Reklama

Maciej Kossowski nie żyje. Śpiewał m.in. przebój "Dwudziestolatki"

Nie żyje Maciej Kossowski, znany m.in. z występów z zespołami Czerwono-Czarni oraz Tajfuny. Zapisał się w historii polskiej piosenki dzięki utworom "Dwudziestolatki" czy "Wakacje z blondynką". Miał 85 lat.

Nie żyje Maciej Kossowski, znany m.in. z występów z zespołami Czerwono-Czarni oraz Tajfuny. Zapisał się w historii polskiej piosenki dzięki utworom "Dwudziestolatki" czy "Wakacje z blondynką". Miał 85 lat.
Maciej Kossowski nie żyje. Miał 85 lat /Andrzej Wiernicki /Agencja FORUM

Informacje o śmierci Macieja Kossowskiego przekazał Paul Redelat, który napisał list do jednego z polonijnych magazynów w Nowym Jorku, gdzie wokalista mieszkał od lat 70. Muzyk zaczął tam posługiwać się nazwiskiem Michael Cossi. "Nazywam się Paul Radelat. Od 30 lat byłem przyjacielem i sąsiadem Macieja Kossowskiego. Piszę, by poinformować Was, że zmarł on 30 października 2022, około godziny 13, w New York Presbyterian / Weill Cornell Medical Center, przy 68 Wschodniej Ulicy na Manhattanie" - czytamy w przekazanym liście. 

"Zmarł bez rodziny i przyjaciół. Jedynymi ludźmi, którzy go znali, był szpitalny lekarz i ja. Przez ostatnie 10 lat stał się pustelnikiem. Przez przypadek odkryłem, że byłem jedyną osobą, z którą miał kontakt towarzyski. Kiedy ostatni raz odwiedziłem go w szpitalu, był w okropnym stanie, a lekarz powiedział mi, że jestem jedyną osobą, która przyszła go odwiedzić. Kiedy zobaczyłem go leżącego, uświadomiłem sobie kontrast sytuacji, że oto jest człowiek, który kiedyś był kochany i podziwiany przez setki tysięcy ludzi w Polsce za swoją muzykę w latach 60. i 70., a tu umiera w samotności" - dodał. 

Reklama

Maciej Kossowski - kim był?

Najbardziej znane jego przeboje to "Agatko pocałuj", "Dwudziestolatki" (posłuchaj!), "Wakacje z blondynką", "Domowe strachy" (posłuchaj!), "Nie mówię żegnaj" (posłuchaj!), "Z cyganami w świat" (posłuchaj!), "To ty, Mario" (sprawdź!). Do jego piosenek teksty pisali Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna. Współpracował z Warsaw Stompers, zespołem Zbyszka Namysłowskiego, z Tralabomba Jazz band i Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.

Przez kilka lat Kossowski był solistą Czerwono-Czarnych, a z zespołem Tajfuny odbył tournee po ZSRR. Po powrocie współpracował, jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze "Studiem Rytm" w Polskim Radio Warszawa. W latach 70. wyjechał z Polski i osiedlił się w USA. W 2012 roku przyjechał do kraju i wystąpił na jedynym koncercie w trakcie święta swojego rodzinnego miasta Grudziądza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Maciej Kossowski | nie żyje | zmarł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama