Tak będą wyglądać święta Wielkanocne Jerzego Połomskiego

Skolimów kojarzy się od lat z emerytowanymi artystami - to tam zasłużeni dla polskiej kultury mogą spędzić jesień swojego życia. Wśród mieszkańców domu jest m.in. Jerzy Połomski. Teraz prezes Związku Artystów Scen Polskich opowiedział Faktowi, jak artyści spędzą Wielkanoc.

Jerzy Połomski mieszka obecnie w  Domu Artystów Weteranów
Jerzy Połomski mieszka obecnie w Domu Artystów WeteranówBeata ZawrzelReporter

Lokatorami Domu Artystów Weteranów, który istnieje od 1928 roku są nie tylko aktorzy - to ludzie kultury, m.in. śpiewacy, śpiewaczki, malarki, scenografowie, czy nawet lalkarze. Każdy z nich może czuć się w Skolimowie jak we własnym domu.

W rozmowie z Faktem Krzysztof Szuster, prezes ZASP opowiedział, jak będą wyglądać tegoroczne święta - które będą inne, także z powodu COVID-19.

"Niestety, ponieważ kilku naszych pensjonariuszy ma COVID, znów nie będzie z nami aktorów, którzy od lat są przyjaciółmi Skolimowa i zawsze tu przyjeżdżali. Cudownych występów więc nie będzie, ale na naszym świątecznym śniadaniu przy stole usiądą z nami goście z Ukrainy, którym udostępniliśmy swoje pokoje. Początkowo było ich 28, teraz jest 9 osób" - opowiada Krzysztof Szuster.

Wszystkim - mieszkańcom, a także zarządcom domu zależy na tym, by stali pensjonariusze wraz z uchodźcami przeżyli dobre, piękne święta.

Irena Santor: Żal mi, że Jerzy Połomski już nie śpiewa. Ja też za dużo pracowałam i byłam zmęczona, dlatego pożegnałam się z estradąNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Wielkanoc w Skolimowie. Tak Jerzy Połomski spędzi święta

"W niedzielę na śniadaniu ich ugościmy. A ponieważ chcemy, by poczuli się jak u siebie, tydzień później, gdy wypada ich święto, też zasiądziemy razem do stołu. Chcemy im dostarczyć produkty, aby mogli przygotować potrawy typowe dla ukraińskich świąt. Będziemy się też dzielić opowieściami o naszych świątecznych tradycjach" - zapowiada prezes ZASP.

Dom Artystów Weteranów nie jest zwykłym pensjonatem - ludzie, którzy przez całe życie obcowali ze sztuką i tworzyli ją, mogą tam poczuć się bardzo komfortowo. Lokatorami są inni artyści, więc mogą znaleźć wspólne tematy do rozmów i działań. Mieć także kontakt ze sztuką.

Aktualnie w DAW zamieszkuje kilka wielkich, polskich gwiazd. "Między innymi jest z nami aktorka Halina Kowalska, którą widzowie z pewnością znają z filmów Barei, jest też wybitny śpiewak Operetki Narodowej Zdzisław Zaczyk, jest też śpiewaczka Alina Kaniewska-Krasucka" - opowiada Krzysztof Szuster.

Majka Jeżowska o świętach wielkanocnychNewseria Lifestyle/informacja prasowa

"Przenika się u nas świat wszystkich Muz, więc choć czasy są trudne, postaramy się by duch sztuki, który tu zawsze był nie opuścił nas i w te święta" - zapewnia prezes ZASP.

Niedawno na oficjalnym kanale Związku Artystów Scen Polskich pojawił się filmik, w którym gwiazdy estrady apelują o przekazywanie 1% podatku na rzecz Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.

"Daj jeden procent podatku na Dom Artysty Seniora. Daj, bo bez twego dodatku z drożyzną się nie upora" - śpiewa Hanna Śleszyńska.

