Reklama

Robert Cichy gra polskie lata 70. Hołd dla zapomnianych gwiazd

Potrójny laureat Fryderyka Roberty Cichy prezentuje projekt "Robert Cichy gra polskie lata 70.". Na tym wydawnictwie gitarzysta i wokalista sięgnął po utwory z dorobku nieco już zapomnianych wykonawców z tamtej dekady.

Potrójny laureat Fryderyka Roberty Cichy prezentuje projekt "Robert Cichy gra polskie lata 70.". Na tym wydawnictwie gitarzysta i wokalista sięgnął po utwory z dorobku nieco już zapomnianych wykonawców z tamtej dekady.
Robert Cichy przypomina polskich wykonawców z lat 70. /Zosia Zija i Jacek Pióro /materiały prasowe

Robert Cichy to gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, który w 2019 r. zdobył dwie statuetki Fryderyka za swój pierwszy solowy album "Smack" w kategoriach: płyta roku country/blues oraz produkcja muzyczna country/blues. Kapituła nagrody doceniła eksperymentalne podejście Cichego do brzmienia gitary i wniesienie nowoczesności do bluesa i country.

W 2019 roku Cichy został również laureatem konkursu radiowej Trójki i Męskiego Grania - zdobył blisko 10 tys. głosów publiczności, co zapewniło mu dołączenie do line-up'u koncertowego na trasie MG, a także teledysk od Papaya Young Directors.

Reklama

Przed rozpoczęciem działalności solowej, Robert Cichy zagrał na płytach ponad 80 polskich artystów, z czego część pokryła się platyną lub złotem. Stał na czele zespołów Chilli oraz June. Współpracował z Anią Dąbrowską, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem czy Anią Rusowicz. Komponował dla Piotra Zioły, nagrywał dla Julii Pietruchy.

W nagraniach drugiego albumu "Dirty Sun" (2021) gościnnie wsparli go m.in. Rahim, Mrozu, Sosnowski i Kasai. Pod koniec 2022 r. Cichy wypuścił eksperymentalne wydawnictwo "3 & remixed". Jest to płyta będąca głównie remiksami wybranych utworów z dwóch autorskich płyt; zawiera także trzy nowe utwory.

Sprawdź tekst piosenki "Lunapark" w serwisie Tekściory.pl!

"Robert Cichy gra polskie lata 70."

Teraz muzyk prezentuje nowy projekt, który jest jego ukłonem w stronę mniej znanego polskiego dziedzictwa muzycznego czyli zespołów tworzących w latach 70. szeroko pojętą muzykę alternatywną. Wszystkie utwory Cichy nagrał i zarejestrował od podstaw w studiu, zaśpiewał oraz wyprodukował.

Projekt opatrzony jest sesją zdjęciową autorstwa Zosi Ziji i Jacka Pióro, która powstała na terenie trzech budynków położonych przy ul. Długiej w Warszawie: na terenie czterokondygnacyjnego gmachu biurowego z lat 50. XX wieku (zabytek), 10-kondygnacyjnego modernistycznego biurowca z lat 60. XX wieku oraz na terenie zabudowań gospodarczych z lat 70.

"Jako muzyk chciałbym oddać hołd zespołom, które ukształtowały niejednego współczesnego artystę, a nie miały wcześniej możliwości rozwinąć swojej kariery tak, aby w sposób znaczny zapisać się na muzycznych kartach polskiej historii" - tłumaczy Robert Cichy.

Szczegóły płyty "Robert Cichy gra polskie lata 70." (tracklista, w nawiasie oryginalny wykonawca):

1. "Kwiaty niczyje" (Kram)
2. "W trąby dąć" (74 grupa biednych)
3. "Nie sadźcie rajskich jabłoni" (Klan)
4. "Ciężką drogą" (Stress)
5. "Asfaltowe łąki" (ABC)
6. "W kraju milczenia" (Koman Band)
7. "Świat jaki jest" (Test)
8. "Twoja laleczka" (Arianie)
9. "Bobas" (Romuald i Roman)
10. "Człowiek od lat" (En Face i Jerzy Grunwald)
11. "Kto ma dziś czas" (Nurt)
12. "Bieg ku promieniom słońca" (Apokalipsa).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robert Cichy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy