Reklama

Reklama

Śledztwo ws. gróźb wobec Viki Gabor. Jest decyzja sądu

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza zdecydował się przekazać sprawę hejterskich wpisów wobec Viki Gabor do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza zdecydował się przekazać sprawę hejterskich wpisów wobec Viki Gabor do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.
Viki Gabor była obrażana w internecie /AKPA

Viki Gabor szerszej publiczności dała się poznać w drugiej edycji "The Voice Kids", gdzie pod opieką Barona Tomsona doszła do finału. W ostatnim odcinku na żywo wykonała swój singel "Time" (sprawdź!), który szybko stał się przebojem.

W listopadzie 2019 roku Viki Gabor z piosenką "Superhero" (posłuchaj!) reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji Junior, który ostatecznie wygrała. Nie wszystkim jednak się to spodobało, a w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy obrażających młodą wokalistkę ze względu na jej pochodzenie.

Reklama

Gabor urodziła się w Niemczech, wychowywała się w Wielkiej Brytanii, a później wraz z rodziną przeprowadziła się do krakowskiej Nowej Huty. Jak mówi sama Viki, talent odziedziczyła po rodzicach, którzy są pochodzenia romskiego.

Na dziesiątki rasistowskich komentarzy (opublikowanych w serwisach dorzeczy.pl i dziennikpolski24.pl) zareagowały organizacje: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i KsenofobicznychStowarzyszenie Romów w Polsce, które złożyły zawiadomienie do prokuratury.

W lutym tego roku Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza wszczęła postępowanie przygotowawcze. Na przełomie marca i kwietnia odmówiła jednak śledztwa (tak samo jak Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz). Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" analiza zamieszczonych komentarzy nie pozwoliła dojść do wniosku, że zostało popełnione przestępstwo o którym mówi art. 257 KK.

Na odmowę wszczęcia śledztwa zażalenie złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza postanowił stwierdzić "swoją niewłaściwość miejscową" i przekazać sprawę do rozpoznania przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.

Powodem są kwestie proceduralne - czyli brak możliwości ustalenia sądu właściwego (miejsce popełnienia domniemanego przestępstwa, miejsce ujawnienia przestępstwa, miejsce ujęcia oskarżonego, miejsce zamieszkania oskarżonego).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy