Reklama

Reklama

Max Martin zdradza, jak stworzyć popowy hit

Szwedzki kompozytor i autor tekstów w wywiadzie, którego udzielił z magazynowi "DiWeekend", zdradza, na jakich fundamentach powinien budowany być popowy singel.

Max Martin przyznał, że nie ma złotej reguły na tworzenie hitu, jednak istnieje kilka zasad

Max Martin to pochodzący ze Szwecji producent, kompozytor i autor tekstów. W trakcie swojej kariery pomagał stworzyć największe przeboje takim wykonawcom jak: Britney Spears, Taylor Swift, Katy Perry, Justin Timberlake, Kelly Clarkson i Adele.

Sprawdź tekst utworu "Send My Love" w serwisie Teksciory.pl!

Reklama

W rozmowie z "DiWeekend" Martin przyznał, że nie ma złotej zasady, która czyni utwór popularnym.

"Uważam, że wielkie przeboje każdy musi czuć swoim sercem. Możesz usłyszeć piosenkę, która jest technicznie świetna i wszystko w niej jest dopracowane, ale jeżeli piosenka ma być odczuwana, potrzebujesz czegoś innego. Niezwykle ważne jest, abyś zapamiętał utwór w ciągu kilku pierwszych sekund. Coś wtedy cię przyciąga i masz ochotę przesłuchać ją jeszcze raz. To fundamentalna kwestia" - mówił.

Producent zwrócił również uwagę na fakt, że większą szansę na sukces mają utwory, w których melodia z refrenu jest podobna do tej w trakcie zwrotek. Dodał również, że za każdym razem refren musi być zmieniony, chociaż w najmniejszym stopniu.

Sprawdź tekst utworu "Hands To Myself" w serwisie Teksciory.pl!

"Jeśli słuchasz refrenu w piosence pierwszy, drugi i trzeci raz, orientujesz się, że nie jest nigdy taki sam. To ta sama melodia, ale w numerze zmienia się energia. Chodzi o to, aby utrzymać słuchacza w ciągłej koncentracji" - mówił Max Martin.

Szwed zwrócił również uwagę na kluczowe znaczenie wokalu. "Jeżeli artysta ma zły dzień lub czuje się znudzony, staję się jego trenerem" - zdradzał twórca.

Dodał również, że słuchacz nie może zostać przytłoczony dźwiękami, gdyż zbyt duża liczba informacji może zniechęcić go do piosenki.

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "Shake It Off" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Max Martin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje