Strefa Dread zniknęła z Polskiego Radia. Jest apel do ministerstwa kultury

Michał Boroń

Oprac.: Michał Boroń

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
533
Udostępnij

List otwarty do ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystosowali bracia Włodzimierz i Jerzy Kleszcz, jedni z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów roots reggae. To efekt usunięcia po 17 latach z Polskiego Radia audycji "Strefa Dread", którą prowadził Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

Mirosław "Maken" Dzięciołowski prowadził Strefę Dread
Mirosław "Maken" Dzięciołowski prowadził Strefę DreadAdam BurakowskiReporter

Usunięcie z Polskiego Radia Czwórka audycji "Strefa Dread" wywołało spore emocje wśród fanów reggae - był to jedyny autorski program poświęcony w całości muzyce reggae w Polskim Radiu. Prowadzący Mirosław "Maken" Dzięciołowski rozpoczął poszukiwania nowego miejsca dla swojej audycji.

Rozczarowanie decyzją w otwartym liście do Hanny Wróblewskiej, ministry kultury i dziedzictwa narodowego, wyrazili bracia Włodzimierz i Jerzy Kleszcz, jedni z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów brzmień reggae. Poparcie dla inicjatywy wyrazili m.in. specjalizujący się w dubie słynny brytyjski producent Adrian Sherwood oraz Krzysztof Trebunia-Tutka, lider grupy Trebunie-Tutki, która ma w dorobku przełomową płytę "Higher Heights" (1992) z legendą reggae - Twinkle Brothers.

Koniec "Strefy Dread". List otwarty do ministerstwa kultury

"29 listopada 2018 roku UNESCO ogłosiło muzykę reggae jako wielkie dobro ludzkości, a sam gatunek muzyki trafił na listę niematerialnych światowych dóbr kultury. Doceniono tę formę sztuki, która tworzy międzynarodowe pomosty kulturowe propagując idee pokoju i miłości do swoich bliźnich. Obowiązkiem i dotychczasową praktyką Polskiego Radia było zawsze wychodzenie poza świat mainstreamu i otwartość na liczne, często również niszowe gatunki sztuki. Szlachetna misja powinna być głównym wyzwaniem dla osób zarządzających czasem antenowym publicznego nadawcy. Spotykamy się z sytuacją, w której po raz pierwszy od lat 70. XX wieku zabraknie czasu i miejsca na dwugodzinny program poświęcony ambitnej muzyce reggae w Polskim Radio" - czytamy w otwartym liście.

"Twórca programu to doświadczony i ceniony w branży muzycznej dziennikarz. Jego wkład w popularyzację gatunku muzycznego w Polsce doceniło już MKiDN przyznając Mirosławowi 'Makenowi' Dzięciołowskiemu, (wraz z Piotrem Kolajem i ówczesnym burmistrzem Ostródy, Olgierdem Dąbrowskim) szczególne odznaczenie - Złotą Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Tym trudniej dziś zaakceptować nam decyzje kierownictwa radiowej 'Czwórki', które lekceważąco i bez głębszej analizy usunęło jedyny program poświęcony muzyce reggae z anteny usuwając z niej docenionego przez kierowany przez Panią Minister resort dziennikarza" - dodają Włodzimierz i Jerzy Kleszcz.

Podkreślają, że to właśnie w "Strefie Dread" można było posłuchać ekskluzywnych wywiadów ze światowymi gwiazdami, takimi jak m.in. Shaggy, Sting, Stephen i Damian Marley czy Gentleman.

" (...) Reggae łączy ludzi i burzy podziały. Wartości, do których się odwołuje są ponadczasowe i bezsprzecznie zbieżne z misją, o której tak głośno mówi się w ostatnich miesiącach w publicznej debacie nad kształtem mediów publicznych" - kończą Włodzimierz i Jerzy Kleszcz.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kamil Bednarek zdradza plany na najbliższe miesiące. Wiadomo, co szykuje!
      Kamil Bednarek zdradza plany na najbliższe miesiące. Wiadomo, co szykuje!Daniel KiełbasaINTERIA.PL
      Przejdź na