Reklama

MKiDN: 400 mln zł na walkę ze skutkami pandemii. Powołano Fundusz Wsparcia Kultury

400 mln zł otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Celem powoływanego Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii - przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br. Fundusz Wsparcia Kultury jest kolejnym działaniem pomocowym polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.

Piotr Gliński ogłosił plan dotacji na wsparcie kultury

"Sfera kultury jest jedną z pierwszych, którą dotknęły ograniczenia i najdłużej będzie wracała do stanu sprzed epidemii. Dlatego od razu, już w marcu, wprowadziliśmy szereg konkretnych rozwiązań pomocowych. To oczywiście wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej - m.in. postojowe, zwolnienie z ZUS, mikropożyczka, ale też konkretne programy ministra. W ramach 'Kultury w sieci' przekazaliśmy 80 mln zł na organizację wydarzeń online. Wypłaciliśmy już ponad 6 tys. zapomóg na kwotę 11 mln zł, a dziś ogłaszamy kolejną rządową pomoc - Fundusz Wsparcia Kultury z budżetem 400 mln zł. Pieniądze te pozwolą artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące" - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Reklama

Minister kultury dodaje, że czas epidemii podkreślił ogromną rolę i znaczenie kultury w życiu społecznym. 

"Już od początku epidemii widzieliśmy jak bardzo potrzebujemy kultury - w różnych jej wymiarach. Wspierając twórców dbamy, by mogła się dalej rozwijać" - podkreślił Piotr Gliński.

Pomoc w dziedzinie teatru, muzyki i tańca

O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020:

- samorządowe instytucje kultury w wymiarze do 40% utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019 

- przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy do 50% przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019.

Rozwiązanie zainicjowane przez specjalny zespół ekspercki.

Mechanizm przyznawania środków oparto o raporty finansowe Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące poprzednich lat. Wypłata środków będzie koordynowana przez urzędy wojewódzkie. Wsparciem merytorycznym zajmie się specjalnie powołana Komisja ds. Funduszu Wsparcia Kultury. Fundusz zostanie uruchomiony poprzez nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została opracowana przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Kultury | koronawirus | Piotr Gliński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje