Opole: Na początek "Debiuty"
43. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu zainaugurowany zostanie w czwartek, 1 czerwca, tradycyjnym konkursem "Debiuty". Nowi, zazwyczaj mało znani szerszej publiczności wykonawcy (a są wśród nich m.in. Superpuder i Revolucja), tradycyjnie rywalizują o nagrodę im. Anny Jantar. Koncert, w którym uczestnicy zaprezentują własne utwory, odbędzie na Placu Kopernika w Opolu, ale nie będzie on transmitowany na żywo przez TVP. Relację naszych specjalnych wysłanników do Opola znajdziecie natomiast na stronach INTERIA.PL
Wykonawców, którzy wystąpią w "Debiutach" wyłoniła specjalna komisja. Pierwszym uczestnikiem został wczesniej Jarecki - wykonawca z Opolszczyzny wybrany w castingu, jaki zorganizowano w kwietniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Opolu.
Komisja konkursowa wybrała 8 artystów ze 138 nadesłanych na konkurs do TVP (głównego organizatora festiwalu). Ostatnim, dziesiątym, debiutantem jest zwycięzca finału telewizyjnej "Szansy na
sukces". Oprócz nagrody im. Anny Jantar, jury przyzna także dwa wyróżnienia.
Przypomnijmy, że wśród dotychczasowych laureatów opolskich "Debiutów" są zarówno artyści, którym nie udało się zrobić kariery, jak i gwiazdy polskiej sceny muzycznej - w tym Edyta Górniak, Justyna Steczkowska i Katarzyna Skrzynecka.
Laureat i zdobywcy wyróżnień, wystąpią na scenie opolskiego amfiteatru w piątek, 2 czerwca, wieczorem, podczas koncertu "Superjedynek", którego współorganizatorem jest INTERIA.PL.
A w tegorocznych "Debiutach" udział wezmą:
Urban Noiz
Zespół określa swój styl jako połączenie soulu, r'n'b i popu. Członkowie Urban Noize współpracują ze sobą od trzech lat. Z nową wokalistką Agatą Załuską od roku. Agata gra ponadto w musicalu Romana Polańskiego "Taniec wampirów", wystawianego w teatrze "Roma". Muzycy z zespołu Urban Noiz są zawodowymi artystami, pracującymi jako sidemani z gwiazdami polskiej sceny rockowej, a tworząc tę grupę chcieli zrealizować własne pomysły. Obecnie pracują nad debiutancką płytą.
Revolucja
Istnieją cztery lata, są nikomu nieznani poza jednym wyjątkiem - wokalista Jacek Dewódzki "odcierpiał", jak sam mówi, "8 wcześniejszych lat", zastępując w zespole Dżem zmarłego Ryszarda Riedla. Z wykształcenia są pedagogami, a ich największą pasją jest granie. Dali ponad 250 koncertów, wywodzą się z krakowskiego undergroundu, wykonują też bardzo chętnie standardy bluesowe i rockowe. Na stropnach INTERIA.PL możecie obejrzeć klip Revolucji do piosenki
"Młodość"
Hype
Zespół Hype istnieje pięć lat, jest laureatem Festiwalu Rockowego w Węgorzewie w roku 2004, a tworzą go studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Muzycy Hype nie ukrywają, że inspiracją są dla nich tacy wykonawcy jak U2, Oasis, Coldplay czy Radiohead. W Polsce ich idolami są członkowie zespołu Myslovitz.
Superpuder
Grają razem od roku. Miejscem stałego pobytu Superpudru jest Łódź a mottem działania artystycznego parafraza powiedzenia polskich big-beatowców z lat 60.: "trudna młodzież śpiewa łatwe piosenki". Grają gitarowy pop, traktując muzykę jako zabawę. O zespole usłyszała cała Polska po tym, jak nagrali przebój
"Rasiak Song"
Fancy Group
Zespół powstał w Poznaniu w 2003 roku. Stylistycznie muzyka grupy jest połączeniem funky, soulu i jazzu. Jako podstawę tej fuzji można przyjąć brzmienie trzech, traktowanych równorzędnie wokalistek. Każda o innej barwie głosu i różnym temperamencie. Członkowie zespołu odnoszą się z ogromnym szacunkiem do takich postaci jak Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, Kayah i Wojtek Pilichowski.
Andrzej Bachleda
Jak rzadko który artysta kojarzony jest z tradycjami rodzinnymi, choć niekoniecznie w odniesieniu tylko do muzyki. Urodził się 31 lat temu w Zakopanem, ale od najmłodszych lat mieszka we Francji. Jest synem słynnego polskiego alpejczyka Andrzeja Bachledy. Właśnie ojciec zaszczepił w Andrzeju dwie pasje - do nart i do muzyki. To drugie nie było zbyt trudne, zważywszy na uzdolnienia oraz inklinacje muzyczne górali. Andrzej Bachleda Jr gra na gitarze, sam komponuje i pisze teksty, uczył się w szkole muzycznej w Denver (USA), zaś jego kompozycje to "paleta międzynawowych dźwięków" - francuskich, hiszpańskich, tatrzańskich.
Anna Szarmach
Urodziła się w Starogardzie Gdańskim, gdzie ukończyła Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu i saksofonu. Jeszcze w liceum założyła swój pierwszy zespół o nazwie "Wbrew logice", w którym prezentowała własne kompozycje. Po szkole średniej trafiła do sekcji wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, który ukończyła z wyróżnieniem. Od jakiegoś czasu występuje z zespołem Sharmi, z którym zakwalifikowała się do opolskich "Debiutów".
Que Passa
Zespół powstał w roku 1997 w Krakowie. Swój styl określają krótko: flamenco fusion. Mieszanka stylistyczna jest bardzo bogata - dołączyć można jeszcze: rock, folk i jazz. W składzie zespołu następowały co pewien czas zmiany personalne - obecny ukształtował się pół roku temu. Na pytanie, z którym polskim artystą chcieliby zagrać, muzycy odpowiadają bez wahania, że z Leszkiem Możdżerem.
Jarecki
Laureat konkursu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Opolu. Niegdyś członek zespołu Kultórwa (nie mylić z Kulturką). Kiedy grupa zaczęła skłaniać się coraz bardziej w stronę instrumentalnych poszukiwań, Jarecki wraz z innym członkiem tego zespołu DJ-em Brk postanowili firmować własne projekty nazwą Jarecki. I tak powstały nowe utwory i nowe brzmienia, oparte o funky, jazz, blues i rap, z wyraźnym akcentem na ten ostatni.
Karolina Szarubka
Laureatka finałowego koncertu "Szansy na sukces", w którym zaśpiewała piosenkę "Drogi kolego" z repertuaru Patrycji Markowskiej. Mieszka w Stargardzie Szczecińskim i pracuje w tamtejszym Urzędzie Miejskim. W najbliższym czasie planuje studia, choć nie wybrała jeszcze konkretnego kierunku. Współpracowała z łódzkim zespołem Grooven, obecnie poszukuje grupy, z którą mogłaby nawiązać współpracę.
Laureata konkursu - zdobywcę Nagrody im. Anny Jantar, zobaczymy w piątek, 2 czerwca, o godz. 22.30, podczas trzeciej części opolskiego koncertu "Superjedynki".