W materiale wideo pojawiają się m.in. aktorzy Daniel Olbrychski, Marian Opania i Emilia Krakowska.

Jednym z bohaterów materiału jest przebywający w Domu Artystów w Skolimowie Jerzy Połomski, którego nikt nie widział publicznie od ponad roku. 88-letni piosenkarz nie wypowiada jednak żadnego słowa. Wiadomo, że gwiazdor od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi (zaniki pamięci, problemy ze słuchem).

To właśnie z tego powodu zakończył działalność sceniczną, a także przeniósł się ze swojego mieszkania do Skolimowa, gdzie ma zapewnioną całodobową opiekę.

Przypomnijmy, że Jerzy Połomski wylansował takie przeboje jak: "Bo z dziewczynami" (posłuchaj!), "Cała sala śpiewa z nami" (sprawdź!), "Jak to dziewczyna" oraz "Nie zapomnisz nigdy" (posłuchaj!).

W 2006 r., wraz z zespołem Big Cyc, nagrał nową wersję przeboju "Bo z dziewczynami". W 2007 roku, po 20-letniej przerwie, nagrał premierową piosenkę "Czas nas zmienia" z muzyką Marcina Nierubca i słowami Jacka Cygana.

W kwietniu 2009 roku został nagrodzony Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

80 lat Jerzego Połomskiego

"Jego głos ciągle brzmi młodzieńczo. Wszyscy, nie tylko ci starsi, znają teksty przebojów Jerzego. Piszę tak familiarnie, bo szczycę się tym, że jesteśmy na ty. Być na ty z królem polskiej piosenki to jest coś. Chociaż ... Jerzy nie lubi tych określeń. Mówi o sobie 'cichy chłopak z Radomia' i jest do bólu samokrytyczny" - tak o piosenkarzu pisała na łamach "Tele Tygodnia" Maria Szabłowska.
Artysta został oznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).AKPA
W 2006 roku, razem z zespołem Big Cyc nagrał nową wersję hitu sprzed lat - "Bo z dziewczynami", a w rok później nagrał po raz pierwszy od dwudziestu lat nową piosenkę "Czas nas zmienia" z muzyką Marcina Nierubca i słowami Jacka Cygana (teledysk do utworu powstał w 2009 roku).
Jerzy Połomski koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, NRD, Bułgarii, Rumunii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Francji i na Kubie oraz wielokrotnie w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Dwukrotnie (w 1967 i 1969) uzyskał tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej w plebiscycie radia w Chicago.
Artysta w ciągu ponad 50-letniej kariery zdobył niezliczone nagrody, w tym na festiwalach w Sopocie i w Opolu. W 2009 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.AKPA
Jak możemy przeczytać na stronie Wikipedii, "styl muzyczny Jerzego Połomskiego charakteryzuje się klasyczną emisją głosu, formą utworów, w których szczególne znaczenie ma linia melodyczna".AKPA
To oczywiście tylko fragment wspaniałej dyskografii Jerzego Połomskiego, który w repertuarze ma również takie klasyki, jak "Nie zapomnisz nigdy", "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Moja miła, moja cicha", "Błękitna chusteczka", "Wszystko dla Pań" czy "Ta ostatnia niedziela".
Szczyt popularności Jerzego Połomskiego przypadł na lata 60. i 70. Wtedy to piosenkarz wylansował takie przeboje, jak "Cała sala śpiewa", "Woziwoda", "Komu piosenkę?", "Daj", "Bo z dziewczynami".AKPA
Również w 1957 roku dokonał pierwszych nagrań radiowych. Już rok później zajął II miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza.AKPA
Słynny polski piosenkarz przyszedł na świat 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. To właśnie tam ukończył technikum w Zespole Szkół Budowlanych. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie całkowicie zmienił "branżę" i ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 1957 roku debiutował na deskach Teatru Buffo, a później związany był z Teatrem Syrena.
Fakt
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas