​Nominacje do Paszportów "Polityki" ogłoszone

Ogłoszono tegoroczne nominacje do Paszportów "Polityki". W kategorii muzyka popularna szansę na wyróżnienie otrzymali Taco Hemingway i Rumak, Raphael Rogiński oraz Wacław Zimpel.

Taco Hemingway otrzyma Paszport "Polityki"?
Taco Hemingway otrzyma Paszport "Polityki"?Krzysztof KaniewskiReporter

Paszporty "Polityki" w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji - kultura cyfrowa.

Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.

W kategorii muzyka popularna nominacje otrzymali:

Taco Hemingway i Rumak - raper i autor tekstów oraz jego producent muzyczny, czyli Filip Szcześniak i Maciej Ruszecki. Znają się z czasów liceum. Objawieniem okazują się teksty Szcześniaka. Nie ma w nich kompleksów wobec hip-hopu amerykańskiego, nie ma też sztucznej pozy w rodzaju nieznośnego silenia się na "rap gangsterski".

Raphael Rogiński - jest kluczową postacią sceny nowej muzyki żydowskiej. Do tej tradycji odnosił się wielokrotnie: jako założyciel tria Shofar (z Maciejem Morettim i Mikołajem Trzaską) oraz lider formacji Cukunft i Alte Zachen. Z tegorocznym paszportowym konkurentem Wacławem Zimplem nagrywał współczesne wariacje na temat muzyki Żydów z Jemenu. Nominowany za dwa albumy wydane w ciągu roku w różnej stylistyce. Bluesową płytę "Woman Blue" grupy Shy Albatross oraz album "Zaświeć Niesiącku and other Kurpian Songs" - duetu Żywizna. Rogiński był też nominowany do Paszportów "Polityki" w 2015 r.

Wacław Zimpel - klasycznie wykształcony w Akademii Muzycznej w Poznaniu - klarnecista który mógłby robić za żywą ilustrację tezy o płynności granic w muzyce. Jedną z jego pierwszych płyt był duet z Timem Daisym. Ich album "Four Walls" (2008 r.) został płytą roku w plebiscycie jazzowego serwisu Diapazon. W Polsce znalazł oparcie w składzie klarnetowego kwartetu Ircha, sformowanego przez Mikołaja Trzaskę. W tym roku nominowany za solowy album "Lines". Zimpel był też nominowany do Paszportów "Polityki" w 2014 r.

Poprzednimi laureatami "Paszportów Polityki" w kategorii muzyka popularna są: Kuba Ziołek (2016), Pablopavo (2015), Marcin Masecki (2014), Tres.B (2013), Julia Marcell i Maciej Szajkowski (2012), Macio Moretti (2010), L.U.C. (2009), Maria Peszek (2008), Krzysztof "Grabaż" Grabowski (2007), Fisz i Emade (2006), Skalpel (2005), Leszek Możdżer (2004), Andrzej Smolik (2003), Anna Maria Jopek (2002), Agnieszka Chylińska (2001), Ryszard "Tymon" Tymański (2000), Myslovitz (1999), Kazik (1998), Kayah (1997), Grzegorz Ciechowski (1996), Wojciech Waglewski (1995), Edyta Bartosiewicz (1994) i Katarzyna Nosowska (1993).

Na Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna szanse mają Krzysztof Bączyk, Marzena Diakun i Łukasz Dyczko.

Nowa kategoria - kultura cyfrowa - obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych.

Paszporty "Polityki" co roku udowadniają, że ponad wszelkimi podziałami redakcyjnymi porozumienie w dziedzinie kultury jest możliwe. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali w każdej kategorii artystów, których osiągnięcia uznali za ważne.

Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i będzie transmitowana w telewizji TVN. Relacji z Gali będzie też można posłuchać w radiu TOK FM.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas