Reklama

Reklama

Soundtrack z "Titanica" w liczbach

20 lat temu świat poznał historię Rose i Jacka. Z okazji urodzin filmu "Titanic" prezentujemy fakty na temat soundtracku z kultowej produkcji zebrane przez zespół ShopAlike.

Jack (Leonardo DiCaprio) i Rose (Kate Winslet) w kultowej scenie z "Titanica"

"On (James - przyp. red.) był indywidualistą, dlatego nie sądzę, żeby myślał, że było to jego największe dzieło" - mówiła w jednym z wywiadów Sarah Horner, wdowa po legendarnym kompozytorze Jamesie Hornerze (1953-2015), który zdobył dwa Oscary za soundtrack do filmu "Titanic". O ogromnym sukcesie albumu świadczą związane z nim liczby.

Według Ultimate Classic FM Chart ścieżka dźwiękowa z "Titanica" była najlepiej sprzedającym się albumem z muzyką klasyczną ostatnich 25 lat. Wyprzedano go w ilości 30 milionów egzemplarzy, a w 20 krajach trafił na pierwsze miejsce list przebojów.

Reklama

La-La Land Records, Paramount Pictures i Sony Music uhonorowali 20. urodziny "Titanica" również w muzycznym tonie, publikując 24 listopada 2017 roku specjalną edycję ścieżki dźwiękowej pt. "James Horner ‎- Titanic: Music From The Motion Picture". Jest to unikatowy zestaw czterech płyt CD wydanych w nakładzie pięciu tys. egzemplarzy. Utwory znajdujące się w tej wersji zachowały brzmienie jazzowe, klasyczne i stage & screen. Zaskakujące jest jednak to, że hit Celine Dion "My Heart Will Go On" nie został na niej uwzględniony.

1. miejsce na Billboard Hot 100

"My Heart Will Go On", przebój Celine Dion utrzymał się na pierwszym miejscu listy przebojów Billboard Hot 100 przez dwa tygodnie.

2 Oscary

Kompozytor ścieżki dźwiękowej do filmu "Titanic", James Horner, zdobył dwa Oscary za najlepszą muzykę w 1998 roku.

3 Grammy

"My Heart Will Go On" przebój promujący "Titanica", w 1999 roku nagrodzony został trzema statuetkami Grammy. Dwie trafiły w ręce Celine Dion (nagranie roku oraz najlepszy żeński występ pop) natomiast w kategorii piosenka roku nagrodę za utwór odebrali James Horner i Will Jenkins.

11 milionów

Album zalicza się do siedmiu soundtracków, które zyskały status diamentowych przyznawanych przez Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (RIAA). W samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się 11 milionów egzemplarzy płyty.

16 tygodni

Ścieżka dźwiękowa "Titanica" utrzymała się przez 16 tygodni na pierwszym miejscu listy Billboard w 1998 roku.

20 krajów

Album "Titanic: Music From the Motion Picture" był wielkim sukcesem w 20 krajach, gdzie trafił na pierwsze miejsce list przebojów.

25 lat

Według Ultimate Classic FM Chart soundtrack do filmu "Titanic" był najlepiej sprzedającym się albumem z muzyką klasyczną z ostatnich 25 lat.

30 milionów

Album stał się najlepiej sprzedającym się soundtrackiem z udziałem orkiestry. Na świecie zostało sprzedanych ponad 30 milionów egzemplarzy.

180 gramów

Winyl ze ścieżką dźwiękową do "Titanica" waży 180 g, podczas gdy waga zwyczajnej płyty winylowej to 100 lub 120 g.

800 tys. dolarów

Tyle wyniosła pensja Jamesa Hornera za stworzenie soundtracku do "Titanica". Dodatkowo kompozytor dostawał 1,2 dolara za każdy sprzedany egzemplarz płyty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Titanic | James Horner | Celine Dion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje