Nie żyje Eugeniusz Rudnik. Miał 84 lata
Pionier muzyki elektronicznej w Polsce, legendarny kompozytor Eugeniusz Rudnik zmarł w wieku 84 lat.
Śmierć kompozytora potwierdzili członkowie jego rodziny. Na razie nie ujawniono przyczyny zgonu.
Eugeniusz Rudnik urodził się 28 października 1932 roku w Nadkolu nad Liwcem. W 1967 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Kilka lat wcześniej zaczął pracę w Polskim Radiu.
"Właśnie wypuszczono mnie z więzienia i przyjechałem do Warszawy szukać jakiegoś zajęcia. Traf chciał, że korzystałem z publicznej toalety nieopodal powojennego radiowego gmachu na ulicy Stanisława Noakowskiego 20. W bramie zaczepiłem jakiegoś człowieka, który okazał się tutejszym dozorcą i zapytałem go, czy nie wie o jakiejś robocie, a on wysłał mnie do dyrektora biura administracyjnego. Tak zostałem nadzorcą radiowych hydraulików, stolarzy i malarzy" - mówił w audycji "Niedziela z mistrzem" Rudnik.
W 1958 roku stworzył Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (czwarta tego typu placówka w Europie, wyprzedzili nas Francuzi, Włosi i Niemcy).
W latach 60. i 70. XX wieku rozpoczął współpracę z Norwegiem Arne Nordheimem ("Colorazione", "Solitaire"). Przy nagraniach wspomagał również Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Włodzimierza Kotońskiego i Bogusława Schaeffera.
Eugeniusz Rudnik był jednym z pierwszych realizatorów muzyki elektronicznej w Polsce. Uważa się go za współtwórcę tzw. szkoły elektroakustycznej. Łącznie skomponował 95 utworów, m.in. w studiach elektronicznych w Warszawie, Sztokholmie, Paryżu i Brukseli i Gandawie. Ich prezentacja odbywała się na prestiżowych festiwalach na całym świecie.
Za swoją działalność kompozytor otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Prix Italia za kolażową ilustrację muzyczną do filmu baletowego "Gry" w układzie Conrada Drzewieckiego, I nagrodę za "Mobile" na taśmę (1972), III nagrodę za "Ostinato" na taśmę (1973), II nagrodę za balet radiowy "Homo ludens" (1985), w 1993 - "Euphonie d'Or" ponownie za "Mobile" na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Elektroakustycznej we francuskim Bourges. W 2012 roku na festiwalu Soundedit uhonorowano go statuetką "Człowiek ze Złotym Uchem" za "pionierskie osiągnięcia w dziedzinie produkcji muzycznej".
W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
"Wspominam go jako osobę o ogromnej wyobraźni, nie tylko dźwiękowej. Miał swoisty odruch słowotwórczy i posługiwał się językiem specyficznym. Mówił skrótowo i dowcipnie" - wspominała Rudnika w rozmowie z tvn24.pl Dorota Szwarcman.
W 2014 roku powstał film dokumentalny Zuzanny Solakiewicz "15 stron świata", którego bohaterem był Rudnik. Film otrzymał nagrodę Tygodnia Krytyków na MFF w Locarno w 2015 roku oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***