.

W niedzielę po "Wiadomościach" TVP miał zostać wyemitowany film "Zenek" - fabularyzowana biografia Zenka Martyniuka, stojącego na czele grupy Akcent.

W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Krzysztof Czeczot (dorosły Zenek), Jakub Zając (młody Zenek), Klara Bielawka (żona wokalisty Danuta Martyniuk) czy Limahl.

Reklama

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak, za scenariusz odpowiada Marta Hryniak, a za zdjęcia - Bartosz Bieniek. Oprawą muzyczną zajął się Daniel Bloom (sprawdź!), znany m.in. z nagradzanej ścieżki dźwiękowej do filmu "Tulipany".

"'Zenek', film oparty na biografii Zenona Martyniuka, to historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie o tym, by śpiewać i bawić tłumy" - czytamy w oficjalnym opisie filmu. "Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces, udowadniając wszystkim, że 'Król disco polo jest tylko jeden!'".

"Chciałbym, by film był swoistą, sentymentalną podróżą do czasów świetności Limahla czy Modern Talking. Ważne, żeby ludzie dobrze się w kinie bawili, bo taka jest idea disco polo. Ale nie w sposób prześmiewczy i deprecjonujący" - mówił reżyser Jan Hryniak, dodając, że film nie jest pozycją stricte biograficzną.

Prace na planie filmu trwały dwa miesiące. Zdjęcia realizowane były głównie na Podlasiu: w Bielsku Podlaskim oraz w rodzinnej miejscowości Martyniuka - Gredele. Początkowo film miał się nazywać "Życie to są chwile", czyli tak jak jedna z piosenek (posłuchaj!) Zenona Martyniuka.

"To jest wielkie święto, Telewizja Polska podjęła się odważnego projektu opowiedzenia o fenomenie muzyki disco polo. Do tej pory wstydzono się jej, przemilczano, stygmatyzowano. TVP uznała, że nie ma się czego wstydzić" - komentował Jacek Kurski, prezes TVP podczas pokazu prasowego filmu "Zenek", którego Telewizja Polska jest producentem.

Kinowa premiera "Zenka" odbyła się 14 lutego 2020 roku. Film trafił do dystrybucji w roku 50. urodzin Zenona Martyniuka oraz w 30-lecie jego kariery solowej.

W ostatniej chwili w ramówce TVP zamiast "Zenka" zapowiedziano dokument "Holding" autorstwa Marcina Tulickiego.

"TVN i 'uczciwa praca wobec widzów'. Kilkanaście przykładów na to jak są oszukiwani od lat" - tak materiał zapowiedziała TVP na Twitterze.

"Pracowałem z Marcinem Tulickim przy tym filmie i mogę powiedzieć tyle: 'Holding' to nie jest żadne bla bla bla i odgrzewane kotlety, ale mocne dokumenty, nowe informacje i tropy oraz próby uciszenia rozmówców. Będzie wycie..." - napisał Samuel Pereira, szef portalu tvp.info.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